ادامه مباحثات سیاسی درباره ممنوعیت بورکینی در فرانسه علی رغم رای دادگاه عالی اداری

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
ادامه مباحثات سیاسی درباره ممنوعیت بورکینی در فرانسه علی رغم رای دادگاه عالی اداری

در پی اعلام حکم روز جمعه دادگاه عالی اداری فرانسه مبنی بر تعلیق ممنوعیت «بورکینی» (مایوی اسلامی) در شهر ویلنوو-لوبه در جنوب فرانسه، انتظار می رفت این حکم به بحث بورکینی در فرانسه خاتمه دهد با این حال اصرار شهرداران چندین شهر در جنوب فرانسه و در ساحل مدیترانه بر اعمال ممنوعیت بورکینی، بحث ها در فرانسه را در اینباره داغ تر کرده است.

مانوئل والس نخست وزیر سوسیالیست فرانسه بعد از اعلام این حکم در واکنشی در فیسبوک خود نوشت که این حکم بحث درباره بورکینی را در جامعه ما خاتمه نمی دهد. او گفته است که موضوع بورکینی آزادی های فردی نیست بلکه نکوهش بورکینی، نکوهش اسلامگرایی واپسگرا و مرگبار است.

نیکولا سارکوزی رئیس جمهوری سابق فرانسه و رهبر حزب محافظه کار جمهوریخواهان گفته است که موضوع هویت فرانسوی یکی از موضوعات اصلی کارزار انتخاباتی در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۷ خواهد بود و گفته است حامی ممنوعیت بورکینی است.

آلن ژوپه هم حزبی سارکوزی نیز خواستار وضع قانون برای ممنوعیت بورکینی است.

کریستیان استروزی شهردار سابق شهر نیس و نماینده محافظه کار پارلمان نیز از نیاز به قانونی برای ممنوعیت بورکینی سخن گفته است.

انتشار عکس چهار پلیس بالای سر یک زن محجبه در ساحل شهر نیس بحث درباره بورکینی در شبکه های اجتماعی را بشدت داغ کرد. هشت ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری در فرانسه به نظر می رسد ممنوعیت بورکینی و بویژه حامیان وضع قانون برای این ممنوعیت، موضوع جدیدی به مسائل انتخاباتی آینده فرانسه افزوده اند.