Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

انتخابات پارلمانی اسلوونی؛ برآوردها حاکی از شکست راست‌گرایان حاکم است

طرفداران حزب لیبرال «جنبش آزادی» در لیوبلیانا، پایتخت اسلوونی
طرفداران حزب لیبرال «جنبش آزادی» در لیوبلیانا، پایتخت اسلوونی Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رقیب اصلی یانشا در روز یکشنبه، روبرت گولوب، مدیر بازرگانی تحصیل کرده آمریکا و رهبر حزب جنبش آزادی بوده است. این حزب از انتقال انرژی سبز و توسعه پایدار حمایت می‌کند.

آگهی

آخرین برآوردها از انتخابات پارلمانی روز یکشنبه در اسلوونی حاکی از برتری قاطع لیبرال‌های اپوزیسیون بر حزب حاکم پوپولیست‌های راست‌گرای حاکم و نخست وزیر، یانز یانشا است.

نتایج نظرسنجی‌ انجام شده به دست مؤسسه مدیانا که دو شبکه تلویزیونی اسلوونی آن را پخش کردند، نشان می‌دهد که حزب اپوزیسیون «جنبش آزادی» ۳۵.۸ درصد آرا را در برابر ۲۲.۵ آرا حزب محافظه‌کار حاکم به دست آورده است.

پس از این دو رقیب، حزب اسلوونی جدید با ۶.۸، سوسیال‌دموکرات‌ها با ۶.۶ و حزب چپ با ۴.۴ درصد قرار دارند.

اپلیکیشن یورونیوز را از پل استور دانلود کنید

اگر این آمار رسما تأیید شود، به این معنی است که جنبش آزادی، حزب تازه وارد انتخابات، شانس بیشتری برای تشکیل دولت بعدی در ائتلاف با گروه‌های کوچک‌تر چپ میانه دارد. این نتیجه همچنین ضربه‌ای به یانشا پوپولیستی است که مخالفان او را متهم می‌کنند در زمان قدرت کشور را به دامن راست افراطی کشانده بود.

میزان مشارکت در این کشور کوچک اروپایی نیز «بالا» گزارش شده است. در اواسط بعد از ظهر یکشنبه حدود ۵۰ درصد از یک و نیم میلیون شهروند واجد شرایط رأی‌گیری در اسلوونی در انتخابات شرکت کردند، رقمی که نسبت به انتخابات قبلی در سال ۲۰۱۸ حدود ۱۵ درصد افزایش داشته است.

در نظرسنجی‌های پیش از انتخابات چنین پیش‌بینی می‌شد که هیچ حزبی به تنهایی قادر به تشکیل دولت نخواهد بود و پس از انتخابات باید یک دولت ائتلافی متشکل از حداقل سه یا چهار حزب تشکیل شود.

هنوز مشخص نیست کدام احزاب کوچک در سپهر سیاسی اسلوونی از آستانه ۴ درصد عبور می‌کنند و توزیع نهایی کرسی‌های پارلمان چگونه خواهد بود.

یانشا هنگام رأی دادن روز یکشنبه گفت: «امروز روز مهمی است زیرا در این انتخابات تصمیم گرفته می‌شود که اسلوونی چگونه باید در چهار سال آینده، بلکه در دهه آینده توسعه یابد.»

یانشا بیشتر از دو سال پیش، بعد از استعفای نخست وزیر لیبرال قبلی، به مقام نخست وزیری رسید. یانشا که از تحسین‌کنندگان دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور پیشین آمریکاست، از زمان آغاز همه‌گیری کووید، کشورش را تماما به سمت راست سوق داده است.

رقیب اصلی او در روز یکشنبه، روبرت گولوب، مدیر بازرگانی تحصیل کرده آمریکا و رهبر حزب جنبش آزادی بوده است. این حزب از انتقال انرژی سبز و توسعه پایدار حمایت می‌کند.

یانشا در انتخابات چهار سال پیش با آن که بیشترین آرا را به دست آورد، اما در ابتدا نتوانست شریکی برای تشکیل دولت ائتلافی پیدا کند. وی پس از آن که نمایندگان گروه‌های میانه‌رو و چپ با استعفای نخست وزیر لیبرال، ماریان سارک در سال ۲۰۲۰ مشی سیاسی خود را تغییر دادند، این سمت را بر عهده گرفت.

یانشا از آن زمان به سبک متحد خود ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان با اتهام لغزش به سمت حکومت خودکامه مواجه شده است. یانشا در پی گزارش‌هایی مبنی بر اعمال فشار بر مخالفان و رسانه‌های عمومی و انتصاب نزدیکانش در پست‌های کلیدی برای کنترل نهادهای دولتی، تحت نظارت اتحادیه اروپا قرار گرفت.

AP Photo
طرفداران حزب لیبرال «جنبش آزادی» در لیوبلیانا، پایتخت اسلوونیAP Photo

لیبرال‌ها انتخابات روز یکشنبه را به عنوان یک همه‌پرسی درباره آینده اسلوونی توصیف کرده‌اند. آنها چنین استدلال گفته بودند که یانشا، در صورت انتخاب مجدد، کشور سنتی میانه‌رو را از ارزش‌های دموکراتیک اتحادیه اروپا دورتر می‌کند و به سمت دیگر رژیم‌های پوپولیستی سوق می‌دهد.

سازمان دیده‌بان دموکراسی «خانه آزادی» اخیراً گفته است «در حالی که حقوق سیاسی و آزادی‌های مدنی عموماً (در اسلوونی) رعایت می‌شود، دولت راست‌گرای فعلی به تلاش‌های خود برای تضعیف حاکمیت قانون و نهادهای دموکراتیک از جمله رسانه‌ها و قوه قضاییه ادامه داده است.»

یانشا، کهنه‌کار سیاسی ۶۳ ساله این موضوع را رد کرده و خود را قربانی توطئه بزرگ چپ‌گرایان می‌خواند. یانشا به منظور تلطیف چهره خود قبل از انتخابات، از اوربان فاصله گرفته و موضعی سخت در برابر روسیه به دلیل حمله به اوکراین اتخاذ کرده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دور دوم انتخابات اسلوونی؛ پیروزی «اولین رئیس‌جمهور زن» در زادگاه ملانیا ترامپ

نخست وزیر اسلوونی پیش از اعلام رسمی دونالد ترامپ را رئیس جمهور آینده دانست

قمار ریشی سوناک زیر باران؛ آیا انتخابات زودهنگام بریتانیا به دو قرن «استمرار» سیاسی پایان می‌دهد؟