Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

باستان‌شناسان یک گور دسته جمعی از دوران «پیشاکلمبی» را در پرو کشف کردند

کشف گور باستانی در پرو
کشف گور باستانی در پرو Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در این گور دسته جمعی علاوه بر بقایای ۲۵ مرد، زن و کودک، ده‌ها ظرف سرامیکی و اشیایی مانند سوزن‌های مورد استفاده در نساجی و دوخت و دوز پارچه پیدا شده است.

آگهی

باستان‌شناسان یک گور دسته جمعیِ باستانی را که حاوی بقایای اجساد تعدادی از ساکنان دوران «پیشاکلمبی» در پرو است در شمال این کشور کشف کردند.

به گفته یک عضو تیم تحقیق باستان‌شناسی که این کشف را انجام داده گور دسته‌جمعی یاد شده در قلعه «چان چان» واقع در شمال لیما، پایتخت پرو پیدا شده است.

فرانس‌پرس با انتشار گزارشی در این خصوص به نقل از تیم باستان‌شناسی آورده است که در این گور دسته جمعی علاوه بر بقایای ۲۵ مرد، زن و کودک ساکن در این منطقه، ده‌ها ظرف سرامیکی و اشیایی مانند سوزن‌های مورد استفاده در نساجی و دوخت و دوز پارچه قرار داشته است.

این کشف باستان‌شناسی تقریبا سه هفته پیش انجام شده و گفته می‌شود که بقایای اجساد قرار گرفته در گور دسته جمعی دست نخورده باقی مانده است.

«چان چان» نام قلعه‌ای متعلق به فرهنگ «چیمو» و به معنای «خورشید درخشان» است که میراث قدیمی این فرهنگ به شمار می‌آید. فرهنگ «چیمو» بین سال‌های ۹۰۰ تا ۱۴۵۰ در سواحل شمالی پرو شکوفا شد و بعد‌ها به شکل‌گیری تمدن اینکا کمک کرد.

ارگ «چان چان» در وسعتی به مساحت ۲۰ کیلومتر مربع ساخته شده و با ۱۰ کاخ مجزا ۳۰ هزار شهروند را در خود جای داده بود.

HANDOUT/AFP
ظروف سرامیکی کشف شده در گور دسته جمعی یک قلعه باستانی در پروHANDOUT/AFP

این مکان در سال ۱۹۸۶ به فهرست میراث جهانی یونسکو اضافه شد اما همچنان به عنوان یکی از نماد‌های در معرض خطر میراث جهانی شناخته می‌شود.

پرو از جمله کشورهایی است که بقایایی شهروندان «پیشاکلمبی» قاره آمریکا و آثار باستانی مربوط به این دوره هر از چند گاهی در این کشور کشف و شناسایی می‌شود.

چندی پیش کارگرانی که در یکی از خیابان‌های لیما مشغول حفاری و لوله‌گذاری بودند با بقایای قبری موجه شدند که در آن ظروف سرامیکیِ متعلق به ۲ هزار سال پیش نیز قرار داده شده بود.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انسان‌ها چگونه بدون واکسن زنده‌ ماندند؟

عراق؛ بقایای ۱۵ جسد در گور جمعی متعلق به دوران صدام کشف و نبش قبر شد

طرح ترور دو اسرائيلی در پرو؛ قاضی برای مظنون ایرانی حکم بازداشت پیش‌گیرانه صادر کرد