Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آینده ورزش در قطر: از ورزشهای الکترونیکی تا پدل

آینده ورزش در قطر: از ورزشهای الکترونیکی تا پدل
Copyright euronews
Copyright euronews
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلب
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

آمارها حاکی از آن است که ورزش های الکترونیکی تا سال آینده ۶۰۰ میلیون نفر در سراسر جهان را جذب می کنند و انتظار می رود تا سال آینده در آمد آن به بیش از ۱.۶ میلیارد یورو برسد.

آگهی

بعنوان میزبان جام جهانی فوتبال، سال ۲۰۲۲ از منظر ورزشی سالی فوق العاده برای قطر خواهد بود. اما آینده ورزشی این کشور چگونه خواهد بود؟

برنامه قطر ۳۶۵ از دنیای گیمرهای الکترونیکی و تجارت ورزش گرفته تا ورزش پدل، پتانسیل های ورزشی بالقوه قطر را پیش چشم شما می گذارد.

جهان ورزشهای الکترونیکی

ورزش های الکترونیکی با کنوانسیون‌ها، مسابقات و کانال های استریمینگ به جاذبه ای همه گیر در سراسر جهان تبدیل شده‌اند. بطوری که حتی در محیط های دانشگاهی هم آنها محبوب اند. مدرسه بین‌المللی لندن اولین مدرسه در نوع خود در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقاست که از بازیهای الکترونیکی برای حمایت از یادگیری و ایجاد لیگ بازیهای الکترونیکی اختصاصی اش استفاده کرده است.

آریانا کوریا، هماهنگ کننده ورزشهای الکترونیکی آکادمیک می گوید: «هدف ما بیشتر توسعه مهارت های قرن بیست و یکم، ارتباطات، همکاری، همدلی، چشم انداز داشتن، تفکر انتقادی و حل مسئله است تا دانش آموزان را مشتاق کنیم و از این اشتیاق بعنوان انگیزه یادگیری استفاده کنیم.»

قطر همچنین یک فدراسیون ورزش های الکترونیکی راه اندازی کرده است که امیدوار است مشوق مسابقات بین المللی بیشتری شود و همچنین سازمان‌های مرتبط با بازی را به داخل کشور جذب کند. تیم فوتبال الکترونیک این کشور با حمایت اتحادیه فوتبال قطر نیز اکنون در رتبه دهم جهانی جا گرفته است.

آمارها حاکی از آن است که ورزش های الکترونیکی تا سال آینده ۶۰۰ میلیون نفر در سراسر جهان را جذب می کنند و انتظار می رود تا سال آینده در آمد آن به بیش از ۱.۶ میلیارد یورو برسد.

Joel V. Garcia/ 2017
euronewsJoel V. Garcia/ 2017

تورنمت های بازی های ویدیویی، روش هایی برای گیمرها برای کسب درآمد تمام وقت است.

امکاناتی که قطر ایجاد کرده است همچنین فرصتی منحصربفرد برای نسل های قدیمی فراهم می کند تا دانش خود را در مورد ورزش های الکترونیکی تقویت کنند.

عبدالرحمن المنا، مدیر و برگزار کننده مسابقات ورزش های الکترونیکی می گوید:«یکی از متحول کننده ترین تجربه ها برای من تماشای حضور پدرم در یک تورنمنت بود و زمانی که او صحنه بزرگ و پروژکتورها را دید و دید که مردم در حال رقابت هستند و خیلی هیجان زده می شوند گفت: این دقیقا مانند ورزش است و می دانید که من هرگز قبلا پیش او اصطلاح ورزش الکترونیکی را ذکر نکرده بودم.»

تخمین زده می شود که ۲۰ میلیون بازیکن ورزش های الکترونیکی در جهان عرب وجود دارد.

مرکزی برای کسب و کار ورزشی

کسب و کار ورزش، صنعتی چند میلیارد دلاری با فرصت های بزرگ است. مرکز توسعه ورزش های جدید قطر کنترل کننده همه عواملی است که هدفش ایجاد امکانات جدید و جذب سرمایه گذاری خارجی در ورزش است.

اعظم المنایی رئیس این مرکز می گوید: «توسعه دهنده ورزشی یک مرکز تجاری پیشگام است که در نوع خود منحصربفرد است. هدف اصلی ما ایجاد اکوسیستم و محیطی برای شرکت های ورزشی است که به اینجا می آیند و در دوحه زیر یک سقف مستقر می شوند و همچنین ایجاد همتایانی برای این شرکت های بین المللی که در دوحه مستقر می شوند، یعنی شرکت های کارآفرین محلی که اینجا در قطر ایجاد می شوند.»

Joel V. Garcia/ 2017
euronewsJoel V. Garcia/ 2017

وی می افزاید: «شرکت های بین المللی مانند مایکروسافت یا لالیگا که با ما همکاری می کنند. اما من همیشه دوست دارم داستان های موفق استارت آپ ها را به اشتراک بگذارم. اسپونیکس اینجا در توسعه دهنده ورزشی ما، یک سال قبل شروع بکار کرد و اکنون راهش را در اروپا، آسیا و کشورهای منطقه طی می کند. اسپونیکس یک شرکت فن‌آوری است که این تکنولوژی سه بعدی را برای مسابقات فوتبال تولید کرده است. در حال حاضر بطور موفقت آمیزی آنها توافق هایی با سری ای، یوفا و شرکت هایی ماند بین اسپورتس امضا کرده اند.»

آگهی

محبوبیت ورزش «پدل» در قطر

این بازی نخستین بار در سال ۱۹۶۹ توسط یک تاجر مکزیکی اختراع شد و در چند سال اخیر در سراسر جهان عرضه شده است. این ورزش معمولا به صورت دو نفره انجام می شود اگر چه بازی تک نفره نیز امکانپذیر است.

در جریان همه گیری کووید ۱۹  این بازی به یک امکان حیاتی برای کسانی تبدیل شد که به دنبال ورزش بودند و طبق گفته گونزالو ساچو که قهرمان چند دور مسابقه است، این ورزش محبوبیت بیشتری پیدا خواهد کرد.

فدراسیون بین المللی پدل، نهاد حاکم بر این ورزش یک تور جهانی پدل راه اندازی کرده است و البته با تعداد زیاد زمین ها و علاقمندان به پدل، جای تعجب نیست که اولین رویداد اینجا در قطر برگزار شود.

آگهی
هم‌رسانی این مطلب

مطالب مرتبط

سواحل قطر زیست بوم امن فیل‌های دریایی، کوسه‌نهنگ‌ها و لاک‌پشت‌های دریایی

نگاهی به دنیای سوارکاری در قطر؛ پرورش اسب عربی و مسابقهٔ استقامت