Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پوتین در رژه «روز پیروزی» در میدان سرخ در آستانه همه‌پرسی قانون اساسی

Russian President Vladimir Putin, center
Russian President Vladimir Putin, center Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ولادیمیر پوتین روز چهارشنبه در مراسم «روز پیروزی» در میدان سرخ مسکو حاضر شد. به باور منتقدان برگزاری این مراسم در آستانه همه‌پرسی قانون اساسی که می‌تواند دوران ریاست جمهوری او را تا سال ۲۰۳۶ تمدید کند، نمایش تبلیغاتی میهن‌پرستی است.

آگهی

ولادیمیر پوتین روز چهارشنبه به بازدید مراسم رژه‌ای در میدان سرخ مسکو رفت که به باور منتقدانش برگزاری آن در آستانه همه‌پرسی قانون اساسی که می‌تواند دوران ریاست جمهوری او را تا سال ۲۰۳۶ تمدید کند، نمایش تبلیغاتی میهن‌پرستی است.

مراسم «روز پیروزی» و رژه که مناسبت آن بزرگداشت سالروز پیروزی اتحاد جماهیر شوروی بر نازی‌های آلمان در جنگ جهانی دوم است، هر ساله در روز ۹ مه برگزار می‌شد ولی امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا برگزاری آن به تعویق افتاده است ولی مخالفان آقای پوتین تاکید دارند که با وجود ادامه شیوع ویروس کرونا در روسیه اصرار بر برگزاری این مراسم مبتنی بر انگیزه‌های سیاسی است.

کرملین با رد این اتهام اعلام کرده بود که برگزاری این مراسم رژه با لحاظ تمام جوانب احتیاطی لازم برای اجتناب از دامن زدن به شیوع بیشتر ویروس کرونا انجام خواهد شد.

آقای پوتین روز دوشنبه نیز در جریان افتتاح یک کلیسای جامع نظامی گفت که پیروزی تاریخی اتحاد جماهیر شوروی در جنگ جهانی دوم سنگ بنای روسیه مدرن است. او این پیروزی را یک «خاطره مقدس» توصیف کرد.

نتایج یک نظرسنجی دولتی نیز نشان می‌دهد که ۹۵ درصد مردم روسیه پیروزی اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۴۵ را مهمترین رویداد قرن بیستم در این کشور می‌دانند.

همه پرسی اصلاح قانون اساسی روسیه که از ۲۵ ژوئن تا اول ژوئیه برگزار خواهد شد. مطابق یکی از اصلاحات به رای گذاشته شده، آقای پوتین پس از پایان دوران ریاست جمهوری‌اش در سال ۲۰۲۴ می تواند در صورت پیروزی دوباره در انتخابات دو دوره ۶ ساله متوالی قدرت سیاسی و اجرایی را در این کشور در اختیار خود نگاه دارد.

نتایج تازه‌ترین نظرسنجی‌های دولتی حاکی از موافقت ۶۷ تا ۷۱ درصد مردم با اصلاحات قانون اساسی روسیه است. مخالفان سیاسی آقای پوتین این نظرسنجی‌ها را جعلی می‌دانند و معتقدند که با وقوع رکود اقتصادی در این کشور که پس از شیوع ویروس کرونا تشدید شده، سطح نارضایتی مردم از دولت آقای پوتین را افزایش داده است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پوتین برای تامین کسری بودجه جنگ اوکراین دست به دامن شرکت‌ها و ثروتمندان شد

ساعات غیررسمی رهبران روسیه و هند؛ مودی و پوتین در مسکو از اصطبل اختصاصی دیدن کردند و چای نوشیدند

آمریکایی‌های زندانی در روسیه چه کسانی هستند و به چه جرائمی متهم‌اند؟