دست‌کم ۴۲ نفر در جریان درگیری‌های روز جمعه در بیت‌ المقدس زخمی شدند

Palestinian protesters
Palestinian protesters   -  Copyright  رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی

بنا بر اعلام «جمعیت هلال احمر فلسطین» این درگیری‌ها عمدتا در صحن مسجد الاقصی روی داده است. هلال احمر در بیانیه خود می‌افزاید که از ۴۲ زخمی این درگیری‌ها ۲۲ نفر به بیمارستان منتقل شده‌اند و وضعیت هیچکدام از آنها نیز وخیم نبوده است.

درگیری‌هایی که از ابتدای ماه رمضان میان تظاهرکنندگان فلسطینی و پلیس اسرائیل در جریان بوده، بامداد جمعه ۲۹ آوریل مصادف با آخرین جمعۀ ماه رمضان تشدید شد و دست‌کم ۴۲ زخمی برجای گذاشت.

بنا بر اعلام «جمعیت هلال احمر فلسطین» این درگیری‌ها عمدتا در صحن مسجدالاقصی روی داده است. هلال احمر در بیانیه خود می‌افزاید که از ۴۲ زخمی این درگیری‌ها ۲۲ نفر به بیمارستان منتقل شده‌اند و وضعیت هیچکدام از آنها نیز وخیم نبوده است.

پلیس اسرائیل نیز در بیانیه‌ جداگانه‌ای اعلام کرد که معترضان به سمت نیروهای پلیس سنگ پرتاب می‌کردند که باعث ورود نیروها به صحن مسجدالاقصی  و استفاده از وسایلی برای متفرق کردن جمعیت شده است.

خبرگزاری فرانسه به نقل از خبرنگاران خود در محل وقوع درگیری‌ها همچنین شاهدان می‌نویسد که پلیس در جریان مقابله با این اعتراضات از گلوله‌های پلاستیکی وگاز اشک آور استفاده کرده است.

در دو هفته گذشته نیز درگیری‌های خشونت‌آمیز در مسجدالاقصی و در مجموع بخش شرقی بیت‌ المقدس باعث زخمی شدن بیش از ۲۵۰ فلسطینی شده بود.

آخرین جمعه ماه رمضان از سوی روح‌الله خمینی، رهبر انقلاب اسلامی ایران «روز قدس» نامیده شده است و بر همین اساس عصر پنج‌شنبه از سوی جنبش اسلامگرای «حماس» و «جهاد اسلامی فلسطین» که نزدیک به ایران هستند، تجمعی به مناسبت این روز در استادیوم غزه برگزار و در جریان آن موضوع «دفاع» از بیت‌المقدس و حریم مساجد مطرح شد.

در جریان برگزاری این تجمع حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران به صورت ویدئو کنفرانس شرکت و تاکید کرد که «کشور اسرائیل شکست خواهد خورد».

مطالب مرتبط

موضوع داغ

مطالب بیشتر درباره

ایران و اسرائیل