Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اسرائیل مقررات موجود در بیت‌المقدس شرقی را حفظ می‌کند

مسجدالاقصی
مسجدالاقصی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

لاپید روز یکشنبه با متهم کردن جنبش‌های اسلام‌گرای فلسطینی حماس و جهاد اسلامی به «اشاعه اخبار جعلی» و «ایجاد موج سرکشی و خشونت» گفت: «اسرائیل هیچ قصدی برای تقسیم محوطه مسجد بین دو مذهب ندارد».

آگهی

اسرائیل می‌گوید قصد دارد وضعیت و مقررات مربوط به بیت‌المقدس شرقی را به همین شیوه کنونی حفظ کند.

در وضعیت کنونی مسلمانان اجازه دارند در بیت‌المقدس شرقی و محوطه مسجد‌الاقصی نماز بخوانند، اما پیروان سایر ادیان چنین اجازه‌ای ندارند.

در حالی که جامعه بین‌الملل در روزهای اخیر نگران شعله‌ور شدن دوباره آتش تنش و درگیری میان مسلمانان و یهودیان در بیت‌المقدس است، یائیر لاپید، وزیر امور خارجه اسرائیل اطمینان داد که دولت این کشور قصد ندارد وضعیت موجود در محوطه مسجدالاقصی را تغییر بدهد.

پس از خشونت‌های اخیر در سومین مکان مقدس مسلمانان در روزهای گذشته، یائیر لاپید روز یکشنبه گفت: «مسلمانان در کوه معبد (محوطه مسجدالاقصی و حرم شریف) نماز می‌خوانند، اما غیر مسلمانان فقط می‌توانند از آن بازدید کنند. هیچ تغییری در این وضعیت به وجود نیامده و به وجود هم نخواهد آمد.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در اواسط ماه آوریل پس از حملات مرگبار در اسرائیل که دو مورد از آنها توسط فلسطینی‌ها انجام شد و به دنبال آن عملیات ارتش اسرائیل در کرانه باختری اشغالی که حدود ۲۰ کشته بر جای گذاشت، خشونت در محوطه مساجد بیت‌المقدس آغاز شد. این رویدادها نگرانی‌ها از تشدید تنش‌های جدید بین اسرائیل و جنبش‌های مسلح فلسطینی و تکرار واقعه‌ای مانند جنگ ۱۱ روزه در سال ۲۰۲۱ بین دولت یهود و جنبش حماس که قدرت را در غزه در دست دارد، افزایش داده است.

روز جمعه بیش از ۵۰ فلسطینی در درگیری با پلیس اسرائیل مجروح شدند. پلیس اسرائیل گفت به این دلیل وارد عمل شده که در حالی که یهودیان مناسبت مذهبی خود به نام عید پسح را جشن می‌گرفتند، «اغتشاش‌گران» جوان به سمت دیوار ندبه سنگ پرت کردند.

محوطه مساجد مسلمانان در بیت‌المقدس شرقی از سال ۱۹۶۷ به دست اسرائیل اشغال شده است. این مکان مقدس توسط اردن اداره می‌شود، اما دسترسی به آن توسط دولت یهودی کنترل می‌شود.

در سال‌های اخیر، تعداد یهودیان بازدیدکننده از این محوطه افزایش یافته است. به گفته سازمان اسرائیلی مسئول کنترل ورود به این مکان، در هفته گذشته شمار یهودیان وارد شده برای برگزاری عید پسح به رکورد بیش از ۳ هزار و ۸۰۰ نفر رسید. به رغم ممنوعیت نیایش غیرمسلمانان در این محل، بسیاری از یهودیان به طور مرتب مشاهده می‌شوند که به طور مخفیانه در آنجا به عبادت و نیایش مشغولند.

آسوشیتدپرس
یائیر لاپید، وزیر امور خارجه اسرائیلآسوشیتدپرس

پیش از این در رسانه‌های اجتماعی فلسطینی فرسته‌هایی همرسان شده بود مبنی بر اینکه دولت اسرائیل تصمیم گرفته است که محوطه (بیت‌المقدس) را برای نماز با یهودیان تقسیم کند. با وجود این که امروز وزیر اسرائیلی این موضوع را تکذیب کرد، اما نگرانی از بروز خشونت‌های تازه میان مسلمانان فلسطینی با یهودیان همچنان وجود دارد.

لاپید روز یکشنبه با متهم کردن جنبش‌های اسلام‌گرای فلسطینی حماس و جهاد اسلامی به «اشاعه اخبار جعلی» و «ایجاد موج سرکشی و خشونت» گفت: «اسرائیل هیچ قصدی برای تقسیم محوطه مسجد بین دو مذهب ندارد».

از سوی دیگر تصاویری که از استقرار نیروهای پلیس اسرائیل در محوطه مسجد الاقصی در شبکه‌های عربی دست به دست می‌شود، واکنش‌های شدیدی را در خاورمیانه برانگیخته است.

سازمان ملل و ایالات متحده به ویژه هنگامی که هفته گذشته موشک‌هایی از نوار غزه به سوی اسرائیل شلیک شد، خواستار «کاهش تنش» شدند.

یائیر لاپید ضمن هشدار به حماس، حضور پررنگ نیروهای پلیس در بیت‌المقدس شرقی را این گونه توجیه کرد که استقرار این مأموران برای «جلوگیری از بروز فاجعه» بوده است.

در نوار غزه میزان بیکاری به دلیل فقر، حدود ۵۰ درصد است و بسیاری از فلسطینیان مجبورند برای کار از طریق تنها معبر موجود در بیت حانون روزانه به خاک اسرائیل رفت و آمد کنند. در اوایل آوریل، اسرائیل قصد خود را برای دو برابر کردن تعداد مجوزهای کار برای فلسطینیان اعلام کرد و گفت در صورت آرام ماندن اوضاع در ماه رمضان، شمار مجوزها را به ۲۰ هزار افزایش می‌دهد.

اما روز یکشنبه اسرائیل در واکنش به شلیک موشک از غزه، گذرگاه بیت حانون را موقتا بست.

یائیر لاپید درباره تصمیم قبلی اسرائیل به افزایش مجوزها برای کارگران فلسطینی گفت: «با توجه به رویدادهای اخیر، ما متأسفانه باید این اقدام را با دقت بررسی کنیم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

درگیری شدید در مسجد‌الاقصی؛ ده‌ها فلسطینی مجروح شدند

ارتش اسرائیل رویکرد جدید «تهاجمی» خود را در برابر فلسطینی‌ها آغاز کرد

اسرائیل: پهپاد حوثی که به تل‌آویو حمله کرد «صماد-۳» ساخت ایران است