Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

عراق؛ بقایای ۱۵ جسد در گور جمعی متعلق به دوران صدام کشف و نبش قبر شد

کشف گور دسته جمعی متعلق به دوران صدام در عراق
کشف گور دسته جمعی متعلق به دوران صدام در عراق Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«قدمت این گور دسته جمعی به قیام مردمی سال ۹۱ برمی گردد و ممکن است هنوز ده‌ها گور دسته جمعی کشف نشده دیگر وجود داشته باشد.»

آگهی

یک مسئول عراقی روز شنبه از کشف و نبش قبر بقایای پانزده جسد در یک گور دسته جمعی متعلق به دوران حکومت صدام حسین در جنوب این کشور خبر داد.

این گور دسته جمعی آنگونه که خبرگزاری فرانسه به نقل از مسئول عراقی آورده به دهه ۱۹۹۰ تعلق دارد و تخمین زده می‌شود که حدود یکصد جسد از قربانیان حکومت صدام حسین را در خود جای داده باشد.

این گور دسته جمعی در نزدیکی نجف، شهر مقدس شیعیان قرار دارد و ماه آوریل گذشته در جریان ساخت و ساز یک مجتمع مسکونی کشف شد.

به گزارش فرانس‌پرس این گور متعلق به دوران صدام حسین، دیکتاتور سابق عراق است که در سال ۱۹۹۱ قیام جامعه شیعیان را که اغلب جمعیت ساکن در جنوب این کشور را تشکیل می‌دهند سرکوب کرد و حدود یکصد هزار تن از آنها را به کشتن داد.

خبرنگار فرانس‌پرس در گزارش خود آورده است که روز شنبه در میان ساختمان‌های بتنی در دست ساخت در محله‌ای واقع در نزدیکی نجف به راحتی می‌شد جمجمه و استخوان‌های انسان‌های در گور دفن شده را در یک محیط محدود مشاهده کرد.

AFP
کشف یک گور دسته جمعی متعلق به دوران صدام در نزدیکی شهر نجف در عراقAFP

عبدالله نائلی، مدیر بنیاد شهدا، نهادی دولتی که وظیفه شناسایی و کشف گورهای دسته جمعی را بر عهده دارد به خبرگزاری فرانسه گفت: «ممکن است ۱۰۰ قربانی در این گور دسته جمعی وجود داشته باشد. این یک تخمین است، با توجه به وسعت جنایت، این رقم می تواند بیشتر هم باشد.»

وی افزود: «قدمت این گور دسته جمعی به قیام مردمی سال ۹۱ برمی گردد و ممکن است هنوز ده‌ها گور دسته جمعی کشف نشده دیگر وجود داشته باشد.»

او در حاشیه مراسمی که به مناسبت روز ملی گورهای دسته جمعی (۱۶ مه) در این مکان برگزار شده بود، صحبت می کرد.

مناقشات و سرکوب‌های قومی پس از آغاز جنگ ایران و عراق در سال ۱۹۸۰ یکی پس از دیگری در نقاط مختلف عراق از جمله جنوب این کشور روی داد و قربانیان زیادی را نیز به جا گذاشت.

به ادعای مقامات عراقی، اقدامات سرکوبگرانه صدام حسین طی دهه های ۸۰ و ۹۰ بیش از یک میلیون مفقود به همراه داشته که بستگان آنها هنوز از سرنوشت تعداد زیادی از قربانیان اطلاع ندارند.

علاوه بر این گروه موسوم به خلافت اسلامی (داعش) نیز که سال ۲۰۱۷ پس از جدود سه سال اشغال مناطقی از عراق در نهایت با شکست از خاک این کشور بیرون رانده شد بیش از ۲۰۰ گور دسته جمعی به جای گذاشته که می تواند در مجموع تا ۱۲ هزار جسد را در خود جای داده باشد.

پیشمرگه‌های منطقه خودمختار کردستان واقع در شمال عراق ماه دسامبر گذشته یک گور دسته‌جمعی حاوی دست کم ۱۱ جسد متعلق به نیروهای پلیس این منطقه را گفته می‌شود به دست داعش کشته بودند، کشف کردند.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

باستان‌شناسان یک گور دسته جمعی از دوران «پیشاکلمبی» را در پرو کشف کردند

یک گور دسته جمعی در شهر آزادشده ترهونه در لیبی کشف شد

کرونا در نیویورک؛ شماری از جان‌باختگان در گور دسته جمعی دفن شدند