Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

طالبان: طراح بمب‌گذاری در مسجد شیعیان شهر مزار شریف بازداشت شد

انفجار در مسجد شیعیان ده‌ها کشته و زخمی برجای گذاشت
انفجار در مسجد شیعیان ده‌ها کشته و زخمی برجای گذاشت Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پلیس طالبان اعلام کرد که طراح حمله تروریستی داعش به مسجد شیعیان شهر مزار شریف افغانستان را بازداشت کرده است

آگهی

پلیس طالبان اعلام کرد که طراح حمله تروریستی داعش به مسجد شیعیان شهر مزار شریف افغانستان را بازداشت کرده است.

انفجار روز پنج‌شنبه ۲۱ آوریل در داخل مسجد شیعیان در مزار شریف که دست‌کم ۵ کشته و ۵۸ مجروح برجای گذاشت از خونبارترین حملات تروریستی پس از روی کار آمدن طالبان در افغانستان است.

آصف وزیری، سخنگوی پلیس ولایت بلخ که شهر مزارشریف مرکز آن است به خبرگزاری فرانسه گفت که یک افغان به نام عبدالحمید سنگریار در رابطه با بمب‌گذاری در مسجد «سه‌دکان» بازداشت شده است. او گفت که فرد بازداشت شده یکی از افراد مهم داعش و مغز متفکر حمله روز پنج‌شنبه بوده است.

آقای وزیری گفت که طراح بمب‌گذاری در مسجد «سه‌دکان» در چندین حمله دیگر هم نقش داشته است اما اینبار آن‌ها توانسته‌اند او را در یک عملیات ویژه بازداشت کنند.

داعش همچنین مسئولیت یک بمب‌گذاری دیگر در روز پنج‌شنبه در شهر قندوز را برعهده گرفت که دست‌کم ۴ کشته و ۱۸ زخمی برجای گذاشت.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، فرماندهی طالبان در پی دو انفجار روز پنج‌شنبه تدابیر امنیتی در اطراف مساجد کابل را تشدید کرده است. بنا به گزارش‌ها، شبه‌نظامیان طالبان صدها نمازگزاری که قصد ورود به مسجد عبدالرحمن کابل را داشتند، بازرسی بدنی کرده‌اند.

با اینکه از زمان به قدرت رسیدن طالبان در اوت ۲۰۲۱ شمار حملات تروریستی در این کشور کاهش پیدا کرده است، اما دولت اسلامی خراسان، شاخه منطقه‌ای داعش همچنان به حملات مرگبار خود در این کشور به ویژه علیه شیعیان ادامه می‌دهد.

در دو انفجاری که روز سه‌شنبه در یک مدرسه پسرانه در یکی از محله‌های شیعه‌نشین کابل رخ داد، دست‌کم ۶ نفر کشته و ۲۴ نفر زخمی شدند. تاکنون فرد یا گروهی مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

شیعیان افغانستان که بیشتر از قوم هزاره‌ هستند حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند.

اگرچه طالبان ادعا می‌کند که داعش خراسان را شکست داده، اما برخی از تحلیلگران سیاسی بر این نظرند که این گروه افراطی همچنان چالش اصلی امنیتی برای قدرت جدید در افغانستان است.

بنابراین به گفته این گروه از تحلیلگران، اگر طالبان نتواند داعش را کنترل کند، مانند دولت‌های پیشین در افغانستان شکست خواهد خورد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رهبر طالبان در حضوری نادر در مراسم نماز عید فطر قندهار شرکت کرد

سه انفجار در مدرسه عبدالرحیم در محله شیعه نشین کابل؛ دست‌کم ۶ نفر کشته شدند

هزار روز دوری از مدرسه؛ یونیسف: دختران افغان سه میلیارد ساعت درسی را از دست داده‌اند