رهبر طالبان در حضوری نادر در مراسم نماز عید فطر قندهار شرکت کرد

مسجد قندهار
مسجد قندهار Copyright شبکه های اجتماعی
Copyright شبکه های اجتماعی
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نمازگزاران عید فطر در مسجد عیدگاه در جنوب شهر قندهار (کندهار) که یکی از پایگاه‌های طالبان محسوب می‌شود مشغول خواندن نماز بودند که مردی در صف‌های ابتدایی نماز ایستاد و هبت‌الله آخند‌زاده معرفی شد. به گفته شاهدان عینی رهبر طالبان بعد از نماز بدون آنکه به سمت جمعیت برگردد شروع به صحبت کرد.

آگهی

هبت‌الله آخندزاده، رهبر طالبان روز یکشنبه یک مه (۱۱ اردیبهشت) برای دومین بار در شش سال گذشته در انظار عمومی ظاهر شد و در یک سخنرانی مدعی شد که پیروزی طالبان در ماه اوت گذشته این کشور را قادر کرد تا «آزادی و امنیت را بازیابد.»

اعضای طالبان حضور هبت‌الله آخندزاده را در این مراسم اعلام کردند با این حال برخی از شهروندان افغانستان در شبکه‌های اجتماعی با دیده تردید به این موضوع نگاه کردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، نمازگزاران عید فطر در مسجد عیدگاه در جنوب شهر قندهار (کندهار) که یکی از پایگاه‌های طالبان محسوب می‌شود مشغول خواندن نماز بودند که مردی در صف‌های ابتدایی نماز ایستاد و هبت‌الله آخند‌زاده معرفی شد.

طبق پیام‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است، رهبر طالبان بعد از نماز بدون آنکه به سمت جمعیت برگردد شروع به صحبت کرد.

طبق گزارش خبرگزاری فرانسه، دو روز پس از انفجار مهیب در خانقاهی در کابل، حضور رهبر طالبان که در انظار عمومی ظاهر نمی‌شود با تدابیر شدید امنیتی همراه بود. اطرافیان وی از نزدیک‌ شدن خبرنگاران جلوگیری کردند.

وی خطاب به جمعیت گفت: «پیروزی، آزادی و امنیت را به شما تبریک می‌گویم. امنیت و نظامی اسلامی را به شما تبریک می‌گویم.»

در حالی که از زمان به قدرت رسیدن طالبان تعداد حملات در افغانستان کاهش یافته است اما شیعیان و صوفیان در چندین حمله روزهای اخیر که داعش مسئولیت برخی از آن‌ها را بر عهده گرفته هدف قرار گرفته‌اند.

گل احمدی یکی از ساکنان قندهار که در مسجد حاضر بود گفت که افغان‌ها با وجود حملات همچنان به مساجد می‌روند.

در این مراسم دو ساعته، دو بالگرد به‌طور مداوم بر فراز مسجد پرواز می‌کردند.

آخندزاده از زمانی که در سال ۲۰۱۶ رهبر طالبان شده است تنها دو بار در انظار عمومی ظاهر شده است. او ماه اکتبر گذشته در مسجدی در قندهار حضور یافت و امروز نیز بار دومی بود که شهروندان افغانستان او را در ملا عام می‌دیدند.

رهبر طالبان اغلب پیام‌های خود را که بیشتر به مناسب اعیاد اسلامی است به‌صورت صوتی منتشر می‌کند و گفته می‌شود که او بیشتر وقت خود را در قندهار می‌گذراند.

وی روز جمعه گذشته در یک پیام صوتی از جامعه جهانی خواست تا حکومت آنها را به رسمیت بشناسد. وی همچنین گفت که «جهان به یک دهکده کوچک تبدیل شده و روابط دیپلماتیک مناسب به مشکلات کشورها کمک خواهد کرد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

طالبان: طراح بمب‌گذاری در مسجد شیعیان شهر مزار شریف بازداشت شد

انتقاد شدید پاکستان از طالبان افغانستان: به شبه‌نظامیان طالبان پاکستان پناه ندهید

دست‌کم «هشت کشته» در پی حملات هوایی پاکستان به دو ولایت افغانستان؛ طالبان به نوار مرزی حمله کرد