حملات هوایی پاکستان به افغانستان، دست‌کم ۷ کشته بر جای گذاشت

تصویر آرشیوی است
تصویر آرشیوی است   -  Copyright  AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی

در پی وقوع این حملات، وزارت خارجه طالبان، سفیر پاکستان در افغانستان را احضار و مراتب اعتراض کابل را نسبت به این اقدام اسلام آباد به سفیر این کشور ابلاغ کرد.

در پی حملات هوایی پاکستان به شرق افغانستان، دست‌کم ۷ نفر در ولایت خوست شدند. مسئولان محلی طالبان در این ولایت ضمن تایید انجام این حملات زمان آن‌را بامداد شنبه حوالی ساعت ۲ اعلام کرده‌اند.

خبرگزاری فرانسه تعداد تلفات را دست‌کم ۷ نفر گزارش داده اما روزنامه هشت صبح افغانستان می‌گوید ۳۰ نفر در اثر این حملات جان خود را از دست داده‌اند. رسانه‌های محلی در افغانستان همچنین گزارش داده‌اند که شب گذشته درگیری‌های مرزی میان نیروهای طالبان و گارد مرزی پاکستان در منطقه خوست به وقوع پیوسته و دست‌کم ۷ غیرنظامی نیز کشته شده‌اند.

همچنین گزارش‌هایی در خصوص حملات هوایی پاکستان به ولایت کنر افغانستان نیز منتشر شده است. رسانه‌های پاکستانی می‌گویند عملیات هوایی در وزیرستان شمالی به کشته شدن تعداد زیادی از مخالفان دولت اسلام‌آباد منجر شده است.ایالت وزیرستان، یکی از پایگاه‌های سنتی طالبان پاکستان است. 

در واکنش به این حملات، وزارت خارجه طالبان سفیر پاکستان در کابل را احضار کرد و نارضایتی «امارت اسلامی» در این خصوص را به اطلاع اسلام‌آباد رسانده است. معاون سخنگوی وزارت خارجه طالبان می‌گوید امیرخان متقی، وزیر خارجه طالبان در دیدار با سفیر پاکستان، اعتراض شدید افغانستان را در خصوص حملات هوایی نیروهای پاکستانی در خاک افغانستان ابراز داشته است. در این دیدار همچنین معاون وزارت دفاع طالبان نیز حضور داشته است.

به گزارش روزنامه هشت صبح، در این دیدار امیرخان متقی به سفیر پاکستان هشدار داده که چنین حملاتی می‌تواند به روابط دو طرف آسیب بزند. این در حالی‌است که پاکستان از معدود کشورهایی است که با طالبان رابطه دارد و بسیار سریع روابط خود را با این گروه پس از سقوط دولت مرکزی افغانستان آغاز کرد.

این حملات همچنین با اعتراض بومیان منطقه در ولایت‌های خوست و کنر نیز مواجعه شد. روز شنبه گروهی از معترضان با در دست داشتن تصاویری از جان باختگان حملات پاکستان به خیابان‌ها آمدند و شعارهایی ضد دولت مرکزی اسلام آباد سر دادند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هنوز مشخص نیست دلیل اصلی انجام این حملات از سوی پاکستان چه بوده اما رسانه‌های این کشور می‌گویند هدف از انجام چنین حملاتی نابودی گروه‌های مخالف دولت مرکزی اسلام آباد در مناطق مرزی با افغانستان بوده‌است.

مطالب مرتبط