Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ماکرون با وعده «فرانسه‌ای قوی‌تر» و «سیاره‌ای مناسب‌تر برای زندگی» سوگند یاد کرد

مراسم تحلیف امانوئل ماکرون
مراسم تحلیف امانوئل ماکرون Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

امانوئل ماکرون در بخش دیگری از سخنان خود در مراسم تحلیف از تهدید‌های مرتبط با حمله روسیه به اوکراین و نیز نگرانی‌های جهانی محیط زیست به عنوان دو چالش بزرگ کنونی یاد کرد.

آگهی

امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه روز شنبه هفتم مه طی مراسمی در کاخ الیزه برای دومین دوره پنج ساله ریاست بر کشورش، سوگند یاد کرد.

پیش از مراسم تحلیف، لوران فابیوس، رئیس شورای قانون اساسی فرانسه در حضور ۴۵۰ میهمان حاضر در سالن جشن‌های الیزه ضمن تایید رسمی نتایج انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرد که آقای ماکرون از نظر شورای قانون اساسی، روز ۲۴ آوریل باکسب ۵۸.۵۵ درصد آرای دور دوم انتخابات، در برابر مارین لوپن، نامزد جناح راست افراطی به پیروزی دست یافته است.

آقای ماکرون پس از آنکه نتایج انتخابات رسما از سوی شورای قانون اساسی مورد تایید قرار گرفت با امضای سند مراسم تحلیف عملا راه را برای دوره پنج ساله جدید ریاست جمهوری خود هموار کرد.

Gonzalo Fuentes/Copyright 2022 The Associated Press. All rights reserved.
امضای سند مراسم تحلیف ریاست جمهوری توسط امانوئل ماکرونGonzalo Fuentes/Copyright 2022 The Associated Press. All rights reserved.

وی سپس طی سخنانی کوتاه خواستار «اقدام و عمل خستگی‌ناپذیر برای کمک به اقتدار و استقلال» بیشتر کشورش و «تدارک پاسخ‌های مناسب از سوی فرانسه و اروپا به چالش‌های قرن» شد.

وی همچنین قول داد که به گونه‌ای عمل کند تا در پایان دوره پنج ساله بسیار متفاوت از دوره نخست «سیاره‌ای مناسب‌تر برای زندگی» و «فرانسه‌ای قوی‌تر» را به ارث بگذارد.

دوره دوم ریاست جمهوری امانوئل ماکرون در حالی رسما از روز ۱۳ مه آغاز می‌شود که چالش‌های زیادی از کاهش شکاف اجتماعی و تا پیامد‌های اقتصادی جنگ در اوکراین در انتظار دولت آینده او است.

امانوئل ماکرون در بخش دیگری از سخنان خود در مراسم تحلیف از تهدید‌های مرتبط با حمله روسیه به اوکراین و نیز نگرانی‌های جهانی محیط زیست به عنوان دو چالش بزرگ کنونی یاد کرد.

رئیس جمهوری فرانسه که خود نیز در شامگاه پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری تایید کرد که شمار قابل توجهی از آرا در مخالفت با رقیب تندرو به سمت وی سرازیر شده جدا از مشکلات داخلی باید در صدد ایجاد همگرایی بیشتر در میان متحدان اروپایی باشد.

آقای ماکرون در همین راستا روز دوشنبه به مناسبت روز اروپا از پارلمان اروپا در استراسبورگ بازدید خواهد کرد و اواخر هفته آینده نیز برای نخستین سفرخارجی پس از مراسم تحلیف راهی برلین خواهد شد تا با اولاف شولتس، صدراعظم آلمان دیدار و گفتگو کند.

مراسم تحلیف ریاست جمهوری امانوئل ماکرون در واقع پایان یک کارزار انتخاباتی و گشایش کارزاری دیگر برای انتخابات پارلمانی فرانسه در ماه ژوئن محسوب می‌شود.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دیپلمات‌های فرانسوی برای نخستین بار در بیست سال گذشته اعتصاب کردند

هرچند وقت یکبار لباس‌هایمان را بشوییم؟

چرا نباید آهوبچه‌ای را که در طبیعت تنها می‌‌یابید نجات دهید