وزیر خارجه آمریکا از اسرائیل و فلسطینی‌ها خواست به چرخه خشونت پایان دهند

افزایش قابل توجه خشونت‌ها در غزه و بیت‌المقدس
افزایش قابل توجه خشونت‌ها در غزه و بیت‌المقدس   -  Copyright  AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در گفتگو با یایر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل و محمود عباس، رئیس تشکیلان خودگردان فلسطینی از آن‌ها خواست تا به دور جدید چرخه خشونت‌ها پایان دهند.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در گفتگو با یایر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل و محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی از آن‌ها خواست تا به دور جدید چرخه خشونت‌ها پایان دهند.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که آقای بلینکن روز سه‌شنبه در تماس‌های جداگانه‌ با محمود عباس و یایر لاپید بر اهمیت تلاش فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها برای کاهش تنش‌ها تأکید کرده است.

تماس تلفنی وزیر خارجه آمریکا با وزیر خارجه اسرائیل و رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی پس از افزایش قابل توجه خشونت‌ها میان فلسطینیان و نیروهای اسرائیل انجام شده است.

از همین رو آقای بلینکن از طرفین خواست با خویشتن‌داری از هر اقدام و بیان هر سخنی که می‌تواند به تشدید تنش‌ها دامن زند، خودداری کنند.

آقای بلینکن در گفتگو با لاییر لپید با تکرار تعهد همیشگی آمریکا برای حفظ امنیت اسرائیل، حملات موشکی اخیر از غزه را محکوم کرد. او همچنین در گفتگو با آقای عباس بر تعهد واشنگتن برای بهبود کیفیت زندگی فلسطینی‌ها تأکید کرد.

وزیر خارجه آمریکا در این گفتگوها بار دیگر بر راه حل دو کشور اسرائیل و فلسطین از طریق مذاکره تأکید کرد.

تنش میان فلسطینی‌ها و نیروهای اسرائیل از هفته گذشته و به‌ویژه پس از وقایع خشونت بار یکشنبه گذشته در صحن مسجد الاقصی شدت گرفته است.

بنا به گزارش‌ها بیش از ۱۵۰ فلسطینی در درگیری با نیروهای اسرائیلی در روزهای جمعه و یک‌شنبه در داخل و اطراف صحن مسجدالاقصی زخمی شده‌اند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

ارتش اسرائیل در بامداد روز سه‌شنبه نوار غزه را هدف حملات هوایی قرار داد. این حمله در واکنش به شلیک موشک از نوار غزه به سمت تل‌آویو انجام شد.

پیش‌تر وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده بود که ییل لمپرت، مسئول امور خاورمیانه این وزارتخانه برای کاهش تنش‌ها از روز سه‌شنبه ۱۹ آوریل تا ۲۶ آوریل به اردن، اسرائیل و مصر سفر خواهد کرد تا با مقام‌های ارشد این کشورها گفتگو کند.

مطالب مرتبط