Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

شورای حکومتی فرانسه ممنوعیت بورکینی در استخرهای شهری را تائید کرد

استفاده از بورکینی در فرانسه
استفاده از بورکینی در فرانسه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

صمیم شورای شهر گرنوبل برای صدور مجوز استفاده از بورکینی یا مایوی اسلامی زنان در استخرهای عمومی بحث زیادی را در جامعه فرانسه برانگیخته بود.

آگهی

شورای حکومتی فرانسه روز سه‌شنبه ابطال مجوز استفاده از بورکینی یا مایوی اسلامی زنان در استخرهای عمومی شهر گرنوبل را تائید کرد. 

این تصمیم در حالی اتخاذ شد که تصمیم شورای شهر گرنوبل برای صدور مجوز استفاده از بورکینی در استخرهای عمومی بحث زیادی را در جامعه فرانسه برانگیخته بود. شورای حکومتی فرانسه هم به عنوان بازوی مشورتی قوه مجریه در امور حقوقی عمل می‌کند و هم عالی‌ترین نهاد قضایی در زمینه رسیدگی به شکایت‌ها از نهادهای دولتی یا سازمان‌های وابسته به حکومت محسوب می‌شود. 

این نهاد در حالی تصمیم دادگاه اداری گرنوبل در ابطال مجوز برای بورکینی را تائید کرد که این دادگاه در حکم خود هدف از اعلام مقررات برای شنا در استخرهای عمومی گرنوبل را تنها «تحقق درخواستی با ماهیت مذهبی» ارزیابی کرده بود. 

شورای حکومتی فرانسه نیز تصمیم شورای شهر گرنوبل را «ناقض اصل بی‌طرفی خدمات عمومی» دانسته است. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

وزارت کشور فرانسه به دنبال تصمیم شورای شهر گرنوبل از شورای حکومتی این کشور خواسته بود تا مجوز بورکینی در استخرهای گرنوبل را باطل کند. این وزارتخانه صدور مجوز برای بورکینی را ناقض اصل «لائیسیته» (عدم دخالت حکومت در امور دینی) دانسته بود. 

ژرالد دارمنن، وزیر کشور فرانسه به دنبال اعلام تصمیم شورای حکومتی در صفحه توئیتر خود از آن استقبال کرد. وی اقدام شورای حکومتی را یک «پیروزی برای قانون مقابله با جدایی‌طلبی، لائیسیته و فراتر از آن کل جمهوری» دانست. 

شورای حکومتی فرانسه پیش از این در سال ۲۰۱۶ تصمیم چند شهر ساحلی برای ممنوعیت استفاده از بورکینی در سواحل را باطل کرده بود. این نهاد در آن زمان ممنوعیت استفاده از بورکینی در سواحل شهرها را «نامتناسب» دانست. 

موضوعات مرتبط با آداب و رسوم شهروندان مسلمان در فرانسه از جمله حجاب، بورکینی و غذای حلال اغلب بسیار در سطح سیاسی بحث برانگیز می‌شود. احزاب راستگرا و راست افراطی موضعی سرسختانه در قبال پذیرش آداب و رسوم مسلمانان در فضای عمومی اتخاذ می‌کنند. 

تصمیم شورای حکومتی فرانسه در عمل امکان صدور مجوز برای بورکینی در دیگر شهرهای این کشور را از بین می‌برد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

زنان بورکینی پوش استخری را در پاریس به تعطیلی کشاندند

ممنوعیت پوشش بورکینی در خنت بلژیک و حواشی آن

فرانسه امامان جماعت آموزش دیده در کشورهای خارجی را نخواهد پذیرفت