پزشکان آمریکایی به کمک بچه زرافه آمدند تا بتواند روی پاهایش راه برود

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
SAN DIEGO ZOO WILDLIFE ALLIANCE
SAN DIEGO ZOO WILDLIFE ALLIANCE   -  Copyright  AP Photo

در طول سه دهه گذشته آرا میرزائیان برای خیلی‌ها از جمله ورزشکاران پارالمپیک و کودکان مبتلا به بیماری اسکولیوز بریس (نوعی پابند طبی) و ساق‌بند طبی نصب کرده است. اما سیتونی بیمار ویژه‌ای برای آقای میرزائیان بود. او یک زرافه تازه به دنیا آمده بود.

این بچه زرافه یکم فوریه امسال در پارک سافاری باغ وحش سن دیگو در شمال سن دیگو به دنیا آمد. این نوزاد ۱۷۸ سانتی‌متری در دست‌های جلویی‌اش از همان بدو تولد دچار مشکل بود. کارکنان باغ‌وحش با متخصصان ارتز تماس گرفتند، جایی که دکتر میرزائیان میزبان نخستین بیمار خود از دنیای حیوانات شد.

میرزائیان به آسوشیتدپرس می‌گوید: «وقتی برای نخستین بار در مورد وضعیت سیتونی شنیدم، ماجرا برایم بسیار سورئال بود. ۲۴ ساعت هفته در مورد زرافه‌ها مطالعه کردم تا ببینم برای این بچه زرافه چه‌کاری می‌توان انجام داد.»

AP Photo
آرا میرزائیان پزشک معالج این بچه زرافهAP Photo

مت کینی، دامپزشک ارشد اتحادیه حیات وحش باغ وحش سن دیگو می‌گوید: «ما معمولا وقتی با مشکلی اینچنین مواجه شویم از گچ، باند و چیزهای دیگر استفاده می‌کنیم اما پابند محافظی که برای او تهیه شد، چیزی است که ما مجبور بودیم برای ساخت آن به دیگر همکاران خود مراجعه کنیم. علاوه بر مشکل در دست‌های او، مفاصل پای پشت او نیز ضعیف بودند.»

سیتونی در هنگام تولد بیش ۵۵کیلوگرم وزن داشت، این ناهنجاری از پیش بر مفاصل و استخوان‌های او تأثیر گذاشته بود.

AP Photo
SAN DIEGO ZOO WILDLIFE ALLIANCEAP Photo

با استفاده از قالب‌های ریخته‌شده پاهای زرافه، هشت روز طول کشید تا ساق‌بند طبی کربنی برای او ساخته شوند.

در نهایت سیتونی فقط به یک بریس نیاز داشت. پای دیگر این بچه زرافه باپوشیدن این ساق‌بند طبی اصلاح شد.

این بچه زرافه در مجموع ۳۹ روز پس از روز تولدش در بیمارستان حیوانات بستری بود. پس از انجام مراحل درمان، او را به آرامی به مادرش و دیگران در گله معرفی کردند. مادرش هرگز او را نپذیرفت اما یک زرافه ماده دیگر او را قبول کرد و او اکنون مانند زرافه‌های دیگر می‌دود.