ماکرون یا لوپن؟ فرانسه برای دور نهایی انتخابات ریاست جمهوری آماده می‌شود

آماده‌سازی حوزه‌های رأی‌گیری برای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه
آماده‌سازی حوزه‌های رأی‌گیری برای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در سال ۲۰۱۷، ماکرون با ۶۶ درصد و لوپن ۳۴ درصد آرا را به دست آوردند، اما برآوردها در این دوره حاکی از آن است که در صورت پیروزی ماکرون، او با اختلاف کمتری با رقیبش به ریاست دوباره خواهد رسید.

آگهی

در حالی که فرانسه خود را برای مرحله دوم انتخابات ریاست جمهوری در روز یکشنبه آماده می‌کند، رأی‌گیری در سرزمین‌های فرادریایی این کشور در اقیانوس آرام و اقیانوس هند آغاز شده است.

۴۸.۷ میلیون تن از شهروندان واجد شرایط فرانسوی دو گزینه برای حکومت بر کشور در ۵ سال آینده در پیش رو دارند: امانوئل ماکرون، رئیس جمهور میانه‌رو کنونی و مارین لوپن، رقیب نزدیک او از جناح راست افراطی.

آن گونه که نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد، ماکرون گزینه مورد علاقه و مطلوب برای پیروزی مجدد در انتخابات است. او برتری خود را به ویژه با رویکرد تهاجمی در مناظره انتخاباتی تلویزیونی در شامگاه چهارشنبه در برابر لوپن تا حدود زیادی تقویت کرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

اما طرفداران و نزدیکان رئیس‌جمهور در هفته گذشته با یادآوری این که هیچ اتفاقی در انتخابات بعید نیست از مردم خواستند با حضور پرشمار خود برای رأی دادن به ماکرون، مانع پیروزی لوپن و وارد آمدن «شوک» در فرانسه بشوند، شوکی که مشابه آن در سال ۲۰۱۶ در نتیجه پیروزی برکسیت در همه‌پرسی بریتانیا و پیروزی ترامپ در انتخابات آمریکا بر خلاف نتایج نظرسنجی‌ها حاصل شد.

به گفته بسیاری از کارشناسان، در صورت پیروزی لوپن، خطرات زیادی متوجه فرانسه و اروپا خواهد شد. پیروزی احتمالی لوپن همچنین موجی از شوک را در سراسر اروپا به دنبال خواهد داشت. رهبران چپ‌گرای اتحادیه اروپا از جمله اولاف شولتس، صدراعظم آلمان تلویحا از رأی‌دهندگان فرانسوی خواسته‌اند تا ماکرون را به جای رقیبش انتخاب کنند.

لوپن در صورت رأی آوردن، نخستین رهبر فرانسه از جناح راست افراطی و نخستین رئیس جمهور زن این کشور خواهد بود. ماکرون نیز در صورت پیروزی، نخستین رئیس جمهور فرانسه خواهد بود که در دو دهه اخیر دو بار در انتخابات پیروز می‌شود.

Joan Mateu Parra/Copyright 2022 The Associated Press. All rights reserved
مارین لوپن، در جمع هوادارنشJoan Mateu Parra/Copyright 2022 The Associated Press. All rights reserved

انتظار می‌رود که ماکرون در صورت انتخاب، در یک حرکت نمادین در جمع حامیان خود در محوطه برج ایفل، «شان‌دومارس»، واقع در مرکز پاریس سخنرانی کند.

دو نامزد در روز شنبه بر اساس قانون انتخابات فرانسه حق تبلیغات نداشتند و هیچ نظرسنجی‌ای هم منتشر نشده است. برابر آخرین نظرسنجی‌ها، ماکرون تا ده درصد از لوپن پیشتر بوده، اما این فاصله نسبت به دور دوم در دوره قبلی انتخابات در سال ۲۰۱۷ که همین دو نامزد در آن شرکت داشتند، کمتر شده است.

درهای حوزه‌های رأی‌گیری در سرزمین اصلی فرانسه روز یکشنبه در ساعت ۸ بامداد به وقت محلی باز می‌شود و ۱۲ ساعت بعد از آن، یعنی در ساعت ۸ شب بسته خواهد شد.

اپلیکیشن یورونیوز را از پل استور دانلود کنید

بلافاصله پس از بسته شدن حوزه‌ها و با شمارش بیشتر آرا، پیش‌بینی‌هایی با دقت بالا انجام شده و از رسانه‌ها اعلام می‌شود.

ماکرون و لوپن در روز جمعه آخرین بخش از کارزار انتخاباتی خود را برگزار کردند. لوپن اصرار داشت که نظرسنجی‌هایی که ماکرون را در جایگاه برتری قرار می‌دهد، اشتباه است. او همچنین با تأکید بسیار، از طرح رقیبش برای بالا بردن سن بازنشستگی از ۶۲ به ۶۵ سال انتقاد کرد.

ماکرون به نوبه خود گفت که لوپن در تلاش است تا با طرحی برای غیرقانونی کردن حجاب در ملاء عام، بستر را برای استبدادی کردن کشور به دست راست افراطی و متهم ساختن شهروندان مسلمان آماده کند.

در سال ۲۰۱۷، ماکرون با ۶۶ درصد و لوپن ۳۴ درصد آرا را به دست آوردند، اما برآوردها در این دوره حاکی از آن است که در صورت پیروزی ماکرون، او با اختلاف کمتری با رقیبش به ریاست دوباره خواهد رسید.

تحلیل‌گران می‌گویند که شمار آرا ممتنع می‌تواند به ۲۶ تا ۲۸ درصد برسد و این در حالی است که بخش بزرگی از طرفداران نحله‌های گوناگون چپ تصمیمی برای حمایت از ماکرون و سد کردن راه بر لوپن نگرفته‌اند.

ژان لوک ملانشون، رهبر حزب «فرانسه تسلیم‌ناپذیر» از چناح چپ تندرو و نفر سوم انتخابات دور اول آشکارا از تشویق میلیون‌ها هوادار خود برای حمایت از ماکرون امتناع ورزید اما به آنها تأکید کرد که نباید «حتی یک رأی» به لوپن بدهند.

AP Photo
امانوئل ماکرون در میان هوادارنشAP Photo

مکرون در آخرین درخواست خود از رأی‌دهندگان خواست اشتباه کسانی را که مخالف برکسیت یا انتخاب ترامپ بودند، اما تصمیم گرفتند در خانه بمانند، تکرار نکنند.

آگهی

حتی قبل از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری، چشم‌ها به سمت انتخابات پارلمانی معطوف است که قرار است در ماه ژوئن برگزار می‌شود.

کلوئه مورین، کارشناس علوم سیاسی فرانسوی، به خبرگزاری فرانسه گفت که هرکس در انتخابات ریاست جمهوری برنده شود، در پنج سال آینده در فرانسه «حکومتش سخت‌تر» خواهد بود.

او گفته است که به احتمال زیاد شمار نمایندگان احزاب رادیکال در پارلمان کمتر شده و آنها مبارزه خود را در رسانه‌ها و خیابان‌ها به راه می‌اندازند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مناظره نامزدهای انتخابات فرانسه؛ ماکرون خطاب به لوپن: شما به‌ قدرت روسیه وابسته هستید

دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه؛ ماکرون و لوپن امشب رو در رو می‌شوند

قوانین عجیب فرانسه؛ از ممنوعیت برهنگی در خانه تا مخالفت والدین با ازدواج فرزندان