سازمان ملل از افزایش ۸۰ درصدی موارد ابتلا به سرخک در سال ۲۰۲۲ خبر داد

افزایش شمار مبتلایان به سرخک در جهان
افزایش شمار مبتلایان به سرخک در جهان Copyright کانوا پرو
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سازمان ملل متحد روز چهارشنبه ۲۷ آوریل از افزایش ۸۰ درصدی موارد ابتلا به سرخک در سراسر جهان در سال ۲۰۲۲ خبر داد.

آگهی

سازمان ملل متحد روز چهارشنبه ۲۷ آوریل از افزایش ۸۰ درصدی موارد ابتلا به سرخک در سراسر جهان در سال ۲۰۲۲ خبر داد.

این سازمان بین‌المللی در ادامه هشدار داد که افزایش بیماری سرخک از احتمال شیوع بیماری‌های دیگر خبر می‌دهد.

یونیسف و سازمان جهانی بهداشت در بیانیه‌ای اعلام کردند که همه‌گیری ویروس کرونا کارزارهای واکسیناسیون برای بیماری‌های غیرکووید را در سراسر جهان متوقف کرده است، موضوعی که می‌تواند جان میلیون‌ها کودک را به خطر بیندازد.

بر اساس داده‌های جدید آژانس‌های سازمان ملل، بیش از ۱۷ هزار و ۳۰۰ فرد مبتلا به سرخک در ماه‌های ژانویه و فوریه در سراسر جهان شناسایی شده‌اند. این در حالی است که شمار مبتلایان به سرخک در همین دوره زمانی در سال گذشته میلادی حدود ۹ هزار و ۶۰۰ مورد بوده است.

داده‌ها همچنین نشان می‌دهند که در ۱۲ ماه گذشته، ۲۱ شیوع بزرگ و مخرب سرخک وجود داشته که بیشتر آنها در آفریقا و شرق مدیترانه بوده است.

کریستوفر گرگوری، مشاور ارشد بهداشت در بخش ایمن‌سازی یونیسف به خبرگزاری فرانسه گفت «از آنجا که سرخک، مسری‌ترین بیماری قابل پیشگیری با واکسن است، بیشتر به عنوان یک علامت هشدار دهنده عمل می‌کند.»

او گفت: «بیماری سرخک، موضوعی است که ما آن را ردیاب یا قناری در معدن زغال‌سنگ می‌نامیم، زیرا به ما نشان می‌دهد که نقاط ضعف در روند ایمن‌سازی کجاست.»

این مقام بهداشتی از تب زرد به عنوان یکی از بیماری‌هایی نام برد که می‌تواند پس از افزایش موارد سرخک در غرب آفریقا، گسترش یابد.

بیماری سرخک، موضوعی است که ما آن را ردیاب یا قناری در معدن زغال‌سنگ می‌نامیم، زیرا به ما نشان می‌دهد که نقاط ضعف در روند ایمن‌سازی کجاست.
کریستوفر گرگوری، مشاور ارشد بهداشت در بخش ایمن‌سازی یونیسف

گرگوری گفت: «نگرانی ما به ویژه برای کشورهایی است که آسیب‌پذیرتر هستند، مناطقی که سیستم‌های مراقبت‌های بهداشتی آن‌ها در حال حاضر واقعاً با مشکل مواجه هستند، کشورهایی که همچنان در تلاشند تا علاوه بر بیماری کرونا با شیوع‌ این بیماری‌ها نیز مقابله کنند.»

داده‌های سازمان ملل نشان می‌دهد که سومالی در ۱۲ ماه گذشته با بیش از ۹ هزار مورد ابتلا به سرخک، بیشترین موارد ابتلا به این بیماری را ثبت کرده است و پس از آن یمن، افغانستان، نیجریه و اتیوپی قرار دارند، کشورهایی که به نوعی درگیر جنگ هستند.

همچنین این نگرانی وجود دارد که جنگ اوکراین به افزایش موارد ابتلا به سرخک در این کشور منجر شود. به گفته گرگوری، از زمان شروع جنگ در اوکراین، ردیابی هر بیماری در این کشور بسیار دشوار شده است.

همچنین بنا به گزارش‌ها، بیش از ۲۳ میلیون کودک در سال ۲۰۲۰ با همه‌گیری ویروس کرونا، واکسیناسیون معمول را از دست دادند که بیشترین تعداد در بیش از یک دهه گذشته است.

آژانس‌های سازمان ملل همچنین اعلام کردند که ۵۷ کارزار واکسیناسیون معمول در ۴۳ کشور که در آغاز همه‌گیری ویروس کرونا به تعویق افتاده بودند، هنوز به نتیجه نهایی نرسیده‌اند، اتفاقی که ۲۰۳ میلیون نفر را تحت تأثیر قرار داده است که بیشتر آنها کودک هستند.

در هر حال بیماری کرونا همچنان بر مراکز بهداشتی و درمانی و همچنین کادر درمان فشار می‌آورد و این موضوع باعث شده است تا توجه‌ها به واکسیناسیون‌های معمول کم شود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

تدروس ادهانوم، رئیس سازمان جهانی بهداشت در بیانیه‌ای اعلام کرد که تأثیر این اختلالات در خدمات ایمن‌سازی برای دهه‌های آینده محسوس خواهد بود.

او گفت: «اکنون زمان بازگشت واکسیناسیون ضروری و راه‌اندازی کارزارهای کمکی است تا همه بتوانند به واکسن‌های نجات‌دهنده دسترسی داشته باشند.»

گرگوری هم گفت که زمان آن فرا رسیده است تا ایمن‌سازی دوران کودکی را به سطح پیش از کووید برگرداند.

آگهی

واکسیناسیون بهترین راه برای جلوگیری از شیوع سرخک

سرخک یک بیماری ویروسی است که بیشتر به کودکان حمله می‌کند. جدی‌ترین عوارض این بیماری شامل کوری، تورم مغز، اسهال و عفونت‌های شدید تنفسی است.

واکسیناسیون حداقل ۹۵ درصد جمعیت، بهترین راه برای جلوگیری از شیوع سرخک است، اما بسیاری از کشورها از این هدف فاصله زیادی دارند.

بر اساس داده‌های سازمان ملل، تنها ۴۶ درصد مردم سومالی واکسن سرخک دریافت کرده‌اند.

شناسایی ۹۸ فرد مبتلا به سرخک درایران در چهار ماه گذشته

محسن زهرایی، رییس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت ایران هم گفت که از ابتدای سال جاری میلادی (اوایل دی ماه ۱۴۰۰) تاکنون ۹۸ فرد مبتلا به سرخک در این کشور شناسایی شده‌اند که از این تعداد، ۲۸ نفر ایرانی، ۶۶ نفر افغانستانی و چهار نفر پاکستانی بوده‌اند.

او گفت که در اتباع خارجی مواردی از ابتلا به سرخک حتی در گروه سنی بالاتر از ۲۰ سال هم گزارش شده است که بیشتر این افراد سابقه واکسیناسیون علیه سرخک ندارند.

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزارت بهداشت ایران: ۱۶۴ نفر در کشور سرخک گرفتند

شیوع کم سابقه بیماری سرخک در آمریکا

دربارۀ بیماری سرخک چه می‌دانیم؟