دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه؛ ماکرون و لوپن امشب رو در رو می‌شوند

مارین لوپن (راست) و امانوئل ماکرون (چپ)، نامزدهای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۲ فرانسه
مارین لوپن (راست) و امانوئل ماکرون (چپ)، نامزدهای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۲ فرانسه Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این برنامه همچنین تکرار رویارویی تلویزیونی ماکرون و لوپن در سال ۲۰۱۷ است که در کارزار انتخاباتی آن زمان شدیدا تأثیر گذاشت و موجب شکست لوپن گردید.

آگهی

در آستانه دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، امانوئل ماکرون و مارین لوپن، دو نامزد برنده دور نخست شامگاه چهارشنبه ۲۰ آوریل (۳۱ فروردین) در مناظره تلویزیونی شرکت می‌کنند.

مناظره دو و نیم ساعته امشب آزمونی سخت برای دو نامزد باقیمانده، یعنی امانوئل ماکرون میانه‌رو و مارین لوپن از جناح راست افراطی و در عین حال فرصت مهمی در اختیار این دو نامزد برای متقاعد کردن رأی‌دهندگان خواهد بود؛ رأی‌دهندگانی که قرار است روز یکشنبه برای تعیین سرنوشت ریاست ۵ ساله آتی کشور خود به پای صندوق‌های رأی بروند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

این نخستین مناظره از زمان آغاز کارزار انتخاباتی نامزدها پس از امتناع رئیس جمهور امانوئل ماکرون از برگزاری مناظره در دور اول انتخابات است.

این برنامه همچنین تکرار رویارویی تلویزیونی ماکرون و لوپن در سال ۲۰۱۷ است که بر کارزار انتخاباتی آن زمان شدیدا تأثیر گذاشت و موجب شکست لوپن گردید. در برنامه سال ۲۰۱۷ میلادی مارین لوپن با آن که مصمم‌تر ظاهر شد، اما در پاره‌ای موارد در بحث اقتصادی در برابر ماکرون سردرگم نشان داد. آن مناظره به طور کلی پرتنش بود.

لوپن اخیرا اعتراف کرد که در مناظره سال ۲۰۱۷ که بر پایه برآوردها ۱۶.۵ میلیون بیننده داشت، شکست خورده است. او گفت: «شکست خوردم، زمین خوردم و دوباره بلند شدم. و با فروتنی معتقدم که برای کار جدی دوباره به صحنه بازگشته‌ام.»

وی افزود که کار را ادامه دادن پس از شکست، «توان شخصیتی» انسان را نشان می‌دهد.

لوپن در دور دوم انتخابات ۲۰۱۷ با کسب ۳۳.۹ آرا شکست خورد و ماکرون با اکثریت بالای ۶۶.۱ درصد به ریاست جمهوری برگزیده شد.

ماکرون با آن که همچنان در نظرسنجی‌های امسال از رقیب خود پیشتاز است، اما نسبت به انتخابات قبلی با او اختلاف بسیار کمتری دارد و انتظار رقابت نزدیک‌تری میان آنها می‌رود.

آخرین نظرسنجی مؤسسه «ایپسوس سوپرا استریا» نشان می‌دهد که ماکرون با ۵۶.۵ درصد آرا در برابر لوپن با ۴۳.۵ درصد پیشتاز است. سایر نظرسنجی‌ها رقابت بسیار فشرده‌تری را میان دو رقیب سیاسی در دور دوم نشان می‌دهند.

هر دو نامزد ریاست جمهوری احتمالاً سعی خواهند کرد نظر رأی‌دهندگان چپ که ژان لوک ملانشون را در دور اول انتخاب کردند، جلب کنند.

ملانشون با برنامه‌ای که بر بخش عمومی، کمک‌های اجتماعی و محیط زیست متمرکز است، در دور نخست ۲۲ درصد آرا را به دست آورد. نظرسنجی‌های اولیه نشان می‌دهد که بیشتر طرفداران ملانشون در دور دوم مایلند رأی سفید بدهند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پنج چالشی که امانوئل ماکرون در دور دوم ریاست جمهوری خود با آن رو به رو خواهد بود

ماکرون یا لوپن؟ فرانسه برای دور نهایی انتخابات ریاست جمهوری آماده می‌شود

نگاه متفاوت احزاب فرانسه به راهپیمایی علیه یهودستیزی