Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

تظاهرات روز کارگر در پاریس با حضور جوانان سیاه‌پوش و دخالت پلیس به خشونت کشیده شد

تظاهرات روز کارگر در پاریس
تظاهرات روز کارگر در پاریس Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ده‌ها هزار معترض روز یکشنبه یک هفته پس از انتخابات ریاست جمهوری فرانسه به خیابان‌های پاریس آمدند تا اول مه را جشن بگیرند. اما این رویداد با تخریب ده‌ها مغازه، زخمی شدن هشت آتش‌نشان، دستگیری دست‌کم ۵۰ نفر و شلیک گاز اشک‌آور از سوی پلیس همراه بود.

آگهی

ده‌ها هزار معترض روز یکشنبه یک هفته پس از انتخابات ریاست جمهوری فرانسه به خیابان‌های پاریس آمدند تا اول مه را جشن بگیرند. اما این رویداد با تخریب ده‌ها مغازه، زخمی شدن هشت آتش‌نشان، دستگیری دست‌کم ۵۰ نفر و شلیک گاز اشک‌آور از سوی پلیس همراه بود.

اتحادیه‌های کارگری و تشکل‌های دانشجویی با درخواست‌ها برای افزایش دستمزد، حمایت از خدمات عمومی و سیاست‌های سازگارتر آب و هوایی اعتراض‌ها را علیه امانوئل ماکرون رهبری کردند.

برخی درگیری‌ها بین پلیس پاریس و جوانانی که لباس سیاه بر تن داشتند گزارش شده است، شماری از مغازه‌ها تخریب شدند و آتش‌سوزی در برخی نقاط رخ داد.

برخی از معترضان شیشه‌های بانک‌ها را شکستند و پیام‌های ضد سرمایه‌داری روی ورودی رستوران‌های مک‌دونالد نوشتند. پلیس نیز در برخی خیابان‌ها اقدام به پرتاب گاز اشک‌آور کرد.

آسوشیتدپرس
شعارنویسی روز شیشه رستوران مک دونالد در پاریسآسوشیتدپرس

در این بین یک ویدئو از درگیری بین یکی از معترضان و یک نیروی آتش‌نشانی به‌طور گسترده منتشر شد و واکنش‌هایی در پی داشت. در این ویدئو یک آتش‌نشان در تلاش برای خاموش کردن آتش نشان داده می‌شود اما فردی سعی داد که مانع کار او شود اما آتش‌نشان سعی می‌کند بدون توجه کار خود را انجام دهد. در این هنگام این فرد معترض به صورت آتش‌نشان چندین ضربه می‌زند.

حساب کاربری آتش‌نشانی پاریس در توییتر با انتشار این ویدئو نوشت: «بس است! شرم بر وحشی‌گری. این حمله جدید به آتش‌نشانان پاریس در هنگام انجام وظایف خود برای محافظت از مردم، اموال شهری و اجرای آرام تظاهرات غیرقابل درک است.»

ژرالد دارمنن، وزیر کشور فرانسه افرادی را که اقدام به تخریب و آتش‌زدن مکان‌های عمومی کردند، «اراذل و اوباش» نامید که مرتکب «خشونت غیرقابل قبول» شده‌اند. وی حمایت کامل خود از پلیس را اعلام کرد.

آسوشیتدپرس
پلیس ضد شورش در پاریسآسوشیتدپرس

اعتراضات اول مه همچنین در حالی برگزار می‌شود که احزاب چپ در فرانسه قصد دارند پیش از انتخابات پارلمانی ماه ژوئن به توافق برسند. ژان لوک ملانشون که در دور نخست انتخابات ریاست جمهوری فرانسه با فاصله کمی از مارین لوپن از راهیابی به دور دوم باز ماند در راهپیمایی امروز پاریس خواستار توافق احزاب چپ شد.

سندیکاهای کارگری اعلام کردند که ۵۰ هزار نفر تنها در پاریس در راهپیمایی روز کارگر شرکت کردند. هزاران نفر دیگر در شهرهای بزرگ فرانسه مانند مارسی، بوردو، تولوز، لیون و استراسبورگ تظاهرات کردند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روز جهانی کارگر؛ از مخالفت با اصلاحات قانون بازنشستگی تا اعتراض به افزایش تورم

«ابله» در برابر «بزدل»؛ ترامپ و بایدن در روز کارگر به هم تاختند

تظاهرات مجازی روز کارگر؛ بالکن‌ها و شبکه‌های اجتماعی جایگزین خیابان شدند