سوئد بازداشت شهروند این کشور در ایران را تایید کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
سفارت سوئد در تهران
سفارت سوئد در تهران   -  کپی رایت  ATTA KENARE/AFP

سوئد روز جمعه شش مه (۱۶ اردیبهشت) تایید کرد که یکی از شهروندانش در ایران بازداشت شده است. این در حالی است که این کشور چند روز پیش به شهروندانش توصیه کرده بود که از انجام سفرهای غیرضروری به ایران خودداری کنند.

رابطه بین سوئد و ایران پس از بازداشت و محاکمه یک مقام سابق ایرانی به تیرگی گراییده است.

وزارت امور خارجه سوئد امروز گفت که این مرد حدود ۳۰ ساله به‌عنوان توریست به ایران سفر کرده بود. این نهاد تاکید کرد که سفارت سوئد در تهران در تلاش برای کسب اطلاعات و در تماس با مقامات ایران است.

مقامات ایران تاکنون درباره این بازداشت اظهارنظری نکرده‌اند.

پیش از این روزنامه سوئدی «آفتون بلادت» گفته بود که این مرد در حالی بازداشت شد که قصد خروج از ایران را داشت. طبق گزارش این رسانه، او با سوئدی‌های دیگر در حال سفر بود. با این حال این رسانه درباره تاریخ بازداشت هیچ اطلاعاتی را اعلام نکرد. 

این روزنامه بازداشت این شهروند سوئدی را با محاکمه حمید نوری، دادیار اسبق قوه‌قضاییه ایران مرتبط عنوان کرد. حمید نوری به دست داشتن در کشتار و اعدام زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷ متهم است. وی در نوامبر (آبان) سال ۲۰۱۹ در زمانی که به دلایل شخصی به سوئد سفر کرده بود، با برنامه‌ریزی و شکایت دو شهروند ایرانی و به ظن مشارکت در کشتار زندانیان مجاهدین خلق و سازمان‌ها و احزاب کمونیست و چپ‌گرا در تابستان ۱۳۶۷، بازداشت شد.

آخرین جلسه دادگاه حمید نوری پس از ۹ ماه محاکمه اواسط این هفته برگزار شد. چند روز پیش از آن دادستانی سوئد برای این متهم تقاضای حبس ابد کرد. او متهم به «جنایت علیه بشریت» و «قتل عمد» شده است. حکم دادگاه تیر ماه صادر می‌شود.

از سوی دیگر همزمان با روز آخر دادگاه حمید نوری، خبرگزاری ایسنا به نقل از منابعی بدون ذکر نام گفته بود که حکم اعدام احمدرضا جلالی تا آخر اردیبهشت ماه در ایران اجرا می‌شود. احمدرضا جلالی، پزشک و مدرس موسسه کارولینسکا در سوئد سال ۲۰۱۶ میلادی در سفر به ایران برای شرکت در یک کنفرانس علمی از سوی ماموران امنیتی بازداشت و سپس به اتهام جاسوسی و فروش اطلاعات به اسرائیل به اعدام محکوم شد.

وزرای خارجه ایران و سوئد چهارشنبه گذشته تلفنی با یکدیگر صحبت کردند که حسین امیرعبداللهیان خواستار آزادی حمید نوری شده بود. پیش از این وزارت خارجه ایران سفیر سوئد در ایران را احضار و نسبت به بازداشت حمید نوری اعتراض کرده بود.