Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

زنان بورکینی پوش استخری را در پاریس به تعطیلی کشاندند

استخری در پاریس (عکس تزئینی است)
استخری در پاریس (عکس تزئینی است)
Copyright 
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پنج تن از این افراد که مسلمان بودند بورکینی به تن داشتند و تحت حمایت تعدادی از فعالان فمینیست با مایوهای یک یا دو تیکه قرار داشتند. به گزارش فرانس پرس، این اقدام همچنین حمایت تعدادی از افراد تراجنسیتی و نیز مردانی را به همراه داشت که از پیش با این گروه همگام شده بودند.

آگهی

حدود پانزده فعال فمینیست و مسلمان روز یکشنبه ۱ سپتامبر در اعتراض به ممنوعیت استفاده از بورکینی با به تن کردن این لباس شنای پوشیده زنان به استخری در پاریس رفتند و تن به آب زدند.

اقدام فعالان فمینیست و مسلمان در به تن کردن مایو دو تیکه و بورکینی در نهایت منجر به تعطیلی این استخر در ناحیه یازدهم پایتخت فرانسه شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه پنج تن از این افراد که مسلمان بودند بورکینی به تن داشتند و تحت حمایت تعدادی از فعالان فمینیست با مایوهای یک یا دو تیکه قرار داشتند. به گزارش فرانس پرس، این اقدام همچنین حمایت تعدادی از افراد تراجنسیتی و نیز مردانی را به همراه داشت که از پیش با این گروه همگام شده بودند.

افراد یاد شده پس از ورود به آب با سر دادن شعار «ما شنا خواهیم کرد، ما شنا خواهیم کرد حتی اگر نژاد پرستان نخواهند» توجه دیگر شناکنندگان و افراد حاضر دراستخر را به خود جلب کردند.

بر اساس این گزارش ورود افراد یاد شده به درون استخر پس از دقایقی منجر به دخالت مراقبان و سپس ماموران پلیس شد. گفته می شود برخی از شناکنندگان که از این حرکت آزرده شده بودند نیز با فعالان فمینیست جدال لفظی داشته و حتی یکی از آنها به نشانه خشم آلت تناسلی خود را به فعالان نشان داده است.

این غائله در نهایت پس از سی دقیقه تنش با تصمیم تعطیلی استخر توسط مدیریت مجموعه به پایان رسید. فعالان نیز در حالی مجموعه آبی را ترک کردند که پارچه نوشته ای به دست داشتند که بر روی آن شعاری با مضون «استخر برای همه، اسلام هراسی ممنوع» درج شده بود.

نرجس، زن بیست و هفت ساله مسلمانی که با بورکینی به دورن آب رفته بود در گفتگو با خبرگزاری فرانسه هدف از این اقدام را درخواست برای دسترسی زنان دارای حجاب به استخر عنوان کرد.

این زن جوان مسلمان همچنین آنچه وی «اوج گیری گرایش های اسلام هراسی» می خواند را محکوم کرد و گفت: « ما خواهان آن هستیم که حق انتخاب پوشش داشته باشیم و بتوانیم بدون مواجه شدن با قوانین تبعیض آمیز از اوقات فراغت خود استفاده کنیم.»

فعالان اجتماعی که در اعتراض به ممنوعیت پوشش بورکینی در استخرها دست به طراحی این اقدام زده بودند در بیانیه ای خواهان «تغییر قوانین داخلی استخرهای عمومی و فراهم شدن دسترسی کلیه افراد اعم از مرد و زن به مجموعه های تفریحی» شده اند.

اقدامی مشابه که اواسط ماه ژوئن در یکی از استخرهای شهر گرونوبل صورت گرفت پیشتر بحث و جدل های زیادی را در سطح ملی در فرانسه به راه انداخته بود.

ادوارد فیلیپ، نخست وزیر فرانسه در واکنش به این تحرکات گفته بود که قوانین استخرهای عمومی باید از سوی مراجعین به درستی رعایت شود و «هیچ گرایش مذهبی» نباید برای استثناء قائل شدن در این قوانین مورد لحاظ قرار گیرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شورای حکومتی فرانسه ممنوعیت بورکینی در استخرهای شهری را تائید کرد

جنجال بر سر مایو اسلامی در استخرهای فرانسه؛ یکی از شهرداران به‌دنبال تغییر قانون است

نماز جماعت به امامت دو زن برای نخستین بار در فرانسه برپا شد