Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

انتقاد شدید پاکستان از طالبان افغانستان: به شبه‌نظامیان طالبان پاکستان پناه ندهید

حضور امیرخان متقی، وزیر خارجه طالبان در اسلام آباد
حضور امیرخان متقی، وزیر خارجه طالبان در اسلام آباد Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مقام‌های پاکستانی می‌گویند طالبان افغانستان را به مرکزی برای تجمع نیروهای تندرو مذهبی پاکستانی تبدیل کرده است.

آگهی

پاکستان به طالبان در افغانستان هشدار داد تا از پناه دادن به شبه‌نظامیان بومی طالبان پاکستان دست بکشد و اجازه ندهد که افغانستان به پناهگاهی برای این نیروهای تندرو بدل شود.

هشدار تند و صریح پاکستان که از سوی وزارت خارجه این کشور منتشر شده بعد از آن صورت می‌گیرد که اسلام آباد در روزهای اخیر بخش‌هایی از شرق افغانستان را مورد حملات هوایی قرار داد. حملاتی که اسلام آباد می‌گوید با هدف نابودسازی تندروهای مذهبی که در افغانستان پناه گرفته‌اند صورت پذیرفته است.

مقام‌های طالبان روز یکشنبه اعلام کردند در جریان حملات هوایی هلی‌کوپترهای پاکستانی به مناطق مرزی در خاک افعانستان دست‌کم ۴۱ غیرنظامی، ازجمله زنان و کودکان جان خود را از دست دادند. 

در بیانیه وزارت خارجه پاکستان که لحن و زبان تندی دارد آمده است: «تروریست‌ها از خاک افغانستان برای انجام فعالیت‌هایی در درون پاکستان استفاده می‌کنند بدون اینکه مورد مجازات واقع شوند.» پاکستان اغلب به پناه دادن به تندروهای طالبان پیش از به قدرت رسیدن این گروه در تابستان سال گذشته متهم می‌شد، ولی حالا خود پاکستان ظاهرا با این مشکل رو به رو شده و طالبان را متهم می‌کند که به تندروهای پاکستانی پناه می‌دهد.

با این حال مشخص نیست که رهبر جدید پاکستان یعنی شهباز شریف به اندازه عمران خان از طالبان حمایت خواهد کرد یا خیر. شهباز خان هفته گذشته و به دنبال برکناری عمران خان کار خود را به عنوان نخست وزیر جدید این کشور آغاز کرده است. روز شنبه وزارت خارجه طالبان سفیر پاکستان را احضار و مراتب نارضایتی کابل را نسبت به حملاتی که پاکستان در خاک افغانستان انجام داده به اسلام آباد منتقل کرد.

در همین راستا ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان به پاکستان هشدار داده که صبر افغان‌ها را در این زمینه آزمایش نکنند و یک اشتباه را دو بار مرتکب نشوند در غیر این صورت عواقب تندی در انتظار اسلام آباد خواهد بود.

در بخش دیگری از بیانیه‌ای که وزارت خارجه پاکستان روز یکشنبه منتشر کرد، آمده است: «در چند روز اخیر حوادث در مرز پاکستان و افغانستان به طور قابل توجهی افزایش یافته و در آن نیروهای امنیتی پاکستان از آن سوی مرز مورد هدف قرار می‌گیرند. هفته گذشته هفت نیروی نظامی ما در نزدیکی مرز کشته شدند که بعدها طالبان پاکستانی مسئولیت آن‌را بر عهده گرفتند.»

حملات شبه نظامیان در پاکستان از زمان به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان افزایش یافته است. مسئولیت این حملات را طالبان پاکستان یا یکی از گروه‌های وابسته به آنها که مقر آنها در افغانستان است بر عهده می‌گیرند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

به نظر می‌رسد پاکستان که سالها به حمایت از طالبان در افغانستان و برهم زدن نظم و ثبات این کشور متهم می‌شد حالا با رویه مشابهی رو به رو شده و از عدم مقابله حاکمان افغانستان با شبه‌نظامیانی که عملیات‌های نظامی را در پاکستان ترتیب می‌دهند، ناخرسند است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رهبر طالبان در حضوری نادر در مراسم نماز عید فطر قندهار شرکت کرد

حکم بی‌سابقه دادگاه فرانسه: «همه زنان افغان» می‌توانند از حق پناهندگی بهره‌مند شوند

طالبان ورزشکاران زن تیم المپیک افغانستان را به رسمیت نمی‌شناسد