گروه موسیقی اوکراینی برنده مسابقه یوروویژن ۲۰۲۲ شد

یوروویژن ۲۰۲۲
یوروویژن ۲۰۲۲ Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در نخستین ساعات بامداد روز یکشنبه ۱۵ مه (۲۵ اردیبهشت) گروه موسیقی اوکراینی «کالوش ارکسترا» برنده مسابقه آواز یوروویژن ۲۰۲۲ اروپا شد.

آگهی

در نخستین ساعات بامداد روز یکشنبه ۱۵ مه (۲۵ اردیبهشت) گروه موسیقی اوکراینی «کالوش ارکسترا» برنده مسابقه آواز یوروویژن ۲۰۲۲ اروپا شد.

در این مسابقه که در شهر تورین ایتالیا برگزار می‌شد، این گروه شش نفره با آهنگ «استفانیا» که تلفیقی از ملودی‌های محلی اوکراینی و موسیقی هیپ‌هاپ بود توانست رتبه نخست را به خود اختصاص دهد. گروه «سم رایدر» از بریتانیا و «شنل» از اسپانیا حائز مقام‌های دوم و سوم شدند.

در فینال یوروویژن ۲۰۲۲ بیست و پنج گروه از کشورهای مختلف قاره اروپا با یکدیگر رقابت می‌کردند و رای تماشاچیان در خانه‌ها تضمین‌کننده گروه پیروز این رقابت‌ها بود. گروه اوکراینی هرچند در رده‌بندی هیئت داوران در رتبه چهارم قرار گرفت، با این حال سرازیر شدن آرای مردمی مقام نخست را نصیب آن‌ها کرد.

جنگ در اوکراین و همبستگی اروپایی در دفاع از این کشور در مقابل تهاجم روسیه از عواملی بود که موجب رکوردشکنی در آرای بالای این گروه موسیقی اوکراینی شد.

اولگ پسیوك، رهبر گروه، در سخنرانی پرشور پایانی خود از جنگجویان اوکراینی كه در كارخانه فولاد آزوف‌ستال شهر محاصره‌شده ماریوپل در برابر نیروهای روسی مقاومت می‌کنند یاد کرد.

متن ترانه «استفانیا» در اصل به نشانه ادای احترام آهنگساز به مادر خواننده گروه نوشته شده بود، با این حال پس از آغاز جنگ به سرود ملتی محاصره‌شده تبدیل شد چرا که در پی حمله نظامی روسیه اشعار معنای تازه‌ای پیدا کرده بودند. در بخشی از ترانه آمده است: «همیشه راه خانه‌ام را پیدا خواهم کرد، حتی اگر همه جاده‌ها ویران شده باشند.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

اعضای این گروه که همگی مرد هستند برای خروج از کشور مجوز ویژه‌ای دریافت کردند تا بتوانند به نمایندگی از فرهنگ اوکراین در این مسابقات حضور پیدا کنند. مطابق قوانین اوکراین که به دلیل تهاجم روسیه تصویب شده است، مردان در سن جنگ در این کشور اجازه خارج شدن از کشور را در حال حاضر ندارند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین، در پیامی آنلاین ضمن تبریک به مناسبت این موفقیت ابراز امیدواری کرد دوره بعدی این رقابت‌ها در شهر ماریوپل برگزار شود. مطابق سنت یوروویژن، برندگان هر سال میزبان سال بعدی این رویداد هنری هستند.

میرچا جوآنا، معاون دبیرکل ناتو، نیز برنده شدن گروه اوکراینی در مسابقه آواز یوروویژن را نشان دهنده «حمایت عظیم مردمی» کشور تحت حمله روسیه خواند. وی در آستانه نشست وزرای امور خارجه کشورهای عضو ناتو در برلین گفت: «دیروز شاهد حمایت گسترده مردم در سراسر اروپا بودیم ... البته آهنگ هم فوق العاده بود.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

از محدودیت سقط جنین در آمریکا تا توالت‌های خشک؛ بازگشت سیاسی-اکولوژیک فستیوال گلاستونبری

هلند برندۀ فینال رقابت آواز یوروویژن سال ۲۰۱۹ میلادی شد

سخت‌ترین روزهای جنگ برای نیروی هوایی روسیه همزمان با سفر رئیس‌جمهوری اوکراین به سه کشور اروپایی