Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

وزارت بهداشت ایران: ۱۶۴ نفر در کشور سرخک گرفتند

ویروس سرخک یکی از عوامل مرگ کودکان در جهان
ویروس سرخک یکی از عوامل مرگ کودکان در جهان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزارت بهداشت ایران از شناسایی ۱۶۴ فرد مبتلا به سرخک در این کشور خبر داد. این در حالی است که برخی گزارش‌های خبری از ایران از شیوع سرخک در این کشور حکایت دارند.

آگهی

وزارت بهداشت ایران از شناسایی ۱۶۴ فرد مبتلا به سرخک در این کشور خبر داد. این در حالی است که برخی گزارش‌های خبری از ایران از شیوع سرخک در این کشور حکایت دارند.

پیشتر کمال حیدری، معاون بهداشت وزارت بهداشت ایران در نامه‌ای به معاونین بهداشت دانشگاه‌های علوم پزشکی ایران نسبت به «طغیان» سرخک در این کشور هشدار داده بود.

مقام‌های وزارت بهداشت ایران نگران هستند که شیوع گسترده سرخک در افغانستان که با کشورشان همسایه است بر شمار مبتلایان به این بیماری مسری در ایران بیافزاید.

مقام‌های بهداشتی ایران سال گذشته هم از شناسایی سرخک در نقاط مرکزی این کشور خبر داده بودند. این موارد ابتلا علاوه بر استان‌های مرزی هرمزگان، سیستان و بلوچستان، آذربایجان شرقی و خراسان رضوی بود.

بر اساس اعلام برخی از مسئولان بهداشتی ایران، شمار مبتلایان به سرخک در این کشور در سال ۱۳۹۹ شمسی ۳ مورد بوده که این تعداد در طول ماه اردیبهشت سال ۱۴۰۰ به ۲۴ مورد رسیده است.

به گفته متخصصان عفونی، راه انتقال ویروس سرخک از طریق تنفس و قطره‌های تنفسی است که می‌تواند به سرعت در یک جامعه پخش شده و همه‌گیری‌های گسترده ایجاد کند و در برخی موارد با بروز فرم‌های شدید، به مرگ فرد مبتلا بیانجامد.

از همین رو آقای حیدری با ابراز نگرانی از احتمال سرایت سرخک به شمار بیشتری از شهروندان ایرانی، از همه افراد ایرانی و غیرایرانی که روند واکسیناسیون «ام‌.ام‌.آر» را تکمیل نکرده‌اند خواست تا به مراکز بهداشت در سراسر کشور مراجعه کنند.

سید محسن زهرایی، رییس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت ایران هم از ساکنان این کشور خواست تا فارغ از ملیت اگر کودک زیر ۵ سال دارند و به دلیل کرونا واکسیناسیون‌ کودک‌شان را به تعویق انداختند حتما برای تکمیل برنامه واکسیناسیون کودک خود علیه سرخک اقدام کرده و به مراکز بهداشتی مراجعه کنند.

متخصصان عفونی از دریافت واکسن سرخک به عنوان آسان‌ترین راه پیشگیری از این بیماری نام می‌برند که در قالب واکسن سه‌گانه «ام.ام.آر» در ۲ نوبت در سنین ۱۲ و ۱۸ ماهگی به کودکان تزریق می‌شود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

آن‌ها همچنین از بی‌توجهی‌های صورت گرفته نسبت به اجرای واکسیناسیون‌های معمول به‌ویژه برای کودکان به عنوان یکی از دلایل شیوع برخی از بیماری‌ها از جمله سرخک نام می‌برند.

ایران حدود ۳ سال پیش توانسته بود تأییدیه سازمان بهداشت جهانی را مبنی بر حذف ویروس بومی سرخک دریافت کند. اطلاعات سیستم مراقبت بیماری سرخک در ایران در سال‌های گذشته، بیانگر کاهش شدید موارد بروز این بیماری در این کشور بوده است.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، گروه‌های ضد واکسن در سال‌های گذشته با تبلیغات گسترده، تلاش کرده‌اند تا مردم را از دریافت انواع واکسن‌ها منصرف کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سازمان ملل از افزایش ۸۰ درصدی موارد ابتلا به سرخک در سال ۲۰۲۲ خبر داد

دربارۀ بیماری سرخک چه می‌دانیم؟

عدم اعتماد به واکسیناسیون؛ یکی از عوامل شیوع مجدد سرخک در اروپا