جو بایدن از نسل‌کشی در اوکراین سخن گفت، پوتین قتل عام بوچا را ساختگی خواند

ولادیمیر پوتین
ولادیمیر پوتین Copyright Carolyn Kaster/Copyright 2022 The Associated Press. All rights reserved.
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جنگ در اوکراین در حالی ادامه دارد که ترس از احتمال حمله با سلاح‌های شیمیایی از سوی نیروهای روسیه شدت گرفته است. جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده برای نخستین بار کشتار غیرنظامیان در این کشور را با عنوان نسل‌کشی توصیف کرد. پوتین می‌گوید قتل عام بوچا، ماجرایی ساختگی و جعلی است.

آگهی

جنگ در اوکراین در حالی ادامه دارد که ترس از احتمال حمله با سلاح‌های شیمیایی از سوی نیروهای روسیه شدت گرفته است.

گرچه زلنسکی این احتمال را مطرح کرد بدون اینکه تایید کند که آیا این اتفاق رخ داده است یا خیر اما جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا در بیانیه گفت که پنتاگون به دقت چندین ادعای مبنی بر استفاده روسیه از سلاح شیمیایی در بندر ماریوپل اوکراین را زیر نظر دارد. وی با این حال گفت که در حال حاضر نمی‌توانند چنین ادعایی را تایید کنند و به نظارت دقیق اوضاع ادامه می‌دهند.

جنگ در اوکراین در حالی ادامه دارد که ترس از احتمال حمله با سلاح‌های شیمیایی از سوی نیروهای روسیه شدت گرفته است. جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده برای نخستین بار کشتار غیرنظامیان در این کشور را با عنوان نسل‌کشی توصیف کرد. پوتین می‌گوید قتل عام بوچا، ماجرایی ساختگی و جعلی است. 

آخرین تحولات جنگ اوکراین در تاریخ سه‌شنبه ۱۲ آوریل را در این صفحه پیگیری کنید:

12.04.2022
22:59

بایدن برای نخستین بار از «نسل کشی» در اوکراین سخن گفت

جو بایدن روز سه شنبه ارتش روسیه را به «نسل کشی» در اوکراین متهم کرد و برای اولین بار از این اصطلاح برای توصیف وضعیت کشور مورد تهاجم از سوی مسکو استفاده کرد.

رئیس جمهوری آمریکا در جریان سفری به آیووا طی سخنانی که به مقابله با تورم اختصاص داشت خطاب به شهروندان کشورش گفت: «بودجه خانواده شما، توانایی شما برای پر کردن بنزین خودروِتان، هیچ کدام از اینها نباید به اعلان جنگ و نسل کشی دیکتاتوری در آن سوی جهان بستگی داشته باشد.»

12.04.2022
22:49

بریتانیا دستگیری چهره اپوزیسیون کرملین و مخالف جنگ اوکراین را محکوم کرد

لیز تراس، رئیس دیپلماسی بریتانیا ضمن محکوم کردن دستگیری ولادیمیر کارا مورزا، چهره مخالف کرملین که از حمله به اوکراین انتقاد کرده بود این اقدام را نوعی برخورد با «انگیزه سیاسی» ارزیابی کرد.

خانم تراس با انتشار توئیتی تصریح کرد: «رژیم پوتین به تلاش‌های خود برای ساکت کردن افرادی که علیه تهاجم غیرقانونی این کشور به اوکراین موضع گیری می‌کنند، ادامه می‌دهد.»

وی سپس «محکومیت با انگیزه سیاسی علیه آقای کارا مورزا» را محکوم کرد و خواستار آزادی فوری این چهره اپوزیسیون دولت روسیه شد.

وکیل ولادیمیر کارا مورزا به خبرگزاری فرانسه گفت که موکلش پس از دستگیری به دلیل «تبعیت نکردن از پلیس» به ۱۵ روز حبس محکوم شده است.

