Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پاریس خواستار آزادی فوری دو شهروند فرانسوی بازداشت شده در ایران شد

زندان اوین
زندان اوین Copyright ویکی‌پدیا
Copyright ویکی‌پدیا
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ایران روز چهارشنبه بدون اشاره به ملیت افراد دستگیر شده اعلام کرده بود که دو «اروپایی» را که «سازمان‌دهنده آشوب و بی‌نظمی» در کشور بوده‌اند، بازداشت کرده است.

آگهی

وزارت امور خارجه فرانسه روز پنحشنبه بازداشت و دستگیری دو شهروند این کشور در ایران را تایید کرد و خواستار آزادی فوری آنها شد.

فرانس‌پرس در گزارشی ضمن اعلام این مطلب یاآور شد که وزارت اطلاعات ایران روز گذشته از دستگیری دو فرد اروپایی به اتهام «بی ثبات کردن کشور» خبر داده بود.

سخنگوی وزارت خارجه فرانسه در بیانیه‌ای تصریح کرد: «دولت فرانسه این دستگیریِ بی اساس را محکوم می کند و خواستار آزادی فوری دو شهروند فرانسوی است.»

در بیانیه وزارت خارجه فرانسه تاکید شده است که مقام‌های این کشور «کاملاً بسیج» شده‌اند و این وزارتخانه ضمن احضار کاردار سفارت ایران در پاریس به سفیر فرانسه در تهران ماموریت داده تا در رایزنی نیز با مقامات ایران زمینه دسترسی کنسولی به افراد بازداشت شده را فراهم کند.

ایران روز چهارشنبه بدون اشاره به ملیت افراد دستگیر شده اعلام کرده بود که دو «اروپایی» را که «سازمان‌دهنده آشوب و بی‌نظمی» در کشور بوده‌اند، بازداشت کرده است.

وزارت اطلاعات در بیانیه ای رسمی بدون اشاره به تاریخ دستگیری این افراد و محل وقوع آن، اعلام کرد: دو اروپایی که با هدف ایجاد هرج و مرج و بی ثباتی جامعه وارد کشور شده بودند، شناسایی و دستگیر شدند.

به ادعای وزارت اطلاعات ایران افراد دستگیر شده ماموریت داشته‌اند که از اعتراض‌ها و تجمع‌های صنفی برای مقاصد سیاسی و ایجاد ناامنی در کشور سواستفاده کنند.

در بیانیه وزارت اطلاعات بازداشت‌ شدگان شهروندان یک کشور اروپایی معرفی شده و به آنها اتهاماتی چون «عوامل اطلاعاتی با تجربه» وارد شده است.

این افراد از دید دستگاه اطلاعاتی ایران مظنون به تلاش برای نزدیک شدن به اتحادیه‌های صنفی به ویژه اتحادیه‌ها و تشکل‌های فرهنگیان و معلمان هستند.

دستگیری این افراد از سوی دیگر با برپایی اعتراض‌های سراسی معلمان و فرهنگیان در سراسر ایران به مشکلات صنفی، معیشتی و حقوقی در سراسر کشور و نیز اعتراض به دستگیری و بازداشت نمایندگان اتحادیه‌های صنفی همزمان شده است.

ساماندهی طرح رتبه‌بندی معلمان، مسئله همسان‌سازی حقوق بازنشستگان و توقف سرکوب فعالان صنفی از جمله مطالبات اصلی معلمان و فرهنگیان معترض عنوان شده است.

به گفته یک سازمان حقوق بشری، رسول بداقی، فعال مدنی و عضو کانون صنفی فرهنگیان ماه گذشته میلادی به دلیل سازمان‌دهی و برانگیختن اعتراض‌های سراسری معلمان به پنج سال زندان محکوم شد.

یکی از بازداشت شدگان عضو یک تشکل صنفی در فرانسه است

افراد بازداشت شده که زوجی فرانسوی به نام‌های سسیل و ژاک کوهلر هستند به عنوان گردشگر وارد ایران شده بودند و به گزارش رسانه‌های خبری پس از گذراندن تعطیلات در ایران هنگام بازگشت دستگیر شده‌اند.

یک اتحادیه صنفی بخش آموزش در فرانسه یک روز پس از انتشار بیانیه وزارت اطلاعات ایران به رویترز گفت که یک شهروند فرانسوی و همسرش پس از گذراندن تعطیلات در ایران مفقود شده‌اند.

سیسل کوهلر آنگونه که برخی منابع خبری گفته‌اند کارمند و مسئول روابط عمومی یک تشکل صنفی موسوم به فدراسیون ملی آموزش، فرهنگ و تعلیم حرفه‌ای است که برای گذراندن تعطیلات به همراه همسرش به ایران آمده بود.

آگهی

کریستف لالاند، دبیر تشکل صنفی فدراسیون ملی آموزش و فرهنگ و نیروی کارگری در گفتگو با خبرگزاری فرانسه یادآور شده است که از کارمند این اتحادیه که قرار بود ابتدای هفته جاری به فرانسه باز گردد هیچ خبری در دست نیست.

خبرگزاری فرانسه نیز روز پنجشنبه به نقل از یک دیپلمات مستقر در خاورمیانه اعلام کرد: «گردشگران دستگیر شده در ایران ملیت فرانسوی دارند.»

«بنژامن بریر»، یک گردشگر دیگر فرانسوی ابتدای سال جاری به دلیل «جاسوسی» در ایران به هشت سال و هشت ماه زندان محکوم شده است.

این فرد که در زندان وکیل‌آباد مشهد زندانی است ماه مه سال ۲۰۲۰ پس از عکسبرداری از «مناطق ممنوعه» با پهپاد دستگیر و روانه زندان شده بود.

آگهی

فریبا عادلخواه، پژوهشگر ایرانی-فرانسوی نیز که از ژوئن ۲۰۱۹ در بازداشت بود سرانجام در ماه می سال ۲۰۲۰ به اتهام تضعیف امنیت ملی به پنج سال زندان محکوم شد.

او که از اکتبر ۲۰۲۰ در حبس خانگی بود، در اواسط ژانویه به اتهام نقض قوانین حبس خانگی از سوی دادگستری ایران دوباره به زندان افتاد.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سوئد بازداشت شهروند این کشور در ایران را تایید کرد

بیانیه دولت فرانسه در سالگرد بازداشت فریبا عادلخواه: شرایط فعلی فقط به ضرر روابط تهران و پاریس است

آخرین وضعیت تبعه ایرانی بازداشتی در پاریس به اتهام جاسوسی؛ وکیل فرانسوی: نگران سیاسی بودن پرونده‌ام