ترکیه؛ صلاح الدین دمیرتاش و جمعی از نمایندگان حزب دموکراتیک خلق ها دستگیر شدند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
ترکیه؛ صلاح الدین دمیرتاش و جمعی از نمایندگان حزب دموکراتیک خلق ها دستگیر شدند

پلیس ترکیه در اولین ساعات جمعه در شهر دیاربکر، صلاح الدین دمیرتاش رهبر حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) – که حزبی حامی کردها به شمار می آید- را در عملیاتی شبانه دستگیر کرد. همزمان جمعی از رهبران و نمایندگان این حزب نیز در شهرهای دیگر دستگیر شدند.

صلاح الدین دمیرتاش لحظاتی پیش از دستگیری در توئیتی نوشت: «مقامات پلیس با حکم بازداشت پشت در خانه من در دیاربکر هستند.»

وزیر کشور ترکیه گفته است رهبران و اعضای این حزب در ارتباط با تحقیقات ضد تروریستی و بی توجهی آنها به احضاریه های دادگاه دستگیر شده اند.

همزمان و در عملیاتی دیگر در آنکارا، پلیس خانم فیگن یوکسک داغ و یازده نماینده عضو حزب دموکراتیک خلق ها را بازداشت کرد که بر اساس آخرین خبرها یکی از نمایندگان آزاد شده است. همچنین بر اساس آخرین گزارش ها، صلاح الدین دمیرتاش رهبر حزب صبح روز جمعه در برابر دادگاه حاضر شد و قضات بطور رسمی حکم بازداشت او را تایید کردند.

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ارتباط با این دستگیری ها به شدت ابراز نگرانی کرده است.

دولت ترکیه حزب دموکراتیک خلق ها را متهم می کند که تبدیل به سلاح سیاسی پ کا کا (حزب کارگران کردستان) شده است اتهامی که رهبران این حزب رد کرده اند.

حزب دموکراتیک خلق ها با ۵۹ کرسی در مجلس ترکیه که ۵۵۰ کرسی دارد، سومین حزب بزرگ این کشور به شمار می رود. پارلمان ترکیه چند ماه پیش مصونیت قضایی برخی نمایندگان از جمله نمایندگان حزب دموکراتیک خلق ها را لغو کرد که این تصمیم راه را برای دستگیری آنان باز کرد.