Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

ترکیه مقامات سابق حزب دموکراتیک خلق‌ها را به اتهام ارتباط با «پ‌ک‌ک» بازداشت کرد

 یک تظاهرکننده ترک در حمایت از حزب دموکراتیک خلق‌ها
یک تظاهرکننده ترک در حمایت از حزب دموکراتیک خلق‌ها Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در میان این افراد آنگونه که آناتولی گزارش داده معاونان یک شهردار سابق، خزانه‌داران سابق حزب دموکراتیک خلق‌ها و اعضای سابق شورای شهر که به نمایندگی از این حزب انتخاب شده بودند، دیده می‌شود.

آگهی

خبرگزاری دولتی ترکیه روز سه‌شنبه از دستگیری ۴۸ فرد از جمله مسئولان محلی یک حزب سیاسی طرفدار کردها در این کشور خبر داد.

به گزارش آناتولی افراد دستگیر و بازداشت شده بویژه مسئولان حزب سیاسی حامی کردها مظنون به داشتن ارتباط مالی با شبه نظامیان کردِ حزب کارگران کردستان موسوم به پ‌ک‌ک هستند.

در این گزارش آمده است که بازداشت شدگان بخشی از ۹۱ فرد مظنون را تشکیل می‌‌دهند که دادستانی کل ترکیه پیش‌تر برای آنها به اتهام «تامین منابع مالی به نفع حزب کارگران کردستان» قرار پیگرد قانونی صادر کرده بود..

دادستانی کل ترکیه همچنین مظنونان این پرونده را به عضویت در «ساختار اقتصادی پ‌ک‌ک»، پولشویی و دریافت دستورات اجرایی از مراد کارایلان، از موسسان وعضو شورای رهبری پ‌ک‌ک متهم کرده است.

در میان این افراد آنگونه که آناتولی گزارش داده معاونان یک شهردار سابق، خزانه‌داران سابق حزب دموکراتیک خلق‌ها و اعضای سابق شورای شهر که به نمایندگی از این حزب انتخاب شده بودند، دیده می‌شوند.

هنوز اظهار نظر یا واکنشی از حزب دموکراتیک خلق‌ها به دست رسانه ها نرسیده است.

حزب دموکراتیک خلق‌ها، دومین جریان سیاسی بزرگ اپوزیسیون در پارلمان ترکیه است که از مدت‌ها پیش با اقدامات قانونی دولت برای ممنوعیت فعالیت این حزب نزد دادگاه قانون اساسی ترکیه مبارزه می‌کند.

دادستانی ترکیه این حزب را به تبانی با پ‌ک‌ک و تلاش برای «از بین بردن وحدت و یکپارچگی کشور» متهم می کند و خواستار انحلال حزب، محرومیت از بودجه خزانه داری و ممنوعیت تصدی مناصب سیاسی برای ۴۵۰ عضو آن به مدت پنج سال است.

حزب دموکرتیک خلق‌ها همواره اتهامات مطرح از سوی دستگاه قضایی ترکیه را رد کرده و مدت‌ها است نبردی قانونی را برای ادامه حیات خود و محافظت از اعضا در برابر اقدامات قضایی و بازداشت‌ها در پیش گرفته است.

ده‌ها قانونگذار و شهردار منتخب حزب دموکراتیک خلق‌ها از جمله صلاح الدین دمیرتاش و فیگن یوکسک‌داغ، روسای مشترک سابق حزب دموکرات و همچنین هزاران نفر از اعضای آن پیشتر در چارچوب اقدامات ضربتی دولت علیه اعضای این حزب اغلب تحت اتهاماتی مرتبط با «تروریسم» دستگیر و بازداشت شده‌‌اند.

در همین راستا، چندین شهردار منتخب حزب دموکراتیک خلق‌ها که پیش‌تر در سال ۲۰۱۹ به این سمت برگزیده شده بودند، از سوی معتمدانی منصوب شده توسط دولت جایگزین شدند.

پ‌ک‌ک که حزب دموکراتیک خلق‌ها به تامین مالی آن متهم شده از سوی ترکیه، اتحادیه اروپا و ایالات متحده به عنوان یک «سازمان تروریستی» شناخته می‌شود.

حزب کارگران کردستان ترکیه از سال ۱۹۸۴ شورشی مسلحانه علیه دولت را هدایت و سازماندهی کرد. بر اثر درگیری‌ها میان شورشیان این حزب و دولت ده‌ها هزار نفر در ترکیه کشته شده اند. عبدالله اوجالان، بنیانگذار و رهبر کاریزماتیک این حزب در حال گذراندن دوره حبس ابد در زندانی در جزیره امرالی است.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترکیه پس از کشته شدن ۹ سرباز حملات هوایی را علیه شبه‌نظامیان کرد در عراق و سوریه انجام داد

انفجار بمب کنار جاده‌ای در ترکیه یک کشته و چهار مجروح برجای گذاشت

ترکیه بیش از ۱۰۰ فرد مظنون به عضویت در «پ کا کا» را دستگیر کرد