Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

خطیب‌زاده: اگر قرار بود خطوط قرمز را رد کنیم توافق چندین ماه قبل رخ داده بود

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران از باز نبودن پنجره مذاکره برای همیشه سخن گفت
سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران از باز نبودن پنجره مذاکره برای همیشه سخن گفت Copyright خبرگزاری فارس
Copyright خبرگزاری فارس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به هشدار برخی از نمایندگان مجلس این کشور درباره «رد نشدن از خطوط قرمز» در مذاکرات احیای برجام، گفت: «اگر قرار بود خطوط قرمز را رد کنیم، توافق چندین ماه قبل به دست آمده بود.»

آگهی

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به هشدار برخی از نمایندگان مجلس این کشور درباره «رد نشدن از خطوط قرمز» در مذاکرات احیای برجام، گفت: «اگر قرار بود خطوط قرمز را رد کنیم، توافق چندین ماه قبل به دست آمده بود.»

او روز دوشنبه ۱۱ آوریل (۲۲ فروردین) در نشست هفتگی خود با خبرنگاران با تأکید بر اینکه «بیش از یک موضوع بین ایران و آمریکا در مذاکرات احیای برجام باقی‌ مانده است، گفت که محوریت موضوعات این است که «تمامی اجزای فشار حداکثری» برداشته و «انتفاع ملت ایران از برجام» لحاظ شود.

گزارش‌های منتشر شده از روند مذاکرات احیای توافق هسته‌ای ایران نشان می‌دهند که خواسته تهران برای حذف سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی آمریکا، رسیدن به توافق را با مشکل مواجه ساخته است.

تهران در مذاکراتش برای احیای برجام، در کنار مذاکره برای لغو تحریم‌های هسته‌ای، خواستار حذف سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی آمریکا شده که تاکنون واشنگتن به این خواسته پاسخ نداده است.

از همین رو آقای خطیب‌زاده گفت: «نمی‌دانیم آیا به توافق می‌رسیم یا نمی‌رسیم. چون آمریکا هنوز اراده لازم را برای رسیدن به توافق نشان نداده است.»

سخنگوی وزارت خارجه ایران در پاسخ به این سؤال که تهران تا چه زمانی منتظر تصمیم آمریکا می‌ماند، گفت که «پنجره مذاکره تا ابد باز نیست.» او در ادامه با اعلام نهایی شدن آنچه بین ایران و اروپا و ۱+۴ بوده، گفت که اختلاف‌های باقی مانده، منوط به تصمیمات واشنگتن است.

آقای خطیب‌زاده اگر چه حضور ایران در وین را به دریافت پاسخ منوط کرد اما گفت: «در نقطه‌ای نیستیم که حس کنیم آمریکا آماده دادن پاسخ به ایران نیست.»

برخی رسانه‌های آمریکایی به نقل از منابع آگاه خود از تصمیم جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا برای رد درخواست ایران برای حذف سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی آمریکا خبر می‌دهند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

پیشتر برخی منابع خبری گفته بودند که آمریکا در حال بررسی حذف سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی خود در ازای تضمین ایران در مهار نیروهایش در منطقه است.

برخی تحلیلگران سیاسی بر این نظر بودند که با حذف سپاه از فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی آمریکا امکان مصالحه میان تهران و واشنگتن وجود دارد.

تأیید آزادسازی بخشی از اموال بلوکه شده ایران

در هر حال سخنان سخنگوی وزارت خارجه ایران از نامشخص بودن سرنوشت برجام با تأیید «آزادسازی بخشی از اموال بلوکه شده ایران» توسط او همراه شده است که تهران همواره بر آن تأکید دارد.

در پی خروج آمریکا از برجام در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ و همچنین وضع تحریم‌های جدید علیه ایران توسط واشنگتن در آن دوره، برخی کشورها از جمله کره جنوبی بابت خرید محصولات نفتی از تهران به این کشور بدهکار هستند.

تهران بارها اعلام کرده است که کشورهای بدهکار به ایران، اقدام موثری برای آزادسازی منابع ارزی این کشور انجام نداده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا: از حذف سپاه قدس از فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی حمایت نمی‌کنم

امیدواری فرانسه به احیای برجام؛ خرازی: حضور سپاه در فهرست‌ تروریستی مانعی جدی است

اسرائیل از آمریکا خواست سپاه پاسداران را از فهرست سیاه خارج نکند