تلاش سرآشپز اهل ترکیه برای فرستادن یک سیخ کباب آدانا به فضا

عکس از ویدئو
عکس از ویدئو Copyright رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک سرآشپز اهل ترکیه تصمیم گرفت همزمان با شصت و یکمین سالگرد سفر انسان به فضا، کباب معروف ترک‌ها را با یک بالن هلیومی به خارج از جو زمین هدایت کند.

آگهی

یک سرآشپز اهل ترکیه تصمیم گرفت همزمان با شصت و یکمین سالگرد سفر انسان به فضا، کباب معروف ترک‌ها را با یک بالن هلیومی به خارج از جو زمین هدایت کند.

یاشار آیدین که در استان جنوبی آدانای ترکیه رستوران دارد در تاریخ ۱۲ آوریل اقدام به این کار کرد و به رسانه‌های محلی گفت: «من فردی هستم که دوست دارم اولین را بسازم.»

این اتفاق در سالگرد پرواز افسانه‌ای یوری گاگارین، فضانورد روس به فضا اتفاق افتاد.

گروه کارآفرین «آلبایراک» برای این کار با یاشار آیدین همکاری کردند و یک جعبه پلی استایرن مخصوص که در برابر حرارت مقاوم است طراحی کردند. روی این جعبه یک دوربین و ردیاب کار گذاشته شد و سپس آن را به یک بالن پر از گاز هلیوم متصل کردند.

سفر هوایی کباب بر فراز آسمان از سوی دوربین کار گذاشته شده شکار شد و پس از سه ساعت این بالن در استراتوسفر ( دومین لایهٔ بزرگ اتمسفر) در ارتفاع بین ۳۵ تا ۴۰ کیلومتری منفجر شد و در نهایت به دریا سقوط کرد.

آقای آیدین از طریق ردیاب به کباب رسید و آن را به رستوران خود منتقل کرد و از آن به‌عنوان «نخستین صادرات ترکیه به فضا» نام برد.

وی افزود: «کباب ما در فضا به سطح خاصی رسید. اما دفعه بعد، کباب خود را بالاتر خواهیم برد.»

او به خبرنگاران گفت که خوشحال است شهر و غذاهای خود را تبلیغ می‌کند.

هیچ مرز دقیقی برای تعیین آغاز فضا وجود ندارد اما سازمان ملل از نظر تاریخی نقطه‌ای با ارتفاع ۱۰۰ کیلومتر بالاتر از سطح زمین را شناسایی کرده است که هواپیماهای معمولی قادر به پرواز در آن محدوده نیستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ده فضانورد تازه ناسا؛ کسانی که شاید روزی پا بر مریخ بگذارند

ایران از پرتاب «موفقیت‌آمیز» ماهواره نور ۳ به فضا خبر داد

فرود بزرگترین نمونه سیارکی در صحرای یوتا؛ ناسا با این نمونه‌ها به‌دنبال چیست؟