Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

یک کوه یخ به بزرگی کشور لوکزامبورگ حیات وحش در جزیره جورجیای جنوبی را تهدید می کند

کوه یخی به بزرگی لوکزامبورگ حیات جانوران جوان جورجیای جنوبی را به خطر انداخته است
کوه یخی به بزرگی لوکزامبورگ حیات جانوران جوان جورجیای جنوبی را به خطر انداخته است Copyright AP/AP
Copyright AP/AP
نگارش از یورونیوز با استفاده از  AP
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«اگر جانوران مجبور به پیمودن مسیرهای طولانی شوند، نمی‌توانند سر موعد برای فرزندانشان غذا بیاورند و آن‌ها از گرسنگی تلف خواهند شد.»

آگهی

یک کوه یخی عظیم به مساحتی بزرگ‌تر از کشور لوکزامبورگ در حال حرکت به سمت جورجیای جنوبی در اقیانوس اطلس است. این اتفاق، باعث نگرانی دانشمندان از به خطر افتادن حیات جانوران جوان شده است. 

مرکز دیده‌بان جنوبگان بریتانیا روز چهارشنبه با اعلام این خبر هشدار داد که در صورت فرور ریختن این کوه یخی در نزدیکی جزیره جورجیای جنوبی، شکارچیان دریایی ساکن خشکی این جزیره با کمبود آذوقه مواجه شده و فرزندانشان از گرسنگی تلف خواهند شد.  

جزیره جورجیای جنوبی در اقیانوس اطلس و در شمال منطقه جنوبگان واقع شده است و تحت حاکمیت بریتانیا قرار دارد. 

پروفسور گرینت تارلینگ از دیده‌بان جنوبگان بریتانیا درباره تهدید زیست‌بوم و حیات وحش این منطقه گفت: «الان موقعی از سال است که فک‌ها و پنگوئن‌ها مشغول بزرگ‌کردن توله‌ها و جوجه‌ها هستند. مسیری که آن‌ها برای یافت غذا می‌پیمایند، بسیار مهم است. اگر آن‌ها مجبور به طی مصافت‌های طولانی شوند، این به آن معنی خواهد بود که نمی‌توانند سر موعد برای فرزندانش غذا بیاورند و آن‌ها از گرسنگی تلف خواهند شد.» 

این کوه یخ عظیم که A68 نامگذاری شده، از سال ۲۰۱۷ و پس از جدا شدن از دریایخ موسوم به Larsen C به سمت شمال در حال حرکت است. A68 در زمان جدایی از مبداء با حدود ۱۷۵ کیلومتر طول و ۵۰ کیلومتر عرض مساحتی بیش از کشور کوچک لوکزامبورگ در اروپا داشت. جزیره جورجیای جنوبی با ۱۶۵ کیلومتر طول و ۳۵ کیلومتر عرض از این توده یخی کوچک‌تر است. 

با وجود حرکت این کوه یخ به سوی جورجیای جنوبی، دانشمندان هنوز امیدوارند تا جریان‌های دریایی باعث تغییر مسیر آن شوند تا به این ترتیب جلوی برخورد A68 با جزیره گرفته شود. با این حال هنوز معلوم نیست آیا چنین امیدی محقق خواهد شد یا نه. 

پروفسور تارلینگ می‌گوید با وجود اثرات مخرب برخورد این کوه یخ با جزیره جورجیای جنوبی، حرکت آن در اقیانوس اطلس مزایایی هم برای حیات وحش و محیط زیست دارد: A68 حامل مقادیر زیادی از ماده‌ای است که باعث افزایش باروری پلانکتون‌ها می‌شود و باعث فعال شدن چرخه تولید غذای دریایی ةبزیان می‌شود. از سوی دیگر پلانکتون‌ها بخشی از دی‌اکسید کربن اتمسفر را که نتیجه فعالیت‌های انسانی است به خود جذب می‌کنند. 

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بزرگترین کوه منجمد دنیا با «یک میلیارد تُن یخ» به حرکت درآمد

نجات یافتن دو مرد و یک زن از یک جزیره دورافتاده‌ پس از ۳۳ روز

به یاری تصاویر ماهواره‌‌ای گلّه‌های جدید پنگوئن در قطب جنوب کشف شد