Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

حملات پاریس؛ ازیادبود قربانیان تا سکوت متهمان

حملات پاریس؛ ازیادبود قربانیان تا سکوت متهمان
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

دو سال از زمان حادثه‌ای که مردم اروپا و سایر نقاط جهان را در بهت فرو برد، سپری شده است. روز جمعه ۱۳ نوامبر سال ۲۰۱۵ (۲۲ آبان ۱۳۹۴) در حالیکه مردم پاریس تعطیلات آخر هفته خور را آغاز کرده بودند، حملات اسلامگرایان افراطی شهر پاریس را سیاهپوش کرد.

در حملات پاریس ۱۳۰ نفر کشته و بیش از ۴۰۰ نفر زخمی شدند. علاوه بر قربانیان، ۷ نفر از مهاجمان نیز کشته شدند.

این حادثه تروریستی توجه جهانیان را به خطراتی که جهان را تهدید می‌کند، جلب کرد. وقوع این حادثه در قلب اتحادیه اروپا هشداری برای دولتمردان غربی بود تا خطر گسترش اسلامگرایی افراطی را جدی بگیرند.

روز بعد از این حادثه مردم فرانسه و همینطور سایر مردم دنیا با قربانیان و خانواده‌هایشان ابراز همدردی کردند و چراغ‌های برج ایفل در روز دوشنبه ۱۶ نوامبر در همدردی و حمایت مرد فرانسه به رنگ پرجم این کشور درآمد.
پس از این حادثه فرانسه حالت فوق‌العاده امنیتی اعلام کرد که به مدت دوسال ادامه داشت.


فرانسوآ اولاند، رییس جمهوری پیشین فرانسه و دیگر سیاستمداران جهان از جمله باراک اوباما، رییس جمهوری پیشین ایالات متحده هم با بازماندگان حادثه ابراز همدردی کردند.

دستگیری مظنونان

دستگیری مظنونان این حادثه چندان آسان نبود، حدود ۴ ماه پس از وقوع این حادثه پلیس توانست مظنون اصلی «صلاح عبدالسلام» وهمدستان وی را از جمله «محمد عبرینی» که اغلب شهروندان اروپایی بودند، بازداشت کند. بجز عبدالسلام ۵ نفر دیگر از مظنونان حملات پاریس در زندان‌های بلژیک و ترکیه هستند.

دادگاه سکوت

درحالیکه دو سال از زمان این حملات گذشته است اما محاکمه متهمان این حادثه هنوز به سرانجام نرسیده است. صلاح عبدالسلام متهم اصلی این حملات در برابر قانون سکوت اختیار کرده و حاضر به همکاری نیست. به گفته مقامات مسول وی یکبار اقدام به خودکشی کرده و به همین علت تدابیر امنیتی شدیدی برای حفاظت از وی صورت می‌پذیرد و شبانه‌روز رصد می‌شود.

بنا به گزارش اختصاصی یورونیوز که در تماس با دپارتمان ضدترور پلیس فرانسه تهیه شده است، در راستای جمع‌آوری مدارک برای محاکمه صلاح عبدالسلام تاکنون بیش از «۲۸ هزار سند» به پرونده اضافه شده است.

پلیس فرانسه همچنان در حال تحقیق بر روی حملات پاریس است. به نظر می‌رسد که روند بررسی مدارک و محاکمه متهمان روند طوللانی را در پیش خواهد داشت و تا سال ۲۰۲۰ یعنی ۵ سال پس از حادثه به اتمام نخواهد رسید.

یادبود قربانیان

امسال دومین یادبود قربانیان این حادثه برگزار شد. امانوئل مکرون، رییس جمهوری فرانسه و همسرش برژیت مکرون، بانوی اول این کشور، فرانسوآ اولاند، رییس جمهوری سابق فرانسه و آن ایدالگو، شهردار شهر پاریس از جمله مقاماتی بودند که با گردهمایی در جمع مردم پاریس و خانواده قربانیان با آنان به همدردی پرداختند.


جسی هیوز و دیو کچینگ از اعضای باند موسیقی راک «Eagles of Death Metal» امسال در مراسم یادبود قربانیان به اجرای برنامه پرداختند.

آگهی

همچنین امانوئل مکرون با تیم امدادی که در زمان حادثه به کمک آسیب‌دیدگان شتافته بود و خانواده قربانیان از نزدیک ملاقات کرد.مسلمانان پاریس نیز امروز با در درست داشتن پلاکاردها و پوشیدن لباس‌هایی که بر روی آن جملاتی در محکومیت تروریسم از سوی مسلمانان نوشته شده بود، با راهپیمایان همراهی کردند.


آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عذرخواهی متهم حملات انتحاری پاریس: می‌خواهم در حد اعتدال از من متنفر باشید

درخواست ۱۸ ماه زندان برای قربانی دروغین حملات تروریستی پاریس

پلیس فرانسه هویت مهاجم حمله پاریس را اعلام کرد