Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

اتحادیه اروپا: انتخاب رئیس جدید دولت هنگ‌ کنگ مصداق نقض اصول دموکراتیک است

جان لی، رئیس اجرایی جدید هنگ کنگ
جان لی، رئیس اجرایی جدید هنگ کنگ Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جان لی، دولت‌مرد امنیتی هنگ‌ کنگ و یکی از سازماندهندگان سرکوب اعتراضات جنبش «دموکراسی‌خواهی» هنگ کنگ روز یکشنبه با رای ۹۹ درصدی کمیته‌های محلی و در انتخاباتی بی‌رقیب به ریاست دولت برگزیده شد. کمیته‌های منطقه‌ای هنگ کنگ، به‌شدت طرفدار رویکردهای پکن به شمار می‌روند.

آگهی

جان لی، دولت‌مرد امنیتی هنگ‌ کنگ و یکی از سازماندهندگان سرکوب اعتراضات جنبش «دموکراسی‌خواهی» هنگ کنگ روز یکشنبه با رای ۹۹ درصدی کمیته‌های محلی و در انتخاباتی بی‌رقیب به ریاست اجرایی دولت برگزیده شد. کمیته‌های منطقه‌ای هنگ کنگ، به‌شدت طرفدار رویکردهای پکن به شمار می‌روند. 

وی جانشین کری لام، حاکم پیشین این جزیره تحت مالکیت چین شد. در دوره حکومت خانم کری چند موج اعتراضات ضد دولتی این کشور را در نوردید. اعتراض‌ها به‌ویژه پس از تصویب قانون استرداد متهمان از هنگ کنگ به چین بالا گرفت. 

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با محکومیت روند جابه‌جایی قدرت در هنگ کنگ در یک پیام توییتری نوشت: «انتخاب رئیس اجرایی جدید اصول دموکراسی و چندصدایی سیاسی را نقض کرد. این یک گام دیگر به سوی ویرانی رویکرد یک کشور دو نظام است. چین و هنگ کنگ باید به تعهدات داخلی و بین‌المللی خود احترام بگذارند.»

روند انتقال قدرت روز اول ژوئیه انجام خواهد شد و جان لی به مدت ۵ سال رئیس اجرایی دولت هنگ کنگ خواهد بود. این وضعیت می‌تواند شهرت این جزیره به‌عنوان یک منطقه ویژه اقتصادی را تحت‌الشعاع قرار دهد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عفو بین‌الملل دفاتر خود در هنگ کنگ را تعطیل می کند

احکام جدید زندان برای «جیمی لای» سرمایه‌دار بزرگ هنگ کنگ و ۷ نفر دیگر

نُه تن از رهبران جنبش اعتراضی هنگ کنگ به زندان محکوم شدند