نُه تن از رهبران جنبش اعتراضی هنگ کنگ به زندان محکوم شدند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
AP Photo
AP Photo   -   کپی رایت  AP Photo

نه نفر از رهبران مخالف حکومت هنگ کنگ، روز جمعه به دلیل سازماندهی راهپیمایی در اعتراضات سال ۲۰۱۹ علیه پکن، به زندان محکوم شدند.

در سال ۲۰۱۹ جمعیتی بالغ بر ۱ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر در مخالفت با وضع قوانین امنیتی جدید چین علیه شهروندان هنگ‌کنگ به خیابان‌ها آمدند و برای ماه‌ها به اعتراضات و تظاهرات خود ادامه دادند.

این افراد پیشتر و در ابتدای ماه جاری هم به اتهام سازماندهی تظاهرات گسترده در آگوست سال ۲۰۱۹ گناهکار شناخته شده بودند. در همان زمان پلیس هنگ کنگ اعلام کرده بود که برگزاری این تظاهرات بدون مجوز است و کسانی را که در این اعتراضات شرکت کنند تحت پیگرد قانونی قرار می‌دهد.

در میان محکومان نام مارتین لی که از او تحت عنوان «پدر دموکراسی» در هنگ کنگ یاد می‌شود نیز وجود دارد. دیگر متهم سرشناس جیمی لای، میلیاردر هنگ کنگی است. آقای لای از ماه دسامبر و پس از مخالفت با وثیقه‌اش در ارتباط با یک پرونده دیگر مرتبط با موضوعات امنیت ملی در زندان به سر می‌برد. طبق حکم دادگاه او باید برای ۱۲ ماه در زندان بماند.

این فعال در حوزه رسانه و بنیانگذار روزنامه اپل دیلی سفرهای متعددی به وانشگتن داشته و با مقام‌های بسیاری در آمریکا برای دفاع از وضعیت هنگ کنگ در مقابل چین دیدار و ملاقات داشته است. نشریه‌‌ای آقای لای به همسویی با جنبش دموکراسی‌ خواهی و انتقاد از مسئولان محلی تحت فرمان پکن شهره است.

اعتراضات سراسری سال ۲۰۱۹ در هنگ کنگ در واکنش به اقدام پکن در زمینه محدود کردن آزادی‌های گسترده اجتماعی و مدتی در این منطقه برگزار شد. از آن زمان دولت مرکزی چین با تصویب قوانینی سفت و سخت در زمینه مسائل امنیتی تسلط خود را بر هنگ کنگ تشدید کرده است. از جمله تغییرات جدید در قانون امنیت ملی که اعتراضات بسیاری را به همراه داشته مجازات حبس ابد برای کسانی است که طبق تشخیص دادگاه مرتکب جرایمی چون جدایی‌طلبی، براندازی، تروریسم و یا تبانی با نیروهای خارجی شده باشند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید