جنگ اوکراین؛ پنتاگون اظهارات ولادیمیر پوتین در «روز پیروزی» را محکوم کرد

رژه ارتش روسیه در میدان مسکو
رژه ارتش روسیه در میدان مسکو Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وی خطاب به سربازان خود در اوکراین گفت شما به خاطر شهروندان ما در دونباس و برای امنیت روسیه می‌جنگید. پوتین افزود وظیفه ما حفاظت از یاد و خاطره کسانی است که با نازیسم جنگیدند تا این اتفاق دوباره نیفتد.

آگهی

جنگ روسیه علیه اوکراین در حالی وارد هفتاد و پنجمین روز خود می‌شود که بمباران یک مدرسه در منطقه لوهانسک توسط نیروهای روسیه در صدر اخبار جهان قرار گرفته است. به‌گفته کی‌یف در این حمله دست‌کم ۶۰ غیرنظامی کشته شده‌اند.

یک سخنگوی سازمان ملل متحد گفت که آنتونیو گوترش، دبیرکل این سازمان از حمله به مدرسه در لوهانسک «وحشت‌زده» شده است. از این مدرسه به عنوان پناهگاه برای آوارگان جنگ استفاده می‌شد. مسکو تا کنون به این ادعا واکنشی نشان نداده است.

همزمان، روز دوشنبه قرار است ارتش روسیه به مناسب «روز پیروزی» و تسلیم آلمان نازی در جنگ جهانی دوم، رژه سالانه خود را برگزار کند. مراسم امسال به دلیل جنگ اوکراین از اهمیت بالایی برخوردار است و همه منتظر عباراتی هستند که ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه در سخنرانی امسال خود از آن‌ها استفاده می‌کند.

آخرین خبرها و رویدادهای مرتبط با تهاجم نظامی روسیه به اوکراین در روز دوشنبه نهم ماه مه ۲۰۲۲ (۱۹ اردیبهشت) را در این گزارش دنبال کنید.

09.05.2022
22:12

هشدار دبیرکل سازمان ملل به عواقب تشدید جنگ در اوکراین

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، روز دوشنبه در جریان یک دیدار رسمی از مولداوی گفت که عواقب تشدید جنگ روسیه علیه اوکراین «ترسناک‌تر از آن است که بتوان به آن فکر کرد».

آقای گوترش که روز دوشنبه وارد کیشیناو پایتخت مولداوی شده است در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با ناتالیا گاوریلیتا نخست وزیر این کشور گفت که تأثیر جنگ روسیه در اوکراین «عمیق و فراتر از تصور» است.

وی با حمایت از تمامیت ارضی مولداوی اضافه کرد: «من عمیقا نگران ادامه و گسترش احتمالی جنگی هستم که روسیه در اوکراین به راه انداخته است.»

سفر دبیرکل سازمان ملل به مولداوی در حالی انجام می‌شود که مقامات این کشور نسبت به مداخله روسیه در منطقه جدایی‌طلب مولداوی، ترانس نیستریا، اعلام نگرانی کرده‌اند.

نوار ارضی ترانس نیستریا، با جمعیتی برابر با ۴۷۰ هزار نفر، از سال ۱۹۹۲ تحت کنترل جدایی‌طلبان تحت حمایت روسیه بوده است.

09.05.2022
21:42

صدراعظم آلمان: در کنار اوکراین هستیم

اولاف شولتس، صدراعظم آلمان، امروز در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه تهاجم روسیه به اوکراین «نقطه عطفی در تاریخ» دانست و گفت: «اوکراین بخشی از خانواده اروپایی به شمار می‌رود و ما در کنار آن‌ها هستیم.»

او گفت: «ما از اوکراین از لحاظ اخلاقی، مالی و نظامی با ارائه سلاح حمایت می‌کنیم. نمی توان مرزها را در اروپا با خشونت جابه‌جا کرد و ما هر کاری که بتوانیم انجام خواهیم داد تا اطمینان حاصل کنیم جنگ به کشورهای دیگر سرایت نمی‌کند و توانایی دفاعی خود را نیز بالا خواهیم برد.»

امانوئل ماکرون نیز در این دیدار، که نخستین سفر خارجی او پس از انتخاب مجدد به پست ریاست‌جمهوری فرانسه به شمار می‌رود، گفت کشورهای اروپایی به حمایت از اوکراین و در عین حال افزایش تحریم‌ها علیه مسکو ادامه خواهند داد.

