Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

کشف جعبه سیاه هواپیمای چینی؛ از سقوط پرواز ۵۷۳۵ چه می‌دانیم؟

یکی از هواپیماهای شرکت «هوایپمایی شرقی چین»
یکی از هواپیماهای شرکت «هوایپمایی شرقی چین» Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

هواپیمای شرکت «هوایپمایی شرقی چین» روز دوشنبه در حالی که در ارتفاع ۸۸۰۰ متری در حال پرواز بود ناگهان با دماغه‌ای رو به پایین ارتفاع زیادی را از دست داد و در نهایت در منطقه‌ای کوهستانی با زمین برخورد کرد.

آگهی

مقامات چین روز چهارشنبه اعلام کردند که یکی از جعبه‌های سیاه هواپیمای بوئینگ شرکت «هوایپمایی شرقی چین» را که دو روز پیش سقوط کرد پیدا کرده‌اند.

پرواز ۵۷۳۵ این شرکت هواپیمایی با ۱۳۲ سرنشین از کون‌مینگ در جنوب شرقی چین به سوی گوانگ‌ژو در حال حرکت بود. هر هواپیمای مسافربری دو جعبه سیاه دارد. در یکی از این جعبه‌های سیاه مکالمات داخل کابین خلبان و در دیگری اطلاعات مهمی چون سرعت و ارتفاع هواپیما ثبت و ضبط می‌شود.

مقامات چین توضیحی درباره اینکه کدام یک از این دو جعبه سیاه هواپیمای پرواز ۵۷۳۵ کشف شده است نداده‌اند. آنها تنها تاکید کرده‌اند که جعبه سیاه کشف‌شده «بسیار آسیب‌ دیده است».

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

این در حالی است که روند جستجو در میان بقایای هواپیما به دلیل بارش شدید باران به طور موقت متوقف شده است. هواپیمای شرکت «هوایپمایی شرقی چین» روز دوشنبه در حالی که در ارتفاع ۸۸۰۰ متری در حال پرواز بود ناگهان با دماغه‌ای رو به پایین ارتفاع زیادی را از دست داد و در نهایت در منطقه‌ای کوهستانی با زمین برخورد کرد.

امدادگران در محل سقوط هواپیما چه یافته‌اند؟

امدادگران در محل سقوط پرواز ۵۷۳۵ تاکنون علاوه بر یک جعبه سیاه موفق شده‌اند چند کیف پول، کارت شناسایی و قطعاتی از هواپیما را کشف کنند. تاکنون هیچ نشانه‌ای از احتمال نجات یکی از سرنشینان هواپیما گزارش نشده است.

قطعات به جا مانده از سقوط هواپیما تنها در یک طرف منطقه کوهستانی کشف نشده و برخی از قطعات نیز در طرف دیگر منطقه کوهستانی پیدا شده است.

به گفته ماموران امداد و نجات وسعت منطقه اصلی سقوط هواپیما به اندازه نصف یک زمین فوتبال است.

مسئولان تحقیق درباره سقوط هواپیما چه می‌گویند؟

مسئولان تحقیق درباره سقوط هواپیمای شرکت «هوایپمایی شرقی چین» تاکنون حاضر به گمانه‌زنی درباره فرضیه‌‌های احتمالی این حادثه نشده‌اند.

به گفته آنها آسیب زیادی بر اثر برخورد با زمین به هواپیما وارد شده است و همین امر باعث می‌شود که تحقیق درباره حادثه «دشوار» باشد. مسئولان تحقیق درباره علت سقوط پرواز ۵۷۳۵ بر این باور هستند که امکان «ارزیابی روشن» از علت این حادثه با اطلاعات فعلی وجود ندارد.

با این حال مقامات چین تاکید می‌کنند که «تحقیق جامع» درباره این سانحه هوایی با در نظر گرفتن عواملی چون آب و هوا، سابقه سرویس و تعمیر هواپیما و داده‌های برج‌های کنترل پرواز انجام خواهد شد.

از هواپیمایی که سقوط کرد چه می‌دانیم؟

به گفته مسئولان شرکت «هوایپمایی شرقی چین» هواپیمایی که روز دوشنبه سقوط کرد از نظر فنی وضعیت «باثباتی» داشت. این هواپیما تنها سابقه شش سال و نیم پرواز را داشت.

مدل این هواپیمای بوئینگ از نوع ۷۳۷-۸۰۰ بود که قبل از مدل‌های بوئینگ ۷۳۷-مکس ساخته می‌شد. بوئینگ‌های ۷۳۷-۸۰۰ از نظر ایمنی پرواز سابقه خوبی دارند. در این هواپیماها از نرم‌افزاری که طی سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ باعث شد هواپیماهای بوئينگ ۷۳۷-مکس زمین‌گیر شوند استفاده نشده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سانحه بوئینگ؛ آتش‌سوزی و ریزش قطعات موتور هواپیمای مسافربری در مناطق مسکونی

اروپا ممنوعیت پرواز هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ مکس را لغو کرد

واکنش مسکو به دیدار بلینکن از کی‌یف در آستانه سفر پوتین به چین: نشانه شکست‌های نظامی اوکراین است