Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

درگیری‌های تازه در مسجد الاقصی؛ نیروهای اسرائيلی با گلوله پلاستیکی به فلسطینی‌ها شلیک کردند

درگیری‌ها در مسجد الاقصی
درگیری‌ها در مسجد الاقصی Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

درگیری‌های روز جمعه در مسجد‌الاقصی در حالی شکل گرفته که نیروهای اسرائيلی می‌گویند ابتدا گروهی از جوانان فلسطینی به سمت آنها سنگ پرتاب کرده‌اند و در مقابل پلیس اسرائيل هم مجبور شده با آنها برخورد کند.

آگهی

در پی سنگ‌پراکنی تعدادی از جوانان فلسطینی به سمت نیروهای اسرائيلی در مسجد الاقصی، پلیس اسرائيل با تجهیزات کامل ضد شورش به سمت آنها یورش برد و با شلیک گلوله‌های پلاستیکی و استفاده از شوکر تعدادی از این جوانان را زخمی کرد.

در پی بالا گرفتن تنش‌ها در این منطقه، اسرائيل به صورت موقت ورودی‌های مسجد الاقصی را مسدود کرد و اجازه ورود به این منطقه را برای هیچکس صادر نکرد. این در حالیست که بسیاری از مسلمانان برای حضور در مراسم نماز جمعه تلاش داشتند خود را به مسجد الاقصی که قبله نخست مسلمانان به شمار می‌رود، برسانند.

درگیری‌های تازه در حالی رخ داده که فلسطینی‌ها و پلیس اسرائيل در هفته گذشته به طور مرتب با یکدیگر درگیر بوده‌اند. از سوی دیگر تنش‌ها به دنبال یک رشته حملات مرگبار در داخل اسرائيل و یورش‌های نیروهای امنیتی اسرائيل به بخش‌هایی از کرانه باختری نیز افزایش یافته است. در مقابل حماس هم سه موشک از غزه به سمت مناطق تحت کنترل اسرائيل شلیک کرده است.

این رشته وقایع، نگرانی‌ها از تکرار حوادث و جنگ سال گذشته را افزایش داده است. زمانی که اعتراضات و خشونت در بیت‌المقدس به شکل‌گیری درگیری‌های جدی‌تر انجامید و جنگی ۱۱ روزه بین اسرائيل و حماس شکل گرفت و خشونت‌های گسترده‌ای در دیگر شهرهای اسرائيل پدید آمد.

دو شاهد فلسطینی به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته‌اند که ابتدا جوانان فلسطینی به سمت پلیس در داخل مسجد الاقصی سنگ پرتاب کردند و نیروهای پلیس با تجهیزات کامل ضد شورش وارد محوطه مسجد شدند و با نارنجک‌های شوکر و گلوله‌های پلاستیکی این جوانان را زخمی کردند.

پلیس اسرائيل می‌گوید فلسطینی‌هایی که پرچم‌های حماس در دست داشته‌اند پیش از سپیده‌دم شروع به انباشت سنگ و برپایی استحکامات می‌کرده‌اند. پلیس می‌گوید، نیروهای اسرائيلی پس از شروع پرتاب سنگ، منتظر ماندند تا نماز صبح تمام شود و سپس برای برخورد با آنها وارد محوطه مسجد شده‌اند. این در حالیست که منابع فلسطینی می‌گویند نیروهای اسرائيلی برخوردی تند و خشن با نمازگزاران داشته‌ و با خشونت چند نفر از جوانان فلسطینی را با خود برده‌اند.

سرویس پزشکی هلال احمر سرزمین‌های فلسطینی می‌گوید در پی حملات نیروهای امنیتی اسرائيلی دست‌کم ۳۱ فلسطینی زخمی شده و ۱۴ نفر آنها به بیمارستان منتقل شده‌اند. پلیس اسرائيل هم می‌گوید یک پلیس زن مورد اصابت سنگ قرار گرفته و برای مداوا به مراکز درمانی منتقل شده است.

درگیری‌ها میان نیروهای امنیتی اسرائيلی و فلسطینی‌ها از آغاز ماه رمضان شدت گرفته و در طول چند هفته اخیر نزاع‌های مختلفی در نقاط گوناگون میان دو گروه شکل گرفته است.

مسجد‌الاقصی که قبله نخست مسلمانان به شمار می‌رفته مکانی مقدس برای مسلمانان و فلسطینیان به شمار می‌رود اما در سال‌های اخیر اسرائيل ممنوعیت نماز خواندن یهودیان را در این مکان لغو کرده و این مسئله نگرانی‌ها در میان فلسطینی‌ها را افزایش داده که اسرائيل قصد دارد این مکان را هم تصرف کند یا آن‌را تقسیم نماید. اسرائيل می‌گوید به وضعیت موجود پایبند است و تحرکات حماس را عامل خشونت می‌داند. پلیس اسرائیل می‌گوید که نیروهای امنیتی اسرائيل با تمام کسانی که سنگ پرتاب کرده‌اند برخورد می کند تا آزادی عبادت برای یهودیان و مسلمانان را تضمین کند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

امسال ماه رمضان با عید فصح یهودیان و تعطیلات بزرگ مسیحیان به مناسبت عید پاک همزمان شده و همین مسئله موجب شده ده‌ها هزار نفر از هر سه مذهب برای نخستین بار در سال‌های اخیر که محدودیت‌های کرونا برداشته شود به این منطقه سرازیر شوند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دست‌کم ۴۲ نفر در جریان درگیری‌های روز جمعه در بیت‌ المقدس زخمی شدند

اسرائیل سفرای کشورهای حامی عضویت فلسطین در سازمان ملل متحد را احضار کرد

ادعای «نسل‌کشی» علیه اسرائیل؛ گزارشگر سازمان ملل: با تهدیدهایی روبرو بودم