09.05.2022
21:08

پنتاگون اظهارات ولادیمیر پوتین در «روز پیروزی» را محکوم کرد

جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا، روز دوشنبه اظهارات ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در مورد درگیری در اوکراین را به شدت محکوم کرد و آن را «همان دروغ‌‌های قبلی» خواند.

آقای کربی دراین باره گفت: «دوباره همان سروصدا به راه‌انداختن‌ها، همان دروغ‌ها... صریح بگویم ناراستی‌هایی که از همان ابتدای جنگ شاهدش هستیم.»

وی با رد اظهارات ولادیمیر پوتین در «مشروع» بودن جنگ و تلاش ارتش روسیه برای «نازی‌زدایی» اوکراین گفت: «می‌دانید چه کسی در اوکراین است؟ اوکراینی‌ها، نه نازی‌ها. آنچه ما باید می‌شنیدیم این بود که او چگونه به این جنگ پایان می‌دهد و نیروهایش را از اوکراین که یک کشور مستقل است خارج می‌کند.»

سخنگوی پنتاگون همچنین از کنگره خواست به تصویب بسته عظیم ۳۳ میلیارد دلاری کمک نظامی و اقتصادی به اوکراین سرعت دهد.

او با رد «بن‌بست» در جبهه‌های درگیری در دونباس میان نیروهای روسیه و اوکراین، گفت: «روستاها بین نیروهای روسیه و اوکراین دست به دست می‌شوند اما ما پیشروی چندانی از جانب روس‌ها نمی‌بینیم و معتقدیم آن‌ها از برنامه خود عقب هستند.»

09.05.2022
16:25

اختلاف بین اعضای اتحادیه اروپا بر سر عضویت اوکراین جدی است

حدود نیمی از ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا با آغاز روندی که مستلزم اصلاح معاهدات بنیادین اتحادیه اروپاست مخالفند. در حالیکه اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا و امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه موافق به جریان افتادن نامزدی اوکراین برای عضویت در اتحادیه هستند کشورهای لهستان، رومانی، فنلاند، دانمارک، مالت، جمهوری چک، اسلونی، بلغارستان، کرواسی، استونی، لیتوانی و لتونی می گویند مخالف تلاش‌های نسنجیده و خام مرتبط با پذیرش عضو جدید در اتحادیه اروپا هستند.
در بیانیه این کشورها با اشاره به عملکرد مثبت و « یکپارچه» اروپا در مقابله با کووید ۱۹ و یا تجاوز روسیه به خاک اوکراین تصریح شده که نباید در مورد اصلاحات نهادی اتحادیه با تعجیل وارد عمل شد و به پیشنهادات شهروندان نباید نگاه ابزاری داشت.

09.05.2022
15:56

راهپیمایی بازماندگان مسلمان جنگ بوسنی در حمایت از اوکراینی‌ها

مادران سربرنیتسا و اسرای پیشین مسلمان در کنار والدین کودکان قربانی محاصره سارایوو، در خیابان‌های مرکزی پایتخت بوسنی و هرزگوین دست به راهپیمایی زدند.
آنها با حمل پلاکاردهایی با مضامینی همچون « توقف جنایات جنگی» و «کشتار ماریوپل» نسبت به تبعات فاجعه بار این جنگ هشدار دادند.
منیرا سوباسیچ، رئیس موسسه مادران سربرنیتسا با انتشار بیانیه‌ای که در اختیار رسانه ها قرارگرفته، گفت:«مادران بوسنیایی با تاکید بر اینکه مادرند و می‌دانند درد از دست دادن پسر یا تجاوز به دختر یعنی چه، نسبت به آنچه « نسل کشی» هشدار دادند و از جهانیان خواستند مانع ادامه اتفاقاتی شوند که امروز در اوکراین در جریان است.»

نیروهای صرب در جریان کشتار ژوئیه ۱۹۹۵ در این شهر شرقی بوسنی حدود ۸ هزار مرد و پسر مسلمان را کشتند، جنایتی که  مراجع قضایی بین المللی آن را «نسل کشی» توصیف کرده اند.

