Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تعداد کشته‌شدگان حمله انفجاری در خانقاه صوفیان در کابل به ۶۶ نفر رسید

انفجار در کابل
انفجار در کابل Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته اما طالبان وعده داده عاملان این جنایت را پیدا خواهد کرد و آنها را به سزای اعمالشان می‌رساند.

آگهی

تعداد کشته‌های انفجار در خانقاه خلیفه صاحب در کابل افغانستان به ۶۶ نفر افزایش یافت. 

این انفجار که روز جمعه ۲۹ آوریل روی باعث گرفتن جان دست‌کم ۶۶ نفر شد که برای عبادت در این مسجد جمع شده بودند. مسلمانان سنی افراطی همچون داعش این سنت‌ها را نوعی بدعت نادرست می‌دانند و با شیوه‌ای خشونت آمیز با آن مبارزه می‌کنند. 

سید  فاضل آغا، رئیس مسجد گفت که برخی معتقدند که یک فرد انتحاری به جمع عبادت‌کنندگان پیوسته و با انفجار مواد منفجره همراه با خود باعث کشته آنها شده است. او همچنین به خبرگزاری رویترز گفت: «ناگهان دود سیاهی همه جا را فراگرفت و شاهد دیدن جسدها در کل مسجد بودیم؛ من خودم زنده ماندم اما عزیزانم را از دست دادم.» 

یک منبع در مراکز بهداشتی افغانستان به خبرگزاری رویترز گفته که تاکنون طبق آمار بیمارستان‌ها، ۶۶ نفر کشته و ۷۸ نفر دیگر نیز زخمی شده‌اند. 

ایالات متحده و نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان این حمله را محکوم کردند . مت نادسن، معاون نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل برای افغانستان با تراژدی خواندن این حمله گفت: «هیچ کلمه‌ای به اندازه کافی قوی نیست که این اقدام نفرت انگیز را محکوم کند.» 

شفاخانه اورژانس در مرکز شهر کابل گفته است که ۲۱ نفر از زخمیان این حادثه در این مرکز حضور دارند و پزشکان مشغول درمان این افراد هستند. همچنین یک فرد دیگر که در یک مرکز درمانی در کابل مشغول به کار است به رویترز گفته که حدود ۴۹ زخمی به این مرکز آورده شده که وضعیت ۱۰ نفر آنها وخیم گزارش شده است و ۲۰ نفر هم در بخش سوختگی بستری هستند. 

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان  با انتشار بیانیه‌ای این انفجار را محکوم کرده و گفته است که عاملان آن پیدا و مجازات خواهند شد. هنوز هیچ گروهی به صورت مشخص مسئولیت این حمله انتحاری را برعهده نگرفته است. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در هفته‌های اخیر ده‌ها غیرنظامی در انفجارهایی در سراسر افغانستان کشته شده‌اند که داعش مسئولیت برخی از آنها را برعهده گرفته است. 

شفاخانه اورژانس کابل می‌گوید تنها در ماه آوریل بیش از ۱۰۰ زخمی را که در حملات کابل آسیب دیده بودند، مداوا کرده است.

طالبان می گویند که از زمان به دست گرفتن قدرت در ماه اوت، امنیت کشور را تامین کرده و شاخه های محلی داعش را تا حد زیادی از بین برده است، اما مقامات بین المللی و تحلیلگران می گویند خطر تجدید حیات ستیزه جویان همچنان وجود دارد. بسیاری از این حملات اقلیت شیعه را هدف قرار داده، اما موارد اندکی از حمله به مساجد سنی‌ها هم گزارش شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

داعش مسئولیت انفجار در محله شیعه‌نشین کابل را بر عهده گرفت؛ طالبان محکوم کرد

حملات هوایی پاکستان به افغانستان، دست‌کم ۷ کشته بر جای گذاشت

افغانستان؛ انفجار در بزرگترین مسجد کابل دست کم شش زخمی به جا گذاشت