مرخصی با حقوق در اسپانیا برای زنانی که پریود دردناک دارند

عکس تزیینی است
عکس تزیینی است Copyright CANVA
نگارش از مریم عباسی‌زاده
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آنجلا رودریگز، وزیر برابری و مبارزه با خشونت جنسی اسپانیا:‌« همانطوریکه فردی مریض با علایم بیماری از مزایای عدم توانایی موقتی بهره‌مند می‌شود در مورد عادت ماهانه هم فرقی نمی‌کند بنابراین زنی که پریود دردناک دارد باید اجازه داشته باشد تا در خانه بماند و استراحت کند.»

دولت سوسیالیست اسپانیا هفته آینده به یک طرح اصلاحی رای خواهد داد که طبق آن به زنانی که پریودهای دردناک دارند این امکان داده می‌شود تا سقف ۳ روز در ماه از مرخصی باحقوق استفاده کنند. در صورت اجرایی شدن این طرح که پیش‌نویس آن اولین بار توسط رادیوی محلی «کادنا سر» افشا شده، اسپانیا به نخستین کشورغربی بدل خواهد شد که چنین مزایایی را برای زنان در نظر گرفته است.

آگهی

در حال حاضر در کشورهای ژاپن، کره‌جنوبی، اندونزی، تایوان و زیمبابوه تدابیر مشابهی اجرا می‌شود.

به‌گزارش نشریه تلگراف قرار است این طرح سه‌شنبه آینده در جلسه دولت تصویب شود. علاوه بر این مرخصی، قرار است در مدارس نیز نواربهداشتی و دیگر اقلام مربوط به دوران عادت ماهانه در صورت نیاز در اختیار دانش‌آموزان دختر قرار بگیرد. همچنین مالیات بر ارزش افزوده اقلام بهداشتی زنانه‌ای که در فروشگاه‌ها عرضه می‌شوند از برچسب قیمت‌ها کسر خواهد شد.

آنجلا رودریگز، وزیر برابری و مبارزه با خشونت جنسی اسپانیا در گفتگو با روزنامه «ال‌پریودیکو» در دفاع از تصویب چنین مقرراتی گفته :‌«همانطوریکه فردی مریض با علایم بیماری از مزایای عدم توانایی موقتی بهره‌مند می‌شود در مورد عادت ماهانه هم فرقی نمی‌کند بنابراین زنی که پریود دردناک دارد باید اجازه داشته باشد تا در خانه بماند و استراحت کند.»

بر اساس گزارش انجمن زنان و زایمان اسپانیا، حدود یک‌سوم زنانی که عادت ماهانه دارند، از درد شدید «دیسمنوره» در زمان پریود رنج می‌برند که با احتساب دردهای قبل از قاعدگی، این نسبت افزایش هم می یابد. علائم پریود دردناک شامل درد حاد شکمی، سردرد، اسهال و تب است.

دولت چپگرای اسپانیا همچنین در نظر دارد با حذف نیاز به اجازه والدین در سقط جنین دختران ۱۶ و ۱۷ ساله، دسترسی این گروه سنی به بیمارستان‌های دولتی این کشور برای سقط جنین را آسان‌تر کند. در حال حاضر سقط جنین در اسپانیا تنها تا هفته چهاردهم بارداری بلامانع است و بعد از آن تابع شرایط ویژه‌ای از جمله سلامت مادر است. اخیرا پارلمان اسپانیا آزار و اذیت یا ارعاب زنان با هدف ممانعت از حق سقط جنین را یک جرم کیفری تعریف کرده است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نخستین کشور در اروپا؛ «مرخصی قاعدگی» برای زنان در اسپانیا به قانون تبدیل شد

زن معلم در ایتالیا پس از ۲۰ سال مرخصی در طول ۲۴ سال کار اخراج شد

از هر ۱۰ زن در سراسر جهان یک نفر از آندومتریوز رنج می‌برد