جنجال بر سر مایو اسلامی در استخرهای فرانسه؛ یکی از شهرداران به‌دنبال تغییر قانون است

عکس تزیینی از زنی با بورکینی
عکس تزیینی از زنی با بورکینی Copyright کانوا پرو
Copyright کانوا پرو
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بار دیگر موضوع مایوی اسلامی یا بورکینی در فرانسه بحث‌برانگیز شد و این بار مقامات شهری گرونوبل قرار است در موضوع اصلاح مقررات استخر بحث کنند و حتی شاید مجوز استفاده از این لباس بحث‌برانگیز شنا را بدهد.

آگهی

اریک پیول، شهردار گرونوبل فرانسه روز دوشنبه گفت که «بورکینی موضوعی نیست که ارزش بحث داشته باشد.»

بار دیگر موضوع مایوی اسلامی یا بورکینی در فرانسه بحث‌برانگیز شد و این بار مقامات شهری گرونوبل قرار است موضوع اصلاح مقررات استخر را مورد بررسی قرار دهند و حتی شاید مجوز استفاده از این لباس بحث‌برانگیز شنا نیز صادر شود. 

بورکینی لباسی است که زنان مسلمان از آن برای شنا در دریا و استخر استفاده می‌کنند و به جز صورت مابقی اعضای بدن را کاملا می‌پوشاند.

این مقام فرانسوی در ویدئویی که در توییتر منتشر کرد با ابراز تاسف گفت: «جنجال بزرگی از ۱۰ روز پیش در موضوع بورکینی و گرونوبل شنیده‌ایم. این موضوع در دستور کار جلسه شورای شهر که قرار است در ۱۶ مه برگزار شود قرار دارد.»

به گفته اریک پیول، موضوع تنها «تضمین دسترسی برابر به خدمات عمومی و آزادی داشتن پوشش یا درآوردن لباس با رعایت بهداشت و ایمنی است.»

او گفت: «قوانین استخر باید همراه با پیشرفت اجتماعی باشد تا زنان بیایند و مانند مردان حتی با سینه برهنه شنا کنند و لباس شنا باید برای محافظت از آفتاب مجاز باشد و بورکینی نیز مجاز باشد.»

شهردار گرونوبل درباره دستور کار جلسه ۱۶ مه گفت: «شهرداری مقررات جدیدی برای استخرهای شنا پیشنهاد می‌دهد که ممنوعیت‌های عجیبی را که ۱۰ سال پیش اعمال شده بود حذف می‌کند.»

در واقع برای ما مهم نیست که این لباس پوشیده باشد یا نه، اگر این لباس مقابل آفتاب محافظت کند حتی اگر به دلایل مذهبی شناگر این لباس را پوشیده باشد به ما ربطی ندارد
اریک پیول
شهردار گرونوبل فرانسه

وی افزود: «در واقع برای ما مهم نیست که این لباس پوشیده باشد یا نه، اگر این لباس مقابل آفتاب محافظت کند حتی اگر به دلایل مذهبی شناگر این لباس را پوشیده باشد به ما ربطی ندارد.»

مقامات شهرداری در چند شهر فرانسه از سال ۲۰۱۶ با این استدلال که بورکینی با اصل لائیسیته و ارزش‌های حاکم بر جمهوری مغایرت دارد پوشش این نوع لباس مخصوص شنا برای زنان را ممنوع کردند. این در حالیست فعالان و حامیان بورکینی معتقدند که منع استفاده از چنین پوششی توسط زنان بیشتر ریشه در اسلام هراسی دارد.

در صورتی که قوانین مربوط به استخرهای شهر گرونوبل تغییر کند، از تاریخ یک ژوئن درست در زمان بازگشایی تابستانی استخرهای شهری اجرایی می‌شود.

اعلام گنجاندن اجازه شنا با بورکینی در شهر گرونوبل موجی از واکنش‌ها در کل فرانسه را در پی داشت و خشم رئیس ناحیه اوورنی-رون-آلپ را برانگیخت. وی تهدید کرد در صورت مجاز شدن بورکینی یارانه‌های منطقه به این شهر حذف می‌شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شنای زنان با مایوی اسلامی در استخرهای گرونوبل فرانسه مجاز شد

زنان بورکینی پوش استخری را در پاریس به تعطیلی کشاندند

کارزار شنای تمام برهنه در واکنش به کارزار شنا با بورکینی در فرانسه