گام‌های نهایی برای تولید استیک گیاهی با چاپگر سه بعدی در اسپانیا

COPYRIGHT
COPYRIGHT Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رویای استیک با چاپ سه بعدی به واقعیت نزدیک می‌شود. یک استارت‌آپ اسپانیایی به زودی می‌تواند هر ساعت ۵۰ کیلوگرم گوشت گیاهی تولید کند.

آگهی

یک استارت‌آپ اسپانیایی به زودی قادر خواهد بود ساعتی ۵۰ کیلوگرم گوشت گیاهی با چاپگر سه‌بعدی تولید کند. این چاپگرهای سه بعدی می‌توانند یک استیک گیاهی کامل تولید کنند اما برای انجام این کار باید تمام حواس آدمی را فریب دهند از طعم و بافت وظاهر گرفته تا حتی بویایی.

مردم به طور فزاینده در اروپا به سمت گیاهخواری می‌روند. در همین حال استارت‌آپ اسپانیایی «نوامیت» با نیم نگاهی به رشد گرایش افراد به گیاهخواری، گوشت خوارانی را هدف قرار داده است که نمی‌توانند با طعم و بافت گوشت واقعی خداحافظی کنند اما بدشان هم نمی‌آید اگر بتوانند مصرف گوشت خود را کاهش دهند. به همین خاطر مهمترین چالش پیش روی آنها تمرکز روی طعم نهایی این محصول است. و پرسش اصلی اینکه آیا طعم استیک‌های تولید شده توسط چاپگرها می‌تواند مخاطب را در بازار راضی نگه دارد یا نه؟

AP Photo
پخت استیک‌های سه‌بعدیAP Photo

جوآن سولوماندو، مهندس صنایع غذایی در استارت‌آپ نوامیت می‌گوید: «مطالعاتی همراستا با دیگر محصولات مشابه در بازار انجام شده است از جمله همبرگر. نتایج این مطالعات نشان می‌دهد افرادی که این محصولات را مصرف می‌کنند تمایل دارند مصرف گوشت خود را کاهش دهند. ما دنبال مصرف کنندگان گیاهخوار نیستیم. ما می‌خواهیم مصرف‌ کنندگانمان مقدار گوشتی را که می‌خورند کاهش دهند.»

افزودن عناصر موجود در گوشت معمولی مانند امگا۳ یا ویتامین ب۱۲ به گوشت سه‌بعدی

نخستین تلاش‌های این شرکت نوپا برای تولید استیک گیاهی با چاپگر سه‌بعدی به سال ۲۰۱۸ باز می‌گردد. برگزاری دوره‌های آزمایش و مزه‌شناسی به آنها کمک کرد تا مقدار و نسبت مناسبی از مواد از جمله نخود، آب چغندر، جلبک دریایی و سایر مواد گیاهی را تعیین کنند. علاوه بر طعم و مزه، شکل دادن به بافت گوشت از جمله دیگر چالش‌های این شرکت برای تولید محصول نهایی است.

AP Photo
آزمایش طعم استیک‌های تولید شدهAP Photo

آنها به تازگی افزودن عناصر موجود در گوشت معمولی مانند امگا ۳ یا ویتامین ب۱۲ را آغاز کرده‌اند.

نوامیت در حال حاضر در مراحل اولیه تولید گوشت جایگزین خود است. این شرکت برنامه دارد تا پایان سال ۲۰۲۲ استیک‌های خود را در رستوران‌های منتخب اسپانیا در دسترس مشتری‌ها بگذارد.

نوامیت در حال حاضر در مرحله تامین مالی راه‌اندازی یک کارخانه آزمایشی است که به زودی قادر خواهد بود ۵۰ کیلوگرم گوشت در ساعت تولید کند.

در مرحله بعد، آنها می‌خواهند با صدور مجوز فناوری و دستورالعمل‌های خود به شرکت‌ها، به بازارهای انبوه دست یابند.
با توجه به میل شهروندان اروپایی به محصولات گیاهی آنها پیش‌بینی می‌کنند بتوانند حضور موثری در بازارهای جهانی داشته باشند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پسر ۱۰ ساله اتریشی با جمجمه تولید شده توسط چاپگر سه‌بعدی نجات پیدا کرد

اسپانیا؛ تولید استیک گیاهی سه بعدی با طعمی شبیه به استیک گوشت گاو

رئیس سابق دولت خودمختار کاتالونیای اسپانیا: در آستانه بازپس‌گیری کنترل منطقه هستیم