Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

عذرخواهی متهم حملات انتحاری پاریس: می‌خواهم در حد اعتدال از من متنفر باشید

صلاح عبدالسلام در دادگاه
صلاح عبدالسلام در دادگاه Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وی در توضیح آن شب گفت: «من رفتم به یک کافه در منطقه هجدهم پاریس، یک نوشیدنی سفارش دادم. به اطرافیانم نگاه کردم و به خودم گفتم، نه! من نیستم.»

آگهی

صلاح عبدالسلام، تنها بازمانده گروه متهم به حمله مرگبار ۲۰۱۵ در پاریس، در آخرین جلسه رسیدگی به اتهاماتش از قربانیان عذرخواهی کرد و اشک ریخت.

این مرد فرانسوی در حالی که اشک می‌ریخت گفت: «می‌خواهم به همه قربانیان تسلیت بگویم و عذرخواهی کنم. می‌دانم که نفرت باقی است (...) امروز از شما می‌خواهم که در حد اعتدال از من متنفر باشید.» وی تاکید کرد که «از شما می‌خواهم که مرا ببخشید.»

آخرین دوره جلسه بررسی اتهامات عبدالسلام از روز چهارشنبه آغاز شده بود و عصر جمعه به پایان رسید.

متهم در این سه روز گفت که قرار بود خود را در یک رستوران در منطقه هجدهم پاریس منفجر کند اما با دیدن جوانانی که شبیه او بودند و خوشگذرانی می‌کردند، در آن محل از انفجار خود منصرف شد.

مو اولیویا رونن، یکی از وکلای صلاح عبدالسلام از او پرسید که آیا از اینکه «شجاعت تمام کردن این کار را نداشتی پشیمان نیستی؟» عبدالسلام پاسخ داد: «من پشیمان نیستم. من این مردم را نکشتم و نمردم.»

می‌خواهم به همه قربانیان تسلیت بگویم و عذرخواهی کنم. می‌دانم که نفرت باقی است (...) امروز از شما می‌خواهم که در حد اعتدال از من متنفر باشید.
صلاح عبدالسلام

وی زمانی که درباره رنج مادرش سخن می‌گفت به گریه افتاد.

وی ادامه داد: «امروز می‌خواهم بگویم که این داستان ۱۳ نوامبر با خون قربانیان نوشته شده است. این داستان آن‌ها است و من بخشی از آن بودم. آن‌ها به من و من با آن‌ها مرتبط هستم.»

عبدالسلام قبل از عذرخواهی صدایش می‌لرزید.

او همچنین از سه متهمی که پس از حملات به او در فرار کمک کرده‌اند خواست که او را ببخشند. وی افزود: «نمی‌خواستم آن‌ها را به این ماجرا بکشانم.»

یکی از آن‌ها که به نظر آزاد بود سپس با چشمانی اشکبار اتاق را ترک کرد.

متهم حملات پاریس بالاخره در دادگاه حرف زد: به‌خاطر انسانیت از انفجار انتحاری منصرف شدم

عبدالسلام روز چهارشنبه گذشته برای نخستین بار ماجرای بعد از ظهر ۱۳ نوامبر هفت سال پیش را به تفصیل شرح داد و مدعی شد از منفجر کردن خود در پاریس به خاطر «انسانیت»، «منصرف» شده است.

وی آخرین بار با توجه به «حق سکوت»، از پاسخگویی به سوالات خودداری کرده بود اما روز چهارشنبه به ژان لوئیس پریس، رئیس دادگاه ویژه در پاریس گفت: «احساس نمی‌کردم به حرف‌هایم گوش داده شود.»

وی در دادگاه اعلام کرد: «عقب‌نشینی می‌کنم. می‌خواهم توضیح دهم، زیرا این آخرین بار است که فرصت انجام این کار را دارم.»

عبدالسلام در این جلسه دادگاه درباره «ماموریت» و «هدفی» که در ۱۳ نوامبر ۲۰۱۵ برای او تعیین شده بود سخن گفت. در این حملات ۱۳۰ نفر در پاریس و سن‌-دنی کشته شدند.

وی در توضیح آن شب گفت: «من رفتم به یک کافه در منطقه هجدهم پاریس، یک نوشیدنی سفارش دادم. به اطرافیانم نگاه کردم و به خودم گفتم، نه! من نیستم.»

این متهم ۳۲ ساله فرانسوی اضافه کرد: «من مردم را دیدم که می‌خندیدند، می‌رقصیدند و فهمیدم که قرار نیست این کار را انجام دهم.»

آنطور که خودش می‌گوید، پس از «انصراف»، او سوار خودرویی شد که با آن سه بمب‌گذار انتحاری را به استادو فرانس منتقل کرده بود اما خودرو خراب شد.

صلاح عبدالسلام ادامه داد که «با کمربند انفجاری، داغ کردم. دو راه حل برایم باقی مانده بود؛ یا باید به بلژیک بر می‌گشتم یا راه می‌رفتم و در نهایت خودم را منفجر می‌کردم.»

آگهی
BENOIT PEYRUCQ/AFP or licensors
صالح عبدالسلامBENOIT PEYRUCQ/AFP or licensors

او اضافه کرد که در خیابان‌های پاریس پرسه می‌زد و همه را صدا می‌کرد. او در یکی از حومه‌های پاریس یعنی مون روژ «از شر کمربند انتحاری» خلاص می‌شود و به سمت یک محله دیگر یعنی شتیون که دو دوست بلژیکی‌اش آنجا بودند می‌رود.

صلاح عبدالسلام مدعی است که او تنها «در آخرین لحظه» یعنی در ۱۱ نوامبر ۲۰۱۵ به طرح حملات پاریس پیوست و از جزییات آن اطلاعی نداشت و فقط می‌دانست که باید منفجر شود.

وی طرح این موضوع با وی را «یک شوک» توصیف کرد و گفت که اگر قبول نمی‌کرد باید به سوریه می‌رفت: «در نهایت قبول کردم.»

رئیس دادگاه سعی کرد تا اطلاعات بیشتری کسب کند اما عبدالسلام گفت: «من فقط می‌دانستم که قرار است چه کاری انجام دهم. برادرم [ابراهیم عبدالسلام که یکی از انتحاری‌ها بود] کمربند [خشاب] کلاشنیکف داشت. می‌دانستم قرار است شلیک کند، می‌دانستم قرار است خودش را منفجر کند اما اهداف را نمی‌دانستم.»

رئیس دادگاه به او یادآور شد که به چند تن از بستگانش گفته بود که ماموریتش شکست خورد چون کمربندش کار نکرده بود.

آگهی

او در توضیح این موضوع گفت: «این دروغی بود که نتوانستم از شر آن خلاص شوم بنابراین آن را به عنوان واقعیت در نظر گرفتم.»

دادگاه به او یادآور شده که به یکی دیگر از دوستانش گفته بود از گفتن حقیقت «شرمنده» است. اما صلاح عبدالسلام در این باره گفت: «من به‌خاطر انسانیت منصرف شدم، نه از ترس.»

محمد عبرینی، دوست دوران کودکی عبدالسلام گفته بود اشکال در کمربند انتحاری «نسخه هالیوودی» داستان بود: «او جرات انجام این کار را نداشت. فقط همین.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

داعشی فرانسوی مرتبط با حملات پاریس در سوریه کشته شد

حملات پاریس؛ ازیادبود قربانیان تا سکوت متهمان

حمله با سلاح سرد در ایستگاه متروی پاریس؛ مظنون گواهینامه ایتالیایی به همراه داشت