09.05.2022
15:24

ماکرون خواستار ایجاد یک «جامعه سیاسی اروپایی» برای استقبال از اوکراین در اتحادیه اروپاست


امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه روز دوشنبه خواستار تشکیل «جامعه سیاسی اروپایی» شد. آقای ماکرون به موازات آغاز روند عضویت اوکراین در اتحادیه اروپا که ممکن است «دهه ها» بطول بینجامد و با هدف کمک به پذیرش اوکراینی‌های بیشتری در خاک اتحادیه اروپا خواستار تشکیل این جامعه سیاسی شد.
به زعم رئیس جمهور فرانسه این سازمان جدید اروپایی به ملل دموکرات اروپا که معتقد به ارزش های مشترک اتحادیه هستند اجازه خواهد داد تا فضای گسترده‌تری برای همکاری‌های سیاسی، امنیتی و همکاری های مشترک بیابند. آقای ماکرون این سخنان را در مراسم اختتامیه کنفراس آینده اروپا ایراد کرد.

امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه
09.05.2022
14:40

رئیس شورای اروپا در دیدار غیرمنتظره از اوکراین به‌دلیل حملات موشکی مجبور به پناه گرفتن شد

یک مقام اتحادیه اروپا گزارش داد، رئیس شورای اروپا، شارل میشل، در یک سفر غیرمنتظره به اودسا، شهری بزرگ در جنوب اوکراین، به دلیل شدت حملات موشکی مجبور به پناه گرفتن شد.

در این دیدار که  شارل  میشل و دنیس شمیهال، نخست وزیر اوکراین در آن حضور داشتند، شرکت کنندگان به دلیل حمله موشکی  مجبور به ترک جلسه  شدند. گفته می‌شود رئیس شورای اروپا برای جشن گرفتن روز اروپا به اودسا آمده است.

شارل میشل
09.05.2022
13:52

بروکسل بزودی نظر خود در مورد نامزدی عضویت اوکراین در اتحادیه اروپا را اعلام خواهد کرد

انتظار می‌رود کمیسیون اروپا در ماه ژوئن نظر خود درباره اعطای وضعیت نامزدی عضویت در اتحادیه اروپا به اوکراین را اعلام کند. اورزولا فن در لاین، رییس کمیسیون اروپا روز دوشنبه در یک پست توئیتری نوشت بیصبرانه منتظر پاسخ اوکراین به پرسشنامه عضویت در اتحادیه اروپا هستیم. در صورت چراغ مثبت کمیسیون، راه برای مذاکرات طولانی عضویت اوکراین در اتحادیه اروپا هموار می شود

09.05.2022
11:33

زلنسکی :اوکراین به روسیه اجازه نخواهد داد پیروزی بر نازیسم را به نفع خود مصادره کند

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین روز دوشنبه در یک پیام ویدیویی گفت: اوکراین اجازه نخواهد داد که روسیه «پیروزی بر نازیسم» را در سال ۱۹۴۵ به نفع خود مصادره کند. آقای زلنسکی  که در حال قدم زدن در یکی از خیابانهای کی‌یف این ویدیو را گرفته خطاب به مردم اوکراین گفت: «ما به پیشینیان خود افتخار می‌کنیم که همراه با دیگران در چارچوب ائتلاف ضد هیتلر، نازیسم را شکست دادند. ما به کسی اجازه نخواهیم داد که این پیروزی را تصاحب کند. ما در آن دوره پیروز شدیم، اکنون نیز ما پیروز خواهیم شد.»

09.05.2022
10:01

سفیر روسیه از مقامات ایران به‌دلیل نوع موضع‌گیری درمورد اوکراین قدردانی کرد

سفیر روسیه در ایران از مقامات ایران به‌دلیل نوع موضع‌گیری در مورد اوکراین قدردانی کرد. لوان جاگاریان، در سفری به اصفهان از کلیسای ارمنی وانک بازدید و با اسقف سیپان کشجیان دیدار کرد.  سفیر روسیه درباره اهداف و وظایف عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین توضیح داد و همچنین از مقامات ایران به دلیل موضع متعادل و عینی در مورد اوضاع پیرامون اوکراین قدردانی کرد.

سفیر روسیه در ایران. عکس از ایرنا

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تهاجم نظامی روسیه؛ مجلس نمایندگان آمریکا کمک مالی ۴۰ میلیارد دلاری به اوکراین را تصویب کرد

پوتین: دفاع از سرزمین مادری همیشه مقدس بوده است

استیلای روسیه بر دریای سیاه؛ آیا مسکو بر سر حمله آبی‌خاکی به سواحل اوکراین قمار می‌کند؟