Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

گروسی: ایران به اندازه کافی با ما شفاف نیست، هر لحظه ممکن است پنجره توافق بسته شود

رافائل گروسی، مدیرکل‌ آژانس بین‌المللی انرژی اتمی
رافائل گروسی، مدیرکل‌ آژانس بین‌المللی انرژی اتمی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به‌گفته مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ماه‌های اخیر آثاری از اورانیوم غنی‌سازی شده در مکان‌هایی از ایران یافت شده که پیشتر تهران درباره آنها اطلاع رسانی نکرده بود.

آگهی

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید هرچند همچنان به حصول توافق میان ایران و قدرت‌های جهانی برای احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ امیدوار است اما روند مذاکرات با مشکل رو به رو است و هر لحظه امکان دارد این گفتگوها با شکست رو به رو شود. 

آقای گروسی، روز سه‌شنبه ۱۰ مه، در سخنرانی خود در پارلمان اروپا همچنین ابراز امیدواری کرد که طرفین بتوانند بر سر احیای برجام در یک بازه زمانی معقول به توافق دست یابند. او در عین حال البته هشدار داد که پنجره کنونی برای رسیدن به توافق، ممکن است هر لحظه بسته شود و دیگر فرصتی برای احیای برجام وجود نداشته باشد. 

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که در ماه‌های اخیر چندین بار هم به ایران سفر کرده و با مقام‌های دولت ایران در خصوص ابعاد همکاری‌های میان تهران و آژانس گفتگو کرده همچنین بار دیگر اعلام کرد که به نظر او ایران «به اندازه کافی در مورد فعالیت‌های هسته‌ای خود شفاف نیست و پرسش‌هایی در خصوص برخی از ابعاد برنامه هسته‌ای آن وجود دارد که ایران پاسخ مناسبی به آنها ارائه نکرده است.»

آقای گروسی در همین رابطه افزود: «در چند ماه گذشته ما آثار اورانیوم غنی‌شده را در مکان‌هایی از ایران شناسایی کردیم که هرگز از سوی تهران به عنوان مکان‌هایی که در آنجا فعالیت غنی‌سازی انجام می‌گیرد معرفی نشده بودند.» 

گفتگوها میان ایران و قدرت‌های جهانی بیش از یک ماه است که به حالت تعلیق در آمده و هیئت‌های مذاکره کننده دیگر به وین بازنگشته‌اند. ایران و آمریکا، هر یک دیگری را مسئول اتخاذ تصمیمات سیاسی لازم برای حصول توافق معرفی می‌کنند و همین مسئله باعث شده سایه اختلافات طرفین بر روند گفتگوها سنگینی کند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

اختلافات فنی میان ایران و آژانس هم از جمله مواردی بود که چندین دور از گفتگوهای میان ایران و قدرت‌های جهانی را به خود مشغول کرده بود اما در نهایت در سفر رافائل گروسی به تهران، طرفین به پیش‌نویس توافقی دست یافتند که حل و فصل بسیاری از اختلافات را به آینده موکول می‌کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رافائل گروسی: ایران هیچ راهی برای دور زدن بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ندارد

معاون دونالد ترامپ کیست؟ حامی کشتن سلیمانی، مدافع خروج از برجام و موافق فشار بر تهران

گزارش گاردین از قهر جوانان ایرانی با انتخابات؛ «جلیلی و پزشکیان فرقی با هم ندارند»