Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

واکنش به سنگ‌پراکنی به کنسولگری در هرات؛ ایران مراکز دیپلماتیک خود در افغانستان را تعطیل کرد

تصویر آرشیوی است
تصویر آرشیوی است Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزارت امور خارجه ایران گفته است تا زمانی که هیئت حاکمه افغانستان نتوانند امنیت مراکز دیپلماتیک ایران در این کشور را تامین کنند، تعلیق فعالیت مراکز دیپلماتیک ایران در افغانستان ادامه خواهد داشت.

آگهی

وزارت امور خارجه ایران، کاردار سفارت افغانستان در تهران را در واکنش به تجمعات گروهی از مردم این کشور در مقابل اماکن دیپلمکاتیک ایران در کابل و هرات، احضار کرد.

رسول موسوی، مدیر کل آسیای مرکزی وزارت امور خارجه ایران روز سه‌شنبه ۲۳ فروردین با اعلام این مطلب تاکید کرد که این احضار در خصوص ارائه توضیحات و اعتراض تهران درباره سنگ‌پراکنی‌های پراکنده به سرکنسولگری ایران در هرات و همچنین حملات به سفارت جمهوری اسلامی در کابل صورت گرفتنه است.

آقای موسوی همچنین تاکید کرده تا اطلاع ثانوی بخش‌های کنسولی نمایندگی جمهوری اسلامی در افغانستان فعالیت خود را متوقف می‌کند و تا زمانی که وزارت امور خارجه افغانستان که (البته تحت نظارت نیروهای طالبان قرار دارد)، اقدامات لازم برای برقراری امنیت در این مراکز را صورت ندهد این تعطیلی ادامه خواهد داشت.

روز گذشته سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در نشست خبری هفتگی خود نسبت به برگزاری تجمعات در مقابل سفارت ایران در کابل و کنسولگری در هرات ابراز نارضایتی کرده و آن‌را «سنگ‌پراکنی‌های پراکنده» نامیده بود. این در حالیست که خبرگزاری فارس به نقل از منابع آگاه از هرات حمله به کنسولگری ایران و سنگ‌پراکنی به آن‌را گسترده و سازمان‌دهی شده نامید. این خبرگزاری می‌گوید افراد با به همراه داشتن کیسه‌های سنگ در مقابل نمایندگی ایران حضور پیدا کرده و اقدام به سنگ‌پراکنی به سمت ساختمان و پنجره‌های کنسولگری جمهوری اسلامی ایران کرده‌اند.

در همین راستا، نعیم الحق حقانی، رئيس اداره اطلاعات و فرهنگ طالبان روز سه‌شنبه نسبت به این حملات واکنش نشان داد و آن‌را اقدامی خودسرانه نامید. آقای حقانی همچنین در ادامه گفت: «تعدادی از افراد به صورت خودسرانه در مقابل کنسولگری ایران تظاهراتی برگزار کرده بودند که این اقدامات با دخالت نیروهای امنیتی طالبان پایان یافته است.» او همچنین تاکید کرده که در حال حاضر امنیت در این مکان دیپلماتیک برقرار شده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

این حملات به دنبال انتشار تصاویری در ایران که از برخوردهای نامناسب با پناهجویان افغان حکایت دارد، صورت گرفته است. ایران همواره تاکید کرده که نمی‌تواند بیش از این پذیرای استمرار موج پناهجویان افغان باشد و هیئت حاکمه طالبان باید اقداماتی جدی برای کنترل این روند در دستور کار خود قرار دهد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمایت پکن از ثبات افغانستان تحت حکومت طالبان؛ ایران از میزبانی ۵ میلیون شهروند افغان خبر داد

دستور جدید طالبان: کارمندان بدون ریش اخراج خواهند شد

بحران در نمایندگی‌های دیپلماتیک افغانستان؛ سفارتخانه‌هایی که عمدتا خارج از کنترل طالبان هستند