دور دوم انتخابات اسلوونی؛ پیروزی «اولین رئیس‌جمهور زن» در زادگاه ملانیا ترامپ

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
Natasa Pirc Musar
Natasa Pirc Musar   -  کپی رایت  AP Photo

شهروندان اسلوونی روز یکشنبه ۱۳ نوامبر با شرکت در دومین دور انتخابات ریاست جمهوری کشورشان، «اولین رئیس‌جمهور زن» در تاریخ اسلوونی را برگزیدند.

ناتاشا پیرس موسار ۵۴ ساله، وکیل و مدافع حقوق بشر و نامزد لیبرال «احتمالا» با کسب ۵۴ درصد آراء، در مقابل آنزه لوگر ۴۶ ساله، وزیر خارجه پیشین با دیدگاههای راست میانه پیروز شد.

در اولین دور این انتخابات که یکشنبه ۲۳ اکتبر (اول آبان) برگزار شد، هیچ یک از هفت نامزد نتوانستند بیش از ۵۰ درصد آراء را به دست آورند و به این ترتیب پیرس موسار و لوگر به دور دوم راه یافتند.

خانم پیرس موسار جانشین بوروت پاهور رئیس جمهوری کنونی می‌شود که از سال ۲۰۱۲ میلادی تا کنون بر این مسند تکیه زده و با داشتن دیدگاههای میانه‌رو سعی داشته برای مدت یک دهه شکاف سیاسی میان چپ و راست در این کشور را پر کند.

وکیل ملانیا ترامپ، بانوی اول پیشین آمریکا

ناتاشا پیرس موسار به عنوان یک وکیل برجسته، پیش از این سابقۀ وکالت برای ملانیا ترامپ بانوی اول پیشین آمریکا را در پرونده‌هایی با موضوعات مرتبط با زادگاهش اسلوونی داشته است. او که در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ در آمریکا برای وکلات همسرش استخدام شده بود، سعی داشت در این مدت از منافع ملانیا ترامپ در کشور زادگاهش محافظت کند؛ از جمله اینکه مانع از اقدام شرکت‌ها برای تجاری سازی محصولاتشان با نام او شود.

خانم پیرس موسار همچنین به مدت یک دهه ریاست اداره حفاظت از داده‌های کشورش را بر عهده داشت و البته به دلیل امپراتوری تجاری گسترده شوهرش و سرمایه گذاری‌های پرسود او به ویژه در بهشت‌های مالیاتی، هدف انتقادات بسیاری است.

«نبردی بین ارزش‌ها»

اگرچه ریاست جمهوری در اسلوونی بیشتر یک نقش تشریفاتی است، اما رئیس جمهور ریاست ارتش را بر عهده دارد و چندین مقام ارشد از جمله رئیس بانک مرکزی را نیز معرفی می‌کند.

خانم پیرس موسار با پیروزی در این انتخابات، اولین زنی است که از زمان استقلال اسلوونی در بحبوحه تجزیه یوگسلاوی در سال ۱۹۹۱ میلادی به عنوان رئیس جمهور این کشور ۲ میلیونیِ واقع در اروپای مرکزی خدمت خواهد کرد.

او از مدافعان حقوق دگرباشان جنسی است و به همین دلیل دور دوم انتخابات کشورش را «نبردی بین ارزش‌ها» توصیف کرده بود.

رای گیری ساعت ۷ بامداد یکشنبه به وقت محلی آغاز شد و برای مدت ۱۲ ساعت ادامه داشت؛ نتایج رسمی نیز چند ساعت بعد از پایان رای گیری‌ها اعلام شد.