Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

تظاهرات مجازی روز کارگر؛ بالکن‌ها و شبکه‌های اجتماعی جایگزین خیابان شدند

تظاهرات مجازی روز کارگر؛ بالکن‌ها و شبکه‌های اجتماعی جایگزین خیابان شدند
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اتحادیه های کارگری در فرانسه از مردم خواسته‌اند که به برگزاری آنلاین کنفرانس‌ها و کنسرت‌ها اقدام کنند و با انتشار عکس‌های اعتراضی در شبکه‌های اجتماعی فضای مجازی را به این موضوع اختصاص دهند.

آگهی

شیوع جهانی ویروس کرونا و عدم امکان تظاهرات خیابانی به مناسبت اول ماه مه باعث شکل‌گیری نخستین تظاهرات مجازی روز کارگر در سراسر جهان شده است.

در وضعیتی که نیمی از جمعیت کره زمین در قرنطیه به سر می برند، شبکه‌های اجتماعی و بالکن‌ خانه‌ها به جایگزینی برای تظاهرات و اعتراض خیابانی به مناسبت روز کارگر بدل شده اند.

در فرانسه که سنت برگزاری راهپیمایی اول مه، سنتی پر اهمیت برای اتحادیه‌های کارگری به شمار می رود، این نخستین بار از زمان ممنوعیت تظاهرات در جریان جنگ‌های هندوچین و الجزایر در دهه ۵۰ و ۶۰ میلادی است که بار دیگر برگزاری راهپیمایی روز کارگر ممنوع می شود.

AP

اتحادیه های کارگری در فرانسه از مردم خواسته‌اند که به برگزاری آنلاین کنفرانس‌ها و کنسرت‌ها اقدام کنند و با انتشار عکس‌های اعتراضی در شبکه‌های اجتماعی فضای مجازی را به این موضوع اختصاص دهند و با صدا در آوردن قابلمه‌ها از روی بالکن ها اعتراض خود را به شرایط کار کارگران و نابرابری اقتصادی نشان دهند.

با این حال در برخی از کشورها گروههای از کارگران تلاش کردند که برای راهپیمایی روز کارگر به خیابان بیایند. در ترکیه، پلیس روز جمعه چندین مقام سندیکایی را که علی رغم ممنوعیت خروج از خانه برای تظاهرات به خیابان ‌های استانبول آمده بودند، دستگیر کرد.

AP

در فیلیپین، گروههای کوچکی که خواستار کمک‌های دولتی و شرایط کار ایمن بودند به خیابان آمدند که پلیس ۳ نفر از آنها را بازداشت کرد.

در یونان، دولت خواستار به تعویق انداختن تمام راهپیمایی ها تا ۹ مه شده بود با این حال اتحادیه «پی.ای.ام.او» وابسته به کمونیست‌ها، در برابر پارلمان دست به تجمع زدند و به شکلی بسیار منظم سرود «بلا چاو» را خواندند. صدها تظاهر کننده با رعایت فاصله یک متری و ایستادن روی علائم قرمزی که روز زمین به فاصله یک متر از هم طراحی شده بود و با صورتی که با پارچه‌های قرمز یا ماسک پوشیده شده بود دست به اعتراض زدند.

AP

در آلمان، ۵ هزار پلیس در برلین مستقر شده‌اند تا مانع تجمع بیش از ۲۰ نفر شوند. حضور گسترده پلیس به این دلیل صورت گرفته است که جریان‌های اولترا چپ و راستگرایان فراطی و همچنین معتقدان به نظریه توطئه که مخالف قرنطیه هستند، قصد دارند که برای راهپیمایی به خیابان بیایند.

در الجزایر و اندونزی نیز راهپیمایی روز کارگر لغو شده است و فعالان کارگری به کارزارهای مجازی رو آورده‌اند.

در ایتالیا نیز که بیشترین قربانی بیماری کووید-۱۹ در اروپا را داشته است، تظاهرات برگزار نمی شود اما کنسرت بزرگی که سنتی هر ساله است، اجرا می شود و بطورت زنده از تلویزیون برای همه ایتالیایی ها پخش خواهد شد.

شیوع جهانی ویروس کرونا که باعث تعطیلی بسیاری از مشاغل شده در دو ماه اخیر به بیکاری گسترده در سراسر جهان انجامیده است و اکنون بیش از گذشته اهمیت حقوق کارگران و آسیب‌پذیری آنان را در بحران‌های بهداشتی پیش چشم جهانیان نشانده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تظاهرات روز کارگر در پاریس با حضور جوانان سیاه‌پوش و دخالت پلیس به خشونت کشیده شد

جنبش کارگری و گذار به دموکراسی در ایران

حمله به خوابگاه‌های دانشجویان خارجی و نگرانی مهاجران افغان؛ در قرقیزستان چه خبر است؟