Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

توده یخی به‌ بزرگی شهر نیویورک در جنوبگان فرو ریخت

تصویر ماهواره‌ای ناسا ازفروریختن یک قفسه یخی در قطب جنوب
تصویر ماهواره‌ای ناسا ازفروریختن یک قفسه یخی در قطب جنوب Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

ثبت غیرعادی دمای بالا در مناطق شرقی قطب جنوب طی روزهای گذشته بی‌شک دلیل اصلی آب شدن این یخ‌ها بوده است.

آگهی

یک توده یخی به بزرگی شهر نیویورک در شرق جنوبگان فرو ریخته است. تصاویر ثبت شده توسط ناسا نشان می دهد که این توده یخی عظیم (Conger) به مساحتی حدود ۱۲۰۰ کیلومتر مربع در فاصله زمانی بین ۱۴ تا ۱۶ مارس فرو ریخته است. 

این برای اولین بار در تاریخ است که در یک منطقه یخ‌ زده کره زمین چنین اتفاقی می افتد. پیش‌تر و برای مدتهای طولانی تصور بر این بود که این منطقه از جنوبگان یکی از با ثبات‌ترین یخچال‌ها را در خود جای داده و خیلی تحت تاثیر تغییرات آب و هوایی قرار نداشته است.

این توده یخی عظیم بعد از فروپاشی به تکه یخی به درازای ۳۰ کیلومتر و عرض ۱۸ کیلومتر موسوم به C-38 تقلیل یافت و پس از آن مجددا دو تکه شد.

ثبت غیرعادی دمای بالا در مناطق شرقی قطب جنوب طی روزهای گذشته بی‌شک دلیل اصلی آب شدن این یخ‌ها بوده است. دماسنج ایستگاه تحقیقاتی فرانسوی ایتالیایی کنکوردیا ۲ روز مانده به آغاز فصل بهار دمای منفی ۱۱.۸ درجه را نشان می داد که نسبت به استانداردهای فصلی این منطقه ۴۰ درجه گرمتر بود. این خود نتیجه ایجاد یک جریان جوی بود که مانع خروج گرما در قاره جنوبگان شده بود.

به اعتقاد دانشمندان توده‌های یخی مورد بحث نقش مهمی در جلوگیری از بالا آمدن سطح آب اقیانوس‌ها دارند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

کاترین کوله‌لو واکر، زمین شناس ناسا و موسسه اقیانوس‌شناسی وودز هول، با تاکید بر اینکه این پدیده حداقل در ۲۰ سال گذشته سابقه نداشته است، می‌گوید:«هر چند این تکه جدا شده ابعاد خیلی بزرگی نداشته است اما یکی از مهمترین ذوب شدن‌ها در تاریخ جنوبگان است، بویژه در قرن جاری. به زعم این کارشناس به احتمال زیاد این موضوع تأثیرات بزرگی نخواهد داشت، اما نشانه‌ای از چیزی است که ممکن است در آینده در راه باشد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

به یاری تصاویر ماهواره‌‌ای گلّه‌های جدید پنگوئن در قطب جنوب کشف شد

شکار صحنه ریزش بخشی از یک کوه یخ عظیم در قطب جنوب

تلسکوپ فضایی هابل به تدریج بازنشسته می‌شود