12.04.2022
22:17

اوکراین از دستگیری یکی از نزدیکان فراری ولادیمیر پوتین خبر داد

مقامات اوکراینی اعلام کردند، ویکتور مدودچوک، نماینده و تاجر اوکراینی که از وی به عنوان فرد نزدیک به ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه نام برده می‌شود را دستگیر کرده‌اند.

این تاجر اوکراینی که از زمان آغاز حمله روسیه متواری و ناپدید شده بود به گفته کی‌یف در پی «عملیات ویژه» دستگیر شده است.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین در کانال تلگرامی خود ضمن تایید این خبر یادآور شد که این فرد متواری «به لطف تلاش ماموران سرویس‌های امنیتی و طی یک عملیات ویژه» دستگیر شده است.

ویکتور مدودچوک از آغاز تهاجم نظامی روسیه به خاک اوکراین در روز بیست و چهارم فوریه گذشته در حبس خانگی قرار داشت اما چند روز پس از آن متواری و ناپدید شده بود.

12.04.2022
21:08

سازمان منع سلاح‌های شیمیایی از اتهامات مطرح در ماریوپل نگران است

سازمان منع تسلیحات شیمیایی روز سه‌شنبه نسبت به ادعاهای مطرح در خصوص احتمال استفاده از سلاح‌های شیمیایی در شهر محاصره شده ماریوپول در جنوب شرق اوکراین ابراز نگرانی کرد.

این سازمان با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد: «دبیرخانه سازمان منع تسلیحات شیمیایی نگران گزارش های تایید نشده اخیر در خصوص استفاده از سلاح های شیمیایی در ماریوپل است که طی ۲۴ ساعت گذشته در رسانه‌ها مطرح شده است.

در ادامه این اطلاعیه آمده است: دبیرخانه فنی سازمان منع سلاح های شیمیایی به نظارت بر وضعیت و تماس با کشورهای ذیربط عضو ادامه خواهد داد.

12.04.2022
20:26

بلینکن روسیه را به بررسی احتمال استفاده از «مواد شیمیایی» در ماریوپل متهم کرد

ایالات متحده روز سه شنبه مدعی شد که «اطلاعات موثقی» بدست آورده که احتمال استفاده روسیه از «مواد شیمیایی» در حمله برای تصرف شهر ماریوپل در جنوب شرقی اوکراین را مطرح می‌کند.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا که در حضور خبرنگاران سخن می‌گفت در ادامه تصریح کرد: «ما این اطلاعات را با اوکراین به اشتراک می گذاریم و با شرکای خود درتماس هستیم تا هشدار دهیم که آنچه در حال حاضر در حال روی دادن است موضوعی بسیار نگران‌کننده است.»

رئیس دیپلماسی ایالات متحده در عین حال تاکید کرد که قادر به تایید اتهام‌هایی نیست که نشان می‌دهد نیروهای روسیه پیش‌تر از سلاح‌های شیمیایی در ماریوپل رااستفاده کرده‌اند.
 

12.04.2022
19:48

سازمان ملل متحد برای جلوگیری از قحطی به ابتکار اتحادیه اروپا می پیوندد

سازمان ملل متحد سه نهاد زیر مجموعه خود را برای مبارزه با قحطی در پی وقوع جنگ در اوکراین بسیج کرده و آنها با یک ابتکار اروپایی همراه کرده است.

برنامه جهانی غذا، سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد، فائو و صندوق بین‌المللی توسعه کشاورزی سه نهاد زیر مجموعه سازمان متحد هستند که قرار است در این راستا  با هدف کاهش تبعات بحران غذایی ناشی از جنگ در اوکراین با طرح اروپایی موسوم به «مزرعه» همکاری کنند.

وزرای کشاوزی و امور خارجه فرانسه، کشور مبدع این طرح روز سه‌شنبه به همراه  یانیز لنارسیچ، کمیسر اتحادیه اروپا در رم با نمایندگان این سه نهاد دیدار کردند که هر یک «موافقت خود را برای حمایت از این ابتکار فرانسوی مورد تایید قرار دادند.

هدف از اجرای این برنامه که پایان ماه مارس از سوی بیست و هفت کشور عضو اتحادیه اروپا راه اندازی شد حفظ عرضه جهانی غذا با قیمتی مقرون به صرفه، از طریق کارآمدتر کردن بازارهای کشاورزی و ضمن حمایت از تولید در اوکراین با وجود جنگ در این کشور اعلام شده است.

12.04.2022
18:43

 حدود ۲۱ هزار غیرنظامی در ماریوپل کشته شده‌اند

شهردار ماریوپل مدعی است که بر اساس آخرین برآوردها، از زمان آغاز تهاجم روسیه در ۲۴ فوریه تاکنون حدود ۲۱ هزار  غیرنظامی در این شهر بندری واقع در جنوب اوکراین کشته شده‌اند.

وادیم بویچنکو که در جریان یک گفتگوی تلویزیونی سخن می‌گفت، افزود که محاسبه دقیق تلفات به دلیل درگیری‌های خیابانی در شهر پیچیده است.

12.04.2022
18:23

رئیس جمهوری آلمان: برای حضور من در کی‌یف تمایلی وجود نداشت

فرانک والتر اشتاین‌مایر، رئیس‌ جمهوری آلمان که به خاطر روابط سال‌های اخیر با روسیه مورد انتقاد قرار گرفته بود از عدم استقبال در کی‌یف برای سفر به پایتخت اوکراین سخن گفته است.

وی در این خصوص به صراحت گفته است که پیش‌تر پیشنهاد داده بود با سران دیگر کشورها به اوکراین برود اما از سوی کی‌یف مورد پذیرش واقع نشد.

این سفر قرار بود با رؤسای جمهور لهستان و کشورهای حوزه بالتیک انجام شود. رئیس جمهوری آلمان که در جریان بازدید از ورشو سخن می‌‌گفت، افزود: «من آماده انجام آن سفر بودم، اما ظاهرا در کی‌یف مورد استقبال قرار نگرفت؛ نکته‌ای که باید به آن توجه داشت.»

12.04.2022
18:10

ریاست جمهوری اوکراین مذاکرات با مسکو را «بسیار دشوار» خواند

میخائیلو پودولیاک، مشاور ریاست ‌جمهوری اوکراین روز سه‌شنبه مذاکرات با مسکو برای توافق صلح را «بسیار دشوار» خواند.

سخنان مقام اوکراین در خصوص دشواری مذاکرات با مسکو در حالی ایراد می‌شود که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه نیز روز سه‌شنبه از «عدم انسجام» و نبود همگرایی میان اوکراینی‌ها به عنوان مانعی در راه دستیابی به توافق نام برده بود.

میخائیلو پودولیاک در پیامی برای مطبوعات و رسانه‌های کشورش ابراز تاسف کرد که «طرف روسی به تاکتیک‌های سنتی فشار عمومی بر روند مذاکرات، به‌ویژه از طریق برخی اظهارنظرها» ادامه می‌دهد.

12.04.2022
17:55

شهردار بوچا: تاکنون ۴۰۳ جسد از قربانیان کشتار ارتش روسیه پیدا شده است

شهردار بوچا، واقع در شمال غربی کی‌یف، می‌گوید که مسئولان شهری تاکنون جسد ۴۰۳ فردی را که به گفته آنها توسط نیروهای روسی کشته شده‌اند، پیدا کرده‌اند.

 آناتولی فدوروک همچنین طی سخنانی تاکید کرد کرد که هنوز زمان مناسبی برای بازگشت ساکنان به شهر پس از خروج نیروهای روسیه در پایان ماه مارس نیست.

این آمار در حالی ارائه می‌شود که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه روز سه‌شنبه در سخنانی کشتار و قتل عام غیرنظامیان در شهر بوچا را «جعلی» خواند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

۳۷ سال پس از قتل عام پرو؛ باقیماندۀ جسد قربانیان به خانواده‌ها تحویل داده شد

سازمان همکاری اروپا: به شواهدی از جنایت جنگی روسیه در اوکراین دست یافته‌ایم

جنگ اوکراین؛ ۱۲۰۰ جسد در منطقه کی‌یف کشف شده است