پوتین: دفاع از سرزمین مادری همیشه مقدس بوده است

Access to the comments نظرها
نگارش از مریم عباسی‌زاده
ولادیمیر پوتین پس از رژه نظامی، در مراسم اهدای تاج گل در مقبره سرباز گمنام
ولادیمیر پوتین پس از رژه نظامی، در مراسم اهدای تاج گل در مقبره سرباز گمنام   -  کپی رایت  AP Photo

ولادیمیر پوتین در سخنرانی سالیانه خود بمناسبت پیروزی شوروی سابق بر آلمان نازی گفت سربازان روسیه در اوکراین برای سرزمین مادری خود می جنگیدند. پوتین با گره زدن جنگ اوکراین با پیروز ۱۹۴۵ غرب، ناتو را به نادیده گرفتن مطالبات امنیتی مسکو متهم کرد.

حدود ۱۰ هفته از آغاز تجاوز نظامی روسیه به خاک اوکراین می‌گذرد و آمار قربانیان غیرنظامی این جنگ روز به روز سنگین تر می‌شود. رهبر روسیه با تکرار ادعای گذشته خود گفت که نئونازیستها حکومت کی‌یف را اداره می کنند.

آقای پوتین با اشاره به وضعیت شرق اوکراین که اولویت نظامی مسکو تعیین شده است، تصریح کرد که دفاع از سرزمین مادری همیشه امری مقدس بوده است. رییس جمهور روسیه که طوری صحبت می‌کرد که انگار مناطق شرق اوکراین از قبل متعلق به روسیه بوده اند، گفت: «امروز برای مردممان در دونباس می جنگیم برای امنیتمان و برای سرزمینمان.»

ولادیمیر پوتین در بخش دیگری از سخنان خود بار دیگر اوکراین و ناتو را به تدارک عملیات در دونباس متهم کرد. او گفت در کی‌یف می‌گویند که ممکن است از سلاح هسته ای استفاده شود و این در حالیست که نیروهای ناتو هم شروع کرده اند به منفجر کردن مناطقی نزدیک ما و این مسئله به یک تهدید جدی برای ما و مرزهای ما بدل شده است.

آقای پوتین در پایان این سخنان ۱۱ دقیقه ای خود گفت پیروزی از آن نیروهای ماست. برای روسیه، برای پیروزی، هووورااا.

 در جریان جنگ جهانی دوم اتحاد جماهیر شوروی حدود ۲۷ میلیون قربانی داد. در این میان سهم کشته شده‌های اوکراینی ارتش سرخ حدود ۸ میلیون نفر بود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید