بزرگترین کوه یخ جهان از قطب جنوب جدا شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
canva.com
canva.com   -  کپی رایت  photo

آژانس فضایی اروپا اعلام کرد بر اساس تصاویر ماهواره‌ای دریافتی از برنامه اروپایی کوپرنیک، بزرگترین کوه یخی جهان که «A-76» نام دارد، از قفسه یخی «رون» در قطب جنوب جدا شده است.

این کوه یخی به بزرگی یک جزیره که حدود ۱۷۰ کیلومتر طول و ۲۵ کیلومتر عرض دارد و مساحت کلی آن ۴۳۲۰ کیلومتر مربع است، از تاریخ ۱۳ ماه مه به تدریج شروع به جدایی از «رون» کرده و اکنون در «دریای ودل» در اقیانوس منجمد جنوبی قرار دارد.

ایستگاه تحقیقاتی بریتانیا در قطب جنوب نیز پیش از این در ماه فوریه گزارش‌هایی از فرو ریختن بخش‌هایی از این کوه عظیم یخی و احتمال کنده شدن آن از سرزمین اصلی منتشر کرده بود.

در نوامبر سال ۲۰۲۰ میلادی نیز دانشمندان از جدایی و حرکت یک کوه یخی بزرگ دیگر خبر داده بودند که پیش از این تا سال ۲۰۱۷ میلادی بزرگترین کوه یخی جهان محسوب می‌شد.

این کوه که «A68» نام داشت، در جریان حرکت خود به گونه‌ای خطرناک به جزیره‌ای دورافتاده در جنوبی‌ترین نقطه اقیانوس اطلس نزدیک شد که محل سکونت گروه بزرگی از فک‌ها و پنگوئن‌ها بود. اما سرانجام بدون به بار آوردن فاجعه از کنار این جزیره عبور کرد.

انتشار گسترده گازهای گلخانه‌ای که ناشی از فعالیتهای صنعتی انسان است، باعث گرمتر شدن سیاره زمین شده و به گفته دانشمندان، در این میان قطب جنوب دو برابر سریع‌تر گرم شده است.