Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

شنای زنان با مایوی اسلامی در استخرهای گرونوبل فرانسه مجاز شد

صدور مجوز استفاده از بورکینی یا مایوی اسلامی برای زنان در شهر گرونوبل فرانسه
صدور مجوز استفاده از بورکینی یا مایوی اسلامی برای زنان در شهر گرونوبل فرانسه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مقام‌های شهری گرونوبل فرانسه با اصلاح مقررات استخرهای عمومی، به طور رسمی مجوز استفاده از بورکینی یا مایوی اسلامی را برای زنان مسلمان در این مکان‌ها صادر کردند.

آگهی

مقام‌های شهری گرونوبل فرانسه با اصلاح مقررات استخرهای عمومی، به طور رسمی مجوز استفاده از بورکینی یا مایوی اسلامی را برای زنان مسلمان در این مکان‌ها صادر کردند.

بورکینی لباسی است که زنان مسلمان از آن برای شنا کردن استفاده می‌کنند و همه اعضای بدن به جز صورت را کاملا می‌پوشاند.

اعضای شورای شهر گرونوبل با وجود مخالفت‌های سیاسی در صدور مجوز برای استفاده زنان از بورکینی، قوانین جدید مربوط به استخرها را به طور محدود تصویب کردند.

اصلاح مقررات استخرها روز دوشنبه ۱۶ مه پس از یک بحث پرتنش با ۲۹ رأی مثبت، ۲۷ رأی مخالف و ۲ رأی ممتنع به تصویب رسیده است.

وزارت کشور فرانسه با مغایر دانستن مصوبه شورای شهر گرونوبل با اصلاً لائیسیته و ارزش‌های حاکم بر جمهوری، اعلام کرده است که مانع اجرای مصوبه آزادی استفاده از بورکینی در این شهر خواهد شد.

اما اریک پیول، شهردار گرونوبل بر این نظر است که بورکینی موضوعی نیست که ارزش بحث داشته باشد. به گفته پیول، اصلاح مقررات استخرها با هدف «تضمین حق انتخاب پوشش یا درآوردن لباس» و همچنین مبارزه با «دستورالعمل‌های مربوط به بدن زنان» انجام شده است.

بر اساس تصمیم شورای شهر گرونوبل، مصوبه جدید در مورد استخرهای شهری از اول ماه ژوئن اجرایی می‌شود. به این ترتیب زنان در شهر گرونوبل درست در زمان بازگشایی استخرهای شهری می‌توانند مانند مردان برهنه شنا کنند یا از بورکینی برای محافظت از آفتاب یا اعتقادات مذهبی استفاده کنند.

برخی از فعالان حقوق زنان و حامیان بورکینی در فرانسه حمایت خود را از تصمیم شورای شهر گرونوبل در آزادی داشتن پوشش در استخرها اعلام کردند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

اما مخالفان بورکینی این نوع لباس شنا را نمادی برای سرکوب زنان می‌دانند که شبیه حجاب کامل در برخی از کشورهای اسلامی است.

از همین رو رئیس‌ راست‌گرای ناحیه اوورنی-رون-آلپ در حساب کاربری خود در توئیتر تهدید کرد که یارانه‌های منطقه به این شهر با مجاز شدن بورکینی حذف می‌شوند. بخشدار ایزر هم روز یک‌شنبه از ارجاع قانون مجاز بودن استفاده از بورکینی به دادگاه اداری شهر گرونوبل خبر داده بود.

مقام‌های شهرداری در چند شهر فرانسه از سال ۲۰۱۶ پوشیدن بورکینی را برای زنان در محل‌های عمومی شنا ممنوع کردند. با وجود این مقام‌های شهر رن در سال ۲۰۱۸ استفاده از این نوع پوشش را در استخرهای شهر خود آزاد اعلام کردند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پیروزی زن فرانسوی در دعوی حقوقی؛ شنای تاپلس زنان در استخرهای عمومی برلین قانونی شد

جنجال بر سر مایو اسلامی در استخرهای فرانسه؛ یکی از شهرداران به‌دنبال تغییر قانون است

ادامه مباحثات سیاسی درباره ممنوعیت بورکینی در فرانسه علی رغم رای دادگاه عالی